"Yılda 10.000 yapmam, dizel lazım degil" sorunsalı, tartışma konusu...

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzinli alıp dizel almadığına bin pişman ve LPG taktırmayı düşünen o kadar çok arkadaşım var ki :)

GFB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 astra 1.6 115 kullanıcısıyım ne 8 litre yaktıgını gordum ne de yakanını duydum.hesaplamalar bıraz ıyımser olmus

TuRkiShPoWeR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben zaten hesaplamanın yaklaşık ve kurgusal olduğunu belirttim.Önümde kocaman insignia örneği var mesela:

1.4 Turbo benzinli ve 2.0 cdti dizel insignia (edition elegance) 20 milyar fark olduğunu görüyorsunuz.Ben yılda 15000 km yapan birisi olsam gider 1.4 turbo alırım, hem vergi avantajım olur hemde aradaki 20 milyar fark yakıttan düşene kadar aracı çoktan satmış olurum.

0ADE467AA01F49BA8DF13564DCC9B006.jpg

Ayrıca işin içine lpg girince olayın artıları ve eksileri değişiyor.Tüketim olarak dizele yakın olsada kapalı otoparklara girememe ve bagajdan feragat etme konuları sıkıntı yaratabiliyor...

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insignia konusunda da 1,4 t almamak için gerekçeler sayabilirim bir tanesi : Dizel olanlar gayet performanslı ve otomatik seçeneği de var. Benzinlide otomatik seçeneği yok.

ayrıca pahalı aldım eskimezse pahalı da satarım mantığı yanlış bence. O zaman 2008'de 36000 TL'ye aldığım arabaya hiç binmeyip kapalı otoparkta saklasaydım. Şimdi yine 36000 TL'ye satabilir miydim? Araba bir yatırım aracı değildir. Hatta evin kumasıdır. Araçtan zarar etmek istemiyorsanız araçların bakımını düzgün yapıp hatta eksiksiz yapıp satarken de az zarar ederek satabilirsiniz. Ben km dolmasa da her sene yıllık periyodik bakıma sokuyorum, hatta servis "abi daha km olmamış git biraz daha bin de gel" diyor ben buna rağmen ısrarla bakımı yaptırıyorum ve sonuç : bir sonraki seneye kadar hiç tamirci yüzü görmüyorum. Dolayısıyla aracımın bana maliyetini de hesaplayabiliyorum.

Astra'mı seviyorum...

Son düzenleme:

usta23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önceki aracım 1.2 corsa , şimdikide corsa dizel 75 hp. Benzinliden de çok memnundum özellikle sessizliği konusunda.Alırken fiyatıda uygundu.Ancak o araçla bir yere gitmeden önce sürekli hesap yapardım. Şimdiki ile hiç düşünmüyorum bile. Bu sabah yakıt ışığı yandı , tamamı şehir içi (ort 25 km/saat) 840 km. Benzinli alırken bir kere seviniyoruz fiyat avantajından dolayı ama her depo fullediğimizde üzülüyoruz..Dizeli alırken bir kere üzülüyoruz çok verdik diye sonra her depoda seviniyoruz. Dezavantajları çok olsa bile psikolojik açıdan Dizel > Benzin

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben benzinli aldım yılda 5500 km yapmama rağmen pişmanım keşke dizel alsaydım gerçekten çok yakıyor neredeyse ibrenin hareket ettiğini görüyorum
yorumlar çok güzel olmuş ben 2011 classıc 3 benzinli aldım dizeliyle 4000 lira fark vardı birazda kişiye göre değişir eğer cebinizde peşin para varsa yani o 4000 - 5000 yada 10000
yani dizelle benzinli arasındaki fiyat farkını kredi çekmeden ödeyebilecekseniz bence yılda 5000 km de yapsanız kesinlikle dizel alın çünkü arabanın km az olunca satarkende o fiyat farkını korur araba 1 kuruş zarar ettirmez piyasada düşük km de dizel araç yok zaten satılık dediğiniz anda benzinliden daha çabuk satılır
ben alırken sordum 30000 km den az yapıyorsan zarar ettirir dedi satış sorumlusu aradaki 4000 lirada cebimde yoktu kredi çekmek zorunda kalacaktım bende benzinli aldım
aradaki vergi farkı da çok
bence kesinlikle dizel alınmalı para sıkıntısı yoksa

Son düzenleme:

bayozer73

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence Dizel...

2 yıl önce 2005 astra h benzinli aldım. ilk yaz 5000 kmlik bi tur yaptım benzin parası canıma okudu. Yetkili servise BRC lpg taktırdım. Yakıt 1 km'de 20krş'a düştü. Çok rahat ettim. Ama bu kez de motor arıza ışığı yanmaya başladı. Servis her defasında farklı sebepler söyledi. Tanıdığım bir usta ise Opellerin %90'ınında bu ışığın yandığını söyledi. En sonunda bezdim ve aracı sattım. Şimdi kim ne derse desin Astra j dizel almayı düşünüyorum. Düşük km'li dizel araç çok daha mantıklı geliyor bana... Yanılmıyorumdur umarım ..

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben benzinli aldım yılda 5500 km yapmama rağmen pişmanım keşke dizel alsaydım gerçekten çok yakıyor neredeyse ibrenin hareket ettiğini görüyorum
yorumlar çok güzel olmuş ben 2011 classıc 3 benzinli aldım dizeliyle 4000 lira fark vardı birazda kişiye göre değişir eğer cebinizde peşin para varsa yani o 4000 - 5000 yada 10000
yani dizelle benzinli arasındaki fiyat farkını kredi çekmeden ödeyebilecekseniz bence yılda 5000 km de yapsanız kesinlikle dizel alın çünkü arabanın km az olunca satarkende o fiyat farkını korur araba 1 kuruş zarar ettirmez piyasada düşük km de dizel araç yok zaten satılık dediğiniz anda benzinliden daha çabuk satılır
ben alırken sordum 30000 km den az yapıyorsan zarar ettirir dedi satış sorumlusu aradaki 4000 lirada cebimde yoktu kredi çekmek zorunda kalacaktım bende benzinli aldım
aradaki vergi farkı da çok
bence kesinlikle dizel alınmalı para sıkıntısı yoksa
Siz doğru olanı yapmışsınız, blki isteyerek yada istemeyerek.
Ancak o doğru kararın yanlış olduğunu düşünüp insanları yanlış yönlendirmeyin.
Yılda 5 bin km yapıyorsunuz ve halen çok kardasınız sizi mutsuz eden nedir anlamadım?
ilk başta vermediğiniz o 4 bin TL ile kaç yıl benzin alıp gezeceksiniz bunun hesabını bir yapsanıza....

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sadece alırken koyacağınız farkı hesaplamayın dizelin can alıcı parçaları benzinliden kat kat pahalı ve arıza verme riski yüksek yılda 5 bin km yapan adam 1500 tl mazot pompasına verirse gitti sana kaç yıllık edeceğin kar

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
Ben zaten hesaplamanın yaklaşık ve kurgusal olduğunu belirttim.Önümde kocaman insignia örneği var mesela:

1.4 Turbo benzinli ve 2.0 cdti dizel insignia (edition elegance) 20 milyar fark olduğunu görüyorsunuz.Ben yılda 15000 km yapan birisi olsam gider 1.4 turbo alırım, hem vergi avantajım olur hemde aradaki 20 milyar fark yakıttan düşene kadar aracı çoktan satmış olurum.

0ADE467AA01F49BA8DF13564DCC9B006.jpg

Ayrıca işin içine lpg girince olayın artıları ve eksileri değişiyor.Tüketim olarak dizele yakın olsada kapalı otoparklara girememe ve bagajdan feragat etme konuları sıkıntı yaratabiliyor...

1.4benzin ve 2.0dizel çok uç örnek olmuş, 2.0 dizeli alan kişi sadece yakıtı değil performansını da değerlendirerek alır benim düşüncem.