Teleflex dışındakilerin hepsi aynı sistem!!!

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar. Benim F kasa astram var. üzerinde Lovato sıralı sistem var. sorun yaşamadan kullanıyorum. H kasa 1.6 twinport almayı düşünüyorum. Twinportlarda LPG montajlarından sonra sorunlar olduğunu duyuyorum forumumuzda. bu yüzden birçok markayı araştırıyorum bir süredir.

Prins ve Zavoli markasının enjektörlerinin iyi olduğunu diğer sistemlerinin bildiğimiz; BRC,Lovato, Landirenzo dan bir farkının olmadığını anladım. Hepsinin montaj şekli aynı. Enjektörlerin ucuna hortum takıp manifolda o şekilde bağlantı yapıyorlar. Tabi burda en önemli faktör işçilik kalitesi. BRC son dönemde yerli kitler kullanmaya başlamış. bu bende soru işaretleri oluşturdu.

Şimdi sistem hepsinde aynı olunca Prins markasının bu kadar çok fiyatı hakettiğini düşünmüyorum. Zavolinin kullandığı enjektörler çelik üstelik 100 bin km garanti veriyorlar. açılıp kapanma süreleri çok iyi. Normal sistem taktıracak olsam sanırım Zavoli tercih edeceğim.

TeleflexGFI ise tamamen profesyonel bir sistem. Benzin enjektörlerinin 2-3 cm üstünden yeni delikler açıyorlar. bunu yapmak içinde manifoldu söküyorlar (özellikle motora çapak kaçmasın diye) LPG enjektörlerini bu açtıkları yeni deliklere monte ediyorlar. yani enjektörler direk yanma odasına püskürtüyor gazı hortuma değil. Başka artılarıda var ama konu uzayıp gidecek. En büyük avantajlarından birtaneside ilerde yaygınlaşırmı bilmem ama LNG sistemine çok basit müdahelelerle dönüştürülebilmesidir. Ancak fiyatı 1000 Avro.

Bu fiyatı yıllık ortalama 15 bin km yapan bir araç ancak 1,5 senede amorti edebilir. Bunu şu şekilde hesapladım;

yılda 15000 km yapan bir aracın ortalama 100 km de 9,5 litre LPG yaktığını düşünelim=
15000 km x 9,5 lt=142500/100=1425 litre LPG tüketir.
1425 lt x 1,78 (Ank fiyatı)= 2536,50 TL bir yıllık LPG tutarı yapar.

Aynı aracın benzinle bir yıldaki harcamasını hesaplayalım;
15000 km x 8 litre = 120000/100= 1200 litre benzin harcar bir yılda,
1200 lt x 3,67 (Ank fiyatı)= 4404 TL bir yıllık benzin tutarı.

4404-2536,50= 1867,50 tl benzine oranla kar sağlanmış olur.

TeleflexGFI sisteminin minimum maliyeti ruhsat işlemleri ile birlikte;2500 TL civarında oluyor.

2500-1867,50=632,50 TL gibi bir fark kalıyor arada. Buda benzinle lpg arasındaki yıllı farkın 1/3 ü oranında bir miktar. yani yaklaşık 16 ay gibi bir sürede kendini amorti ediyor. ondan sonrada kar yapmaya başlıyor.

Diğer markalar bunu bir yıldan daha az sürede sağlıyor.

Sizler için ufak bir hesap yaptım umarım hepimizin içine yarar.
Saygılar.

Son düzenleme:

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler emeğinize anlattıklarınız gerçekten mantıklı ve katılmamak elde değil.ben şahsen 35000 Tl civarı sıfır bir araç alsam düşünmeden teleflex taktırırım ama 18-19 bine de gidip 1/6 sını lpg taktırmaya harcamak ta bana biraz fazla külfet gibi geliyor açıkçası.ama teleflex markasına geçekten saygı duyuyorum.biraz ucuzlatsalar kampanya yapsalar talep patlaması olabilir.bizde mecburen diğer markalara yöneliyoruz ekonomik olsun diye.

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG diyince teleflex ve digerleri:)

dyno testlerinde benzinden daha yüksek veriler çıkarıyor.

prinsde diger sistemler içinde en iyisi ama o parayı hakedermi tabiki bilinmez.

her zman heryerde Teleflex in en profesyonel LPG kiti oldugunu sölerim ama bilen ne yazıkki pek yok:(

paylaşım için tesekkür ederim

sistemin Türkiye distribitöründeki fiyatı pesin 2000liradır

ben 10 taksitle 2100 e taktırdım.

ayda 210 lira teleflex için ödüyorum 280 lirada lpg harcamalarım için

lpg olmadan önce 520-540 lira benzin parası ödüyordum.

bence benim sistem kendini anında amorti etti :)

210+280=490 şimdiki giderim bu da demek oluyorki takar takmaz 30-50 lira arası kar etmeye baslamısım.

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben avrupa yakasında takan bir yer var mı ustalığı işçiliği iyi bir yer?

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teleflexi 30.000kmdir kullanıyorum çok şükür bi problemim yok

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç vaktim yokki nası gelim ankaraya ben anadolu yakasına geçmem 1.5saat bide döncen 1.5saat of of

migo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben avrupa yakasında takan bir yer var mı ustalığı işçiliği iyi bir yer?

Aslında şanlısınız ben taktırdığımda kendisi burada servis açmamıştı.ASG servis bildiğim kadarıyla Florya da.Ben Başakoto gaz da taktırdım sistemi.Sistemin Hollanda da eğitimini almış bir mühendis.Benim aracıma montaj esnasında kendisinden bilgi aldıklarına tanık olmuştum.Bence irtibat kurun kendisiyle.