Yetkili servisler ve araca fazla yağ doldurmaları hakkında.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hatırlayanlarınız olacaktır arkadaşlar, geçenler farklı bir konu içerinde, yetkili servislerde araçlarımıza fazla yağ konulduğu konusu gündeme gelmişti. Bu konuyu biraz daha genişletmek istiyorum:

2012 model 1.3 dizel aracımın bakımını daha 1 yıl olmadan 12.000 km'de yetkili serviste yaptırdım. Aracıma GM marka 4 litre yağ konuldu. Yağ çubuğunu her kontrol ettiğimde yağ normalin çok çok üstünde bir yerde oluyordu ve şüpheleniyordum.

Konunun burada tekrar gündeme gelmesi ile birlikte aracımın 01/2012 basım tarihli kitapçığını açtım ve incelemeye başladım. Buna göre yağ kapasitesi A13DTE kodlu motor (yani bildiğimiz 1.3 dizel) için 3.2 litre olarak belirtilmiş ve yağ çubuğunda yağın fazla görülmesi durumunda fazla yağın tahliye edilmesi gerektiği söylenmiş.

Hiç vakit kaybetmeden eczaneden şırınga ve hortum alarak fazla yağı araçtan çektim. Ama içime sinmedi ve henüz sadece değiştireli 6000 km olmasına rağmen ertesi gün gidip yetkili servisten orijinal yağ filtresi satın alarak, aracın yağını Mobil1 ile değiştirmeye gittim.

Yağı değiştirmek için karter korumayı söktüğümde karterin durumu rezaletti. Resmen yağ kaçırmış gibiydi. Güzelce temizledik, eski yağı süzdük, yeni filtresi taktık ve  3,5 litre 5W-30 Mobil1 koydum ve şuan yağ çubuğunda MAX seviyede görünüyor. (Kendiliğinden düşecektir, düşmezse çekeceğim)

Karter:

22xi.jpg

Gözüm gibi baktığım aracıma YETKİLİ SERVİS taş parçası kadar önem vermedi. Allah'tan erken fark ettik ve toparladık. Ne olur, neye zararı vardır bilmiyorum ama durum bundan ibaret, yorum sizin!!!

SULEYMANHOCA1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yetkili servisler ve araca fazla yağ doldurmaları hakkında.

benzinli 1.6 edition lara kaç lt yağ konuyo biliyo musunuz ?yağ değişim zamanım geldi mecbur servise gidicez garanti olayı için dikkat edelim bari

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

SULEYMANHOCA link' Alıntı:
benzinli 1.6 edition lara kaç lt yağ konuyo biliyo musunuz ?yağ değişim zamanım geldi mecbur servise gidicez garanti olayı için dikkat edelim bari

Benim elimdeki kitapçıkta sizin aracınızda kullanılmakta olan A16XER kodlu motor için 4,5 litre olarak görünüyor. Aracınızın motor kodunu bilmiyorsanız ruhsatınızı açın ve Motor No kısmına bakın, A16XER diye başlaması lazım... Bu motor için 4.5 litre olarak görünüyor...

SULEYMANHOCA1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Benim elimdeki kitapçıkta sizin aracınızda kullanılmakta olan A16XER kodlu motor için 4,5 litre olarak görünüyor. Aracınızın motor kodunu bilmiyorsanız ruhsatınızı açın ve Motor No kısmına bakın, A16XER diye başlaması lazım... Bu motor için 4.5 litre olarak görünüyor...

tşkk..

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler bilgilendirme için. 1.6 115HP aracım geçtiğimiz hafta sonu ilk yıl bakımını yaptırdım. Faturada 5lt yağ kullanıldığı yazıyor.
Acaba bu 5 litrenin 4.5 ini kullanıp gerisini attılar mı yoksa hepsini doldurdular mı gerçekten? Kontrol etmem gerekir mi sizce?

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

chiv link' Alıntı:
Teşekkürler bilgilendirme için. 1.6 115HP aracım geçtiğimiz hafta sonu ilk yıl bakımını yaptırdım. Faturada 5lt yağ kullanıldığı yazıyor.
Acaba bu 5 litrenin 4.5 ini kullanıp gerisini attılar mı yoksa hepsini doldurdular mı gerçekten? Kontrol etmem gerekir mi sizce?

Kesinlikle kontrol edin. Filtre değişimi ile birlikte 4,5 litre konulmalıydı (kitapçığa göre)...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende de fazla yağ konulduğuna dair bir şüphe var çünkü yağ çubuğunu çekince her zaman max ın üzerinde çıkıyor ama şu da var ki yağ fazla olduğu için mi max ı geçiyor yoksa max çizgisinin üzerine yağ mı bulaştığından öyle görünüyor anlayamıyorum.

kürsad1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Bende de fazla yağ konulduğuna dair bir şüphe var çünkü yağ çubuğunu çekince her zaman max ın üzerinde çıkıyor ama şu da var ki yağ fazla olduğu için mi max ı geçiyor yoksa max çizgisinin üzerine yağ mı bulaştığından öyle görünüyor anlayamıyorum.

Aksamdan arabayı düz bir zemine park edin. Sabah arabayı çalıştırmadan yag çubuğunu çıkarın silin ve ardından tekrardan hazneye sokup çıkarın. Bu sekilde hangi seviyedeyse aracinizdaki yag miktarı o kadardır. ևubuğa bu durumda birsey bulaşmaz. En sağlıklı yag ölçümü de boyle yapılır  bravoo

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kürsad link' Alıntı:
Aksamdan arabayı düz bir zemine park edin. Sabah arabayı çalıştırmadan yag çubuğunu çıkarın silin ve ardından tekrardan hazneye sokup çıkarın. Bu sekilde hangi seviyedeyse aracinizdaki yag miktarı o kadardır. ևubuğa bu durumda birsey bulaşmaz. En sağlıklı yag ölçümü de boyle yapılır  bravoo

Arabaya 1 gündür binmiyorum birazdan tekrar bakacağım umarım dediğin gibi olur  045thumbsup

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şimdi baktım, yağ seviyesi max çizgisinin az üzerinde