Vectra B Ateşleme Bobini Kontrolü

jedi_bayoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımda silkeleme sorunu var zaman zaman çekiş yapmıyor yokuşlarda zorlanıyor ve sanırım bunu Lpg de yapıyor (benzin de tam deneyemedim ama benzinde sorun yok gibi yada benzinde çok belirgin değil) çoğu parçayı ya değiştirdim yada bakımını yaptırdım ama nafile. Bir tek bobin ile ilgili bir şey yapılmadığını farkettim. Bobinin arızalı yada sağlam olduğunu nasıl kontrol ederim ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bobinin biraz kontrol edilmesi zor. Ben normalde iki yada üç yıl kullandığımda mutlaka değiştiriyorum. Çünkü arızalanıp ne zaman yolda bırakacağı hiç belli olmuyor küt diye kalıyor.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor aşırı sallantılı ve gaza bastığınızda tortortortor diye çalışıyorsa, motordan biraz anlıyorsanız bu silindirlerden bir veya daha fazlasının çalışmadığı anlamına gelir, ateşleme bobini bu durumlarda eksik ateşleme yapıyor demektir. Buji, buji kablosu yoklandıktan sonra ateşleme bobini bu kontrollerden sonra değiştirilmelidir. Tekleme sebebiniz EGR valfi veya/ve hava debimetresi olabilir. Ustaya götürmeyi denediniz mi arabanızı?

compela

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tahmini sonuç zor arıza lambası yanıyormu bobin arızalrın da arıza lambası yanar yanmasa bile bilgisayara bağlandığında arıza kodu verir herhangi bir arıza kodunuz varsa ona göre birşeyler söylemek daha mantıklı zira arıza kodu yok sa bujiler olabilir buji kablolaları olabilir.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
2009 konusu hortlamış :)

yoldakerem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yüzde 90 bobinmiş arıza sebebi kronik rahatsızlık mış
ulan almanlar malzemenin iisn sz kullanın artıkları bze göndern

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
yüzde 90 bobinmiş arıza sebebi kronik rahatsızlık mış
ulan almanlar malzemenin iisn sz kullanın artıkları bze göndern

Aslında konu Alman değilde parça fiyatları normalde orijinal bobin pahalı bununla birlikte yan sanayi ürünler kullanmaya başlıyoruz birde bu yetmez gibi araçlara LPG takınca arabanın nevru dönüyor. Ve sonra da başlıyor sorunlar çıkarmaya.