LPG li araçların ateşleme bobinini bozması

mrkeskintr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese selam , 2000 model Opel Vectra 1.6 GL aracıma Ocak ayında Zavoli Sıralı Sistem kit taktırdım. 5 aydır sorunsuz biniyorken , aracımda kesiklik silkeleme titreme gibi ifade edilebilecek bir sorun başladı. Araç benzinde iken hissedemediğim bu sorun, LPG de iken 3 ve sonrasındaki viteslerde 1500-2500 devir aralığında daha belirgindi. LPG montajını yapan servise bıraktım aracı , tüm sistemi kontrol ettik sorun yok bir de kendi ustana baktır, ateşleme bobininden kaynaklanabilir dediler. Götürdüm Opelci ustama bobin değişti sorun düzeldi. Bu arada bobin 180 YTL , bobinin bozulacağı varmış dedik parayı verdik. Yeni bobin 200 km dayandı , aynı sorun gene başladı. Tekrar götürdüm , baktılar bobin gitmiş gene. Takılan bobin markasızdı , bu sefer DELPHI marka olanını taktılar. Nedir bu niye böyle oldu diye sordum, LPG yi yakmak için araç daha fazla yükleniyormuş ateşleme sistemine , bu da bobinin bozulmasına neden oluyormuş. Parçacı da aynı şeyi söyledi , LPG li araçlar bobini bozuyor dedi.
Bu nasıl iştir arkadaşlar, araçlarımıza tasarruflu binelim diye LPG taktırdık, zırt pırt bobini yakacak sa nerde bu işin tasarrufu ? Bi kucak para verip aldığın parçaya garanti de vermiyorlar, bu işin kesin çözümü yokmu diyorsun cevap yok. Yani şok geçiriyorum resmen, şimdi ben bu araca güvenip nasıl uzun yola çıkacam bilemiyorum. Ne zaman 3. bobin bozulacak endişesini içimden atamıyorum. Herhalde arabada yedek bobin bulunduracaz.
Bu konuyu yaşamış birisi olarak, gerek tecrübesi olan arkadaşlardan ve gerek de sanayici ustalarımızdan şu konularda bilgi ve görüşlerini paylaşmalarını rica ediyorum.
** LPG kullanan araçlarda bu sorun kronikmidir? Yada belli marka araçlara veya belli marka kitlere özgü bir durummudur?
** Ateşleme bobini değilse bile, LPG sisteminin yol açtığı kronik sorunlar varmıdır? (arıza lambası haricinde)
** Bu sorunun tekrarlamasını önlemek adına yaptırabileceğim, herhangi bir önlem, kontrol, ayar, yükleme, düzeltme vs. gibi bir işlem varmıdır?

Bu konularda bildiklerimizi paylaşırsak, pek çok LPG dönüşümü düşünen arkadaşımıza da fikir vermiş olacağız. Saygılar

S

Silinen üye 11542

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşım benim emektarda 12 yıldır LPG'yi kullanırım bobini hiç değiştirmedim.
Sadece bu üstüne taktığımla beraber iki sefer buji kablolarını değiştirdim.
Şuan maşallahı var sorun çıkarmadı...

Üzerindeki Kit Tartarani...

mrkeskintr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin LPG sistemin sıralımı bilmiyorum ama, bu sorun genelde sıralı sistemlerde görülen bir sorun sanırım.

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
bobın sorunu dogrudur
ateslemedekı zorlanmadan eskı yada orjınal bobın bozulmakta ayrıca bobınle beraber bujı kablolarınızıda degıstırmenız gerekıyor
baslıca problemler
sılkelemelı calısma (lpg ye gectıkten sonra)
rolantıde esnek devırler
arada rolantıde vurma yanı devrın bıran ınıp cıkması
bobın ve bujı kabloları takım olarak degıdtırıldıgınde sorun gecmektedır sız aracı satana dek yapmaz emın olun
ancak pıyasadakı ucuz kabloları kullanmayınız

mrkeskintr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
webbee , benim modelde buji kabloları yok, bobin direk bujilere geçiyor. Satana kadar bozulmaz doğru , çünki birkaç sorun daha çıkarırsa satacam hemen arabayı :)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bende de aynı sorun var.bobinden kaynaklandığını tahmin ediyorum bugün bujileri temizleyip tekrar taktık sorun düzeldi geçici tabi bu. ondan önce de lpg enjektörlerini değiştirdik düzelmemişti.ustalarımız bu konuya bi el atmazsa galiba arabaları satıcaz gibi görünüyor.

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
bu ıste sıkıntı bobınde arkadasım temızlesende bobın gorevını tam yapamıyor.....

TmaC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorunla karsı kasıryayım kesin bobinmi simdi yani

celaleddin007

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bende de sadace 1000-2000 devir arası silkeleme yapıyor ama sürekli değil, yani bir iki silkeleyip düzeliyo..sanırım benimki kablolarda..