Astra j 1.4Turbo LPG de arıza lambası ve titreme

timu57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar
Öncelikle forumu baştan aşağı Astra j kasalarla ilgili sorunları , çözümleri ve bilgi paylaşımlarınızı okudum
Bilgi paylaşımı yapanlara çok teşekkürler. Bende bayramdan önce 2013 astra j 1.4Turbo benzin+LPG (BRC marka) ve otomatik viteslisinden alarak aranıza katıldım.
Çok beğenerek almıştım ve hala daha yaptırıp keyifle uzun süre kullanmayı istiyorum.
Aracı alırken eksperede gösterdim fakat bukadar can sıkıcı sorunlarının olacağını söylemediler maalesef. Sadece fren balatalarını ve periyodik yağ bakımlarını yaptırmamı tavsiye ettiler.
Aracı 105binde iken aldım. şuan 109binde.
Sorunuma gelecek olursak;
Bayramda 2000km kullandıktan sonra araç LPGde çalışırken Esp arıza ışığını yaktığı ve rölantide titremeli çalıştığı için
özel bir opel servisine götürerek fren balataları ve disklerini, periyodik bakımını ve Ateşleme bobini ve bujileri değiştiler.
Usta en az 2 depo benzin ile kullanmamı LPG 'de kullanmamamı tavsiye etti. bende öyle yaptım. (Benzinde çalışırken hiçbir sorun yok)Dün 2. depo benzinde bitince artık LPG ye geçtim
Maalesef esp ışığı ve arıza ışığı yine yandı ve rölantide titreme sorunu başladı. Ustayı aradım ama pazartesiye kadar dolu olduğunu söyleyince bugünde LPG cilere götüreyim dedim.
iki farklı LPG ciye gittim testler yaptılar vs. 3.gaz enjektörünü iptal edince titremenin kaybolduğunu tespit ettiler. (her iki LPG'cide aynı sorunu tespit etti)
Enjektör değişecek dediler, değiştirdiler sorun aynen devam etti. Gaz enjektörümünde sağlam olduğunu anlamış olduk ama bu sorun gaz sistemiyle alakalı değil
motor mekanik ustasına baktırman lazım diyorlar. motorcularda gazcıya yaptırman lazım, senin araba benzinde hiç sıkıntı yapmıyor diyorlar.
Kendi ustamada pazartesi gidicem ama O da büyük ihtimal Gazcıya gönderecek. Ne yapacağımı bilemiyorum.
Başta belirttiğim gibi forumları hep okudum, benimkine benzer sorunlar yaşayanlar olmuş çözülmüş bir şekilde ama benimki daha karmaşık görünüyor.
- Ateşleme bobini ve bujiler daha yeni değişti
-kompresör testide yaptılar bu arada LPG' cinin orda. oda normal çıktı
-araba benzinde gayet iyi çalışıyor ve arıza ışığı yakmıyor
-Gaza geçirincede 3.Gaz enjektörünü iptal edince normale dönüyor ama enjektör arızalı değil

Biraz destan gibi oldu ama sorunu detaylı anlatabilmek için ve ilk mesajım olduğu için böyle yazdım.
Bilgi ve tecrübelerinizi, çözüm önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Mini obd cihaziniz,var ise ltft stft degerlerinizi videoya hem benzinde hem lpg aracinizi surerek youtube kanaliyla forumda paylasiniz bakalim bi. Forumda torque kullanimi diye aratirsaniz konu actim. Bide hata kodu taramasi yapin ayni program ile hata varmi bakalim

timu57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mini obd cihazım yok. nerden bulabilirim ve fiyatı uygun birşeymidir?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
25 tl felan bi ucreti var 2.1 versiyon alirsaniz skinti yasamazsiniz tum araclarla uyumludur

timu57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

timu57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde arıza bu arıza kodu çıkıyor

Screenshot_20190629-151927.jpg

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Evet benzinde skintiniz,yok. Gazda araciniz,zenginde calisiyor. Lpg cinizin yolda,ayar yapmasi gerek araciniza.3. pistonumuzda atesleme problemi var. Bobinde problem olabilir.Bobin yeni degismis olsada hatali uretim olabilir. Benzinde bu hatayi vermiyorsa. 3. pistonuna komprasyon testi yaptir. Yag eksiltmen varsa,3. pistonunda catlak yada 3. pistona bagli subaplarinda problem olabilir

Son düzenleme:

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Lpg sistemin nedir? Enjektorleri komplemi degistirdiler lpgnin.Birde araca benzinde bindigjnizde motir sicakmiydi sogukmuydu kayitlari alirken motor sicakliginin 90 da olmasi gerekir benzindede gazdada