NAVTEQ Firmasının Yanıtı

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

Sayın Xylent'in yazımdaki bölümünden seçtiği alıntıya cevaben demek isterim ki,  aracımla ilgili yaşatılmış rezillikleri bu veya başka yayın organlarında ifşa etmemem için anlaşma imzalamak zorunda bırakıldım. Ailemde ve yakın çevremde mahkeme kapısından geçen olmadığından, lanet edip imzalayıp susmayı tercih ettim. Yoksa forumun birçok başlığı altındaki durumları bir birbir yazabilirdim. Navigasyon rezilliği, onlar içinde en ufak ama en açıkça görülebilenidir. Sıfır araçlarında kullandıkları yeni teknolojilerin ¨nelere kadir olduğunu¨, servislerin ne halde olduğunu Ankaradaki kullanıcı arkadaşlara yüzyüze anlatabilirim. Alıntı yapıtığınız¨Opel almak ya mahkemelerle uğraşmak ya da lanet olsun deyip pişmanlıkla yetinmektir.¨ cümlesi, sadece Navigasyon güncellemesi konusunda hislerim değildir. Umut ederim ömür boyu tüm opel ve olursa diğer araçlarınızda en ufak bir sıkıntı yaşamayın ve güle güle sağlıkla kullanın.

İkinci olarak, aracı alırken bana kimse Navigasyon haritasında Türkiye yok demedi. Aracı Tanzanyadan almadığım için ben de ¨Türkiye haritası yüklü mü¨ diye sormadım. Bu araç zaten ilk opelimdi, son opelim olacak. ևevremde tanıdığım kişilerin de.

Ben her hafta birkaç kere tüm opel forumlarına girip acaba güncelleme gelmiş mi diye bakıyorum. Sayın Veichle Dynamics'in Navteq firmasından aldığı cevaptan sonra artık bakmaya da gerek kalmadı. Demek ki Opel, kendi kalitesine denk firmalarla çalışmaya devam ediyor. Maddi durumum el verince Opelden de kurtulmayı düşünüyorum. Darısı başınıza

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

daha öncede yazmıştım keşke opelde diğer firmalar gibi sadece renkli ekran diye satsaydı navi yi devre dışı bırakıp audi ve birkaç marka navi özelliğini çıkarıyor çünkü laf gelmesini istemiyorlar opel bunu düşünmemiş aracı alırken a3 e bakmıştım renkli ekranı bile vermiyordu navi yazılımı olmadığı için mercedes ve bmw ler içinde geçerli bu durum

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
ben alırken söylemişlerdi cd500 haritaların sorunlu olduğunu ama tabi ellerinde hazır bir araç olsaydı sanmam bu kadar dürüst davranacaklarını

Aynen söylediğiniz gibi ellerindeki araç durumuna göre pazarlama stratejisi belirliyorlar. ֖rneğin ellerindeki araç otomatik vites ise "bu devirde 50.000 TL'ye manuel araç almak saçma" olur, ellerindeki araç manuel vites ise "otomatik vites çok yakıyor, performansı da çok iyi değil, zaten gerek de yok" olur. Size bunu söylemelerinin sebebi navigasyonlu araç isteyip o an ellerinde olan aracı almak istememenizden çekinmeleridir diye düşünüyorum.

astraowner link' Alıntı:
dosya boyutlarını küçültmek kolay birşey ama yinede bence cd500 de yeterli bir alan yok yada yeni haritanın sistemini cd500 okuyamıyor yoksa ellerinde hazır harita varsa navi 600 daki gibi dağıtırlardı diye düşünüyorum

Bahsettiğiniz teknik sorunların olması mümkün olsa da müşteri memnuniyeti esaslı iyi niyet olduğu durumda hepsinin çözülebileceğine inanıyorum. En basitinden şöyle örnek vereyim, eğer gerçekten Opel zamanında bir mühendislik hatası yaptıysa ve CD500'ün yerel hafızası tüm Türkiye haritalarını detaylı bir şekilde saklamaya müsait değilse bunun en azından iki çözümü var:
a) Mühendislik hatası olduğunu kabul edip CD500 opsiyonuyla satılan tüm araçlar geri çağrılıp yerel hafızaları artırılabilir.
b) Eğer yerel hafıza tüm Türkiye haritalarını saklamaya yeterli değilse, Türkiye yeterli sayıda bölgeye bölünür ve her bölge için detaylı haritalar ilgili servislere gönderilir. Herkes hangi bölgede yaşıyorsa veya hangi bölge haritasını yüklemek istiyorsa onu yükler.

tb303roland link' Alıntı:
Sayın Xylent'in yazımdaki bölümünden seçtiği alıntıya cevaben demek isterim ki,  aracımla ilgili yaşatılmış rezillikleri bu veya başka yayın organlarında ifşa etmemem için anlaşma imzalamak zorunda bırakıldım. Ailemde ve yakın çevremde mahkeme kapısından geçen olmadığından, lanet edip imzalayıp susmayı tercih ettim. Yoksa forumun birçok başlığı altındaki durumları bir birbir yazabilirdim. Navigasyon rezilliği, onlar içinde en ufak ama en açıkça görülebilenidir. Sıfır araçlarında kullandıkları yeni teknolojilerin ¨nelere kadir olduğunu¨, servislerin ne halde olduğunu Ankaradaki kullanıcı arkadaşlara yüzyüze anlatabilirim. Alıntı yapıtığınız¨Opel almak ya mahkemelerle uğraşmak ya da lanet olsun deyip pişmanlıkla yetinmektir.¨ cümlesi, sadece Navigasyon güncellemesi konusunda hislerim değildir. Umut ederim ömür boyu tüm opel ve olursa diğer araçlarınızda en ufak bir sıkıntı yaşamayın ve güle güle sağlıkla kullanın.

İyi dilekleriniz için teşekkürler. Araçla ilgili, ne olduğunu bilmesem de, yaşadığınız sıkıntılardan dolayı da üzüldüğümü belirtmek isterim. Ben o yorumu sadece navigasyon konusundaki sorunlardan yola çıkarak yaptığınızı düşünüp biraz aşırı tepki verdiğinizi düşündüğümü belirtmek istemiştim. Ama anlaşılan o ki navigasyon sorunu sizin için buzdağının sadece görünen kısmıymış. Umarım siz de sorunsuzca severek binebileceğiniz bir araca en kısa sürede sahip olursunuz.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaşlar,
En sonunda Opeldeki navigasyon işlerinden sorumlu kontağımdan mesaj geldi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I had last friday a meeting with NAVTEQ about the update of the turkey map-CD and I have one very good and one good answer for you.
The very good one is: We have starting from today the 2012/2013 MapUpdate for MY2009/2010 CD500/DVD800 available for customers.
The good one: The Update for MY2011 CD500/DVD800 will be ready End of this April.

We have three different software versions in MY2009/20010 and 2011 and 2012.
The 2012 were the first one because we needed this for the production of vehicles and now we get step by step the MY 2009/2010 and the one for MY 2011
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dediğine göre MY2011 adlı güncelleme nisan sonunda geliyor.2009/2010 için olan 2012/2012 güncellemeye başlamışlar.
Bu dosya isminde kullandığı MY2011 benim sandığım gibi aracın model yılını mı gösteriyor acaba, bilen var mı?Bahsettiğine göre 3 ayrı yazılım var.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Selam Arkadaşlar,

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I had last friday a meeting with NAVTEQ about the update of the turkey map-CD and I have one very good and one good answer for you.
The very good one is: We have starting from today the 2012/2013 MapUpdate for MY2009/2010 CD500/DVD800 available for customers.
The good one: The Update for MY2011 CD500/DVD800 will be ready End of this April.

The 2012 were the first one because we needed this for the production of vehicles and now we get step by step the MY 2009/2010 and the one for MY 2011
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dediğine göre MY2011 adlı güncelleme nisan sonunda geliyor.2009/2010 için olan 2012/2012 güncellemeye başlamışlar.
Bu dosya isminde kullandığı MY2011 benim sandığım gibi aracın model yılını mı gösteriyor acaba, bilen var mı?Bahsettiğine göre 3 ayrı yazılım var.

Evet model year tamlamasına da uyuyor MY büyük ihtimalle dediğin gibi model yılıdır. Neyse gözünüz aydın tüm bekleyenlerin. İnşallah daha yılan hikayesine dönmeden hallolur bu güncelleme işi hemen nisan sonunda.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaşlar,

Bilgi için sonsuz teşekkür. Sanırım bizim bizim 2011 ler için Nisan sonunda hazır olacakmış update. Bencede MY model year dır.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilgi için teşekkürler. Sanırım bu sefer son aşamaya gelinmiş (sonunda exclaim). Bu da fos çıkarsa yuh artık diyeceğim. Yine de CD'yi gözümle görmeden umutlanmak istemiyorum. Ayrıca 2012 modeller ile 2009/2010 modeller arasında yaklaşık 6 aylık, 2011 modeller ile 2009/2010 modeller arasında da 2.5 aylık bir süre farkı olmasını da anlayamadım ama neyse. Farklı yazılım sürümü de olsa harita formatının değiştiğini sanmıyorum. Hadi harita formatı değişmiş bile olsa, yapacakları iş basit bir çevirme işlemi olmalı. Ne biçim yazılım firması bunlar anlamadım valla. Ben de yazılım mühendisiyim ve bu işlerin böyle yürümediğini bilecek kadar da tecrübem var. Adamlar ya yalan atıp işi yokuşa sürüyorlar, ya da çok acemice iş yapıyorlar belli ki.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler. Sanırım bu sefer son aşamaya gelinmiş (sonunda exclaim). Bu da fos çıkarsa yuh artık diyeceğim. Yine de CD'yi gözümle görmeden umutlanmak istemiyorum. Ayrıca 2012 modeller ile 2009/2010 modeller arasında yaklaşık 6 aylık, 2011 modeller ile 2009/2010 modeller arasında da 2.5 aylık bir süre farkı olmasını da anlayamadım ama neyse. Farklı yazılım sürümü de olsa harita formatının değiştiğini sanmıyorum. Hadi harita formatı değişmiş bile olsa, yapacakları iş basit bir çevirme işlemi olmalı. Ne biçim yazılım firması bunlar anlamadım valla. Ben de yazılım mühendisiyim ve bu işlerin böyle yürümediğini bilecek kadar da tecrübem var. Adamlar ya yalan atıp işi yokuşa sürüyorlar, ya da çok acemice iş yapıyorlar belli ki.
Aman gelsinde Nisan sonuna razıyız.  :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaşlar,

teşekkürler bilgilendirme için
bu konudaki çabalarınız gerçekten takdire şayan

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.Vehicle Dynamics,

Çabanız için teşekkür ederim.Gerçekten bu forumda, özellikle bu başlık için en çok çaba gösteren kişisiniz..Ancak ben kendi adıma bu taahhüdün de asılsız çıkacağını düşünmekteyim. Hatırlarsanız hem sizin kontağınız hem de bizim servis çalışanlarımız pek çok kez tarih verdiler ve bu tarihlerin sonunda birşey elde edemedik..Ancak bu sefer, yani nisanda da sonuç alamazsak, sonucu ne olursa olsun tüketici mahkemesine başvurmak ve hak arama yoluna gitmek niyetindeyim..Çünkü artık neredeyse hepimiz, (yani ilk kuşak opelciler) garanti süresinin sonuna gelmek üzereyiz ..Bu kadar iyiniyetle beklemek ve sabretmek yeter diye düşünüyorum..

Saygı ve sevgilerimle..