NAVTEQ Firmasının Yanıtı

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

2012 model araçlarda, içeriği düzeltilmiş bir harita kullanılması, 2011 araçlara yüklememelerinin tek mantıklı sebebi olduğunu düşünüyorum o da garanti süresi dolumudur. 2 sene boyunca,  adam akıllı bir güncelleme yapılmaması buna bir çözümün zorunluluklardan bulunamaması mümkün değildir. Araçların garanti süresi 2 sene içinde doluyor. Ve malum 2011 model araçlar, Haziran 2010 civarı tarihten beri satıldı. 2 senelik garanti süresi Haziran 2012 gibi dolacağından, güncelleme cd lerini bedava yüklemek yerine yüz küsür euro bedelle satabilmelerine imkan tanımak için böyle yapıldığını düşünüyorum. Akü-şaşedeki bir hata, fren yayı değişimi için fabrikadan 2 defa çağrılan ve düzeltilen 2011 araçların, böylesine rezil rüsva olmuş navigasyon hatasını gidermemek için elle tutulur gerçekçi mecburiyetleri olduğuna kesinlikle inanmıyorum. 2011 araçlar için navi güncellemesi, bu araçların satışa çıkmasının 2. yıl dönümü sonrasında gelecektir. Garantisi bitenlere satabileceklerini düşünecekler. 2 yıl boyunca, harita komutanlığından izin alınamadığı gibi saçma bahanelerle geciktirdiler. (güncel haritalara sahip 2012 model araçlarda nasıl aldılarsa)Cd dağıtım sıkıntısı, aracın hafızasının yetersizliği gibi, uydurma bahanelerin arkasına sığındılar. Ama göreceksiniz, tam tarihi bilmesem de, 2010 yılında satışa çıkan 2011 model araçların çıkış tarihi, yani garantilerin bitiş tarihinden sonra o cd ler hemen çıkacak.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tespitinizde haklı olabilirsiniz.Fakat uygulamada Türkiye'den kimse 120 euro verip bu cd yi satın almaz.Dizel araçlarda yazılım güncellemede yaptıkları gibi belli bir ücrete navigasyon cd sini yükleyebilirler.Yükleme işlemi de sadece cd yi takıp yükle komutunu seçmek.

Şu ana kadar ki gecikmelerin opel almanya tarafından verilen sebebini sanırım forumda paylaşmıştım.Her model yılı için farklı yazılım kullanılıyor.Cd lerin satıldığı siteye bakarsanız her yıl için ayrı ayrı arama yapılıyor.Bu bakımdan bu bilgi doğru.Öncelikle 2012 araçlarda daha detaylı harita hazır olsun diye 2012 çalışıldı.Geçen ay 2009/2010 model yılı için güncelleme çıktı.

Olumlu düşünelim, ben hüsn-ü zan edip tüm güncellem cd lerinin hazirana kadar servislere ulaşağına inanıyorum.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Fakat opel ile aralarında kopuk bir halka var.2009/2010 güncellemesi çıktı, fakat opel türkiye'nin bundan haberi yok ve bize ulaştıramıyorlar.

Opel Türkiye yine bu konuda beni yanıltmadı. Aracım şu anda 2011 model ve garanti süresinin bitmesine yaklaşık 1 yıl var. Garanti süresi bitmeden o anki en güncel model olacak olan 2013 model araçlardaki en güncel haritalar bir şekilde benim aracıma garanti kapsamında yüklenmezse ve sonradan bu güncelleme bana para karşılığında satılmaya çalışılırsa, yapacağım ilk iş parayı basıp orijinal CD/DVD'yi almak ve Internet'te bunu ücretsiz olarak sağır sultanın duyabileceği biçimde yaymak olacak. O zaman kim akıllıymış görürüz. 011zaa Hodri meydan.

polatts

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Bana sordunuz sanırım. Hayır belirtmedi; ama ben kendi araştırmalarım sonucunda haritaların çok da yeterli olmadığını zaten biliyordum. Tam olarak öğrenmek istediğinizi anlayabilirsem daha net yardımcı olabilirim sanırım. Sorduğunuz soruyu konu ile bağdaştıramadım. :)
.                                                                                                                                                                        Bende Aracimi alirken istedigim renkte sadece cd 500 lu bir arac vardi ancak satici navigasyon olarak yetersiz alirsaniz sorun yasarsiniz demisti. eger alsaydim simdi bende sizin gibi tartisma ve arayis icinde olacaktim keske satiniz sizi uyarsaymis en azindan baska bir cihaz taktirabilirdiniz. Baglantiyida siz kurun artik saygilar :)))

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Son maillerde Cd500 ün çok sorunlu olduğu yönünde bir hava verilmiş.Evet, harita yetersiz görünüyor, fakat bu biraz da aracınızı nerde kullandığınıza bağlı.Kendimden örnek verecek olursam, 32 yaşında ilk defa araba sahibi oldum, ve yolları hiç bilmem.2011 Cd500 haritası sayesinde denizli de yolları tanımlanmadığı halde adliyeyi, izmir'de 4 adet adresi, istanbul'da 3 adet adresi sorunsuz olarak buldu.Belki bu yerler merkezi yerlerdi, fakat gene de beni mağdur etmedi.

Diğer yandan bu eksiklik beni CD500 ü farklı bir şekilde kullanmaya itti.Gideceğim yeri, haritada bulamama ihtimaline karşın, ilk önce internette arayıp GPS koordinatlarını not alıyorum.Sonra cadde ismi bulamazsam GPS koordinatları ile hedefimi buluyorum.Yol olmasa da hedefimin hangi yönde kaldığını ve nereye dönmem gerektiğini kestirebiliyorum.

Tabi en güzeli haritada her adresi ve yolları görebilmek.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar mesele benim için CD500'ün ne kadar sorunlu olduğu veya kullanılabilirliği değil. Ankara'da oturmamın da katkılarıyla şu anda navigasyonu oldukça faydalı bir biçimde kullanabiliyorum. Yalnız şu noktayı gözden kaçırmayın, bizim bu opsiyon için verdiğimiz paranın içerisinde garanti süresi boyunca çıkacak olan güncellemeleri ücretsiz temin etmek de var. Yani ben sadece verdiğim paranın karşılığını almak istiyorum ve Opel bu konuda kurnazlık yapıyormuş gibi hissetmeye başladığım için de zaman zaman haklı olarak sinirleniyorum. Bunun CD500'ün ne kadar faydalı, sorunlu, eksik, fazla olduğu ile çok bir ilgisi yok benim için. :)

Ayrıca aracı satarken "alırsanız sorun yaşarsınız" şeklinde bir açıklama yapmaya gerek bırakacak bir opsiyonu burada satmak gibi bir lüksü veya hakkı yok Opel'in. Sen bu opsiyonu burada satıyorsan, arkasında da duracaksın. Bunları daha önce aynı konu başlığı altında defalarca tartıştık, tekrar aynı şeyleri yazmak istemiyorum. Tek istediğim 2012 model araçlar için çıkan ve 2009/2010/2011 model araçlar için de çıkacağı vaat edilen güncellemenin söz verildiği gibi tarafıma ulaştırılması.

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaşadığı şehrin içinde kaybolmak zaten çok yaşanan bir durum deği. Tabi eğer hergün çok farklı yerlere gidiliyorsa o ayrı. Navigasyona şehir dışında gereksinim artıyor. Ben aracımla 2 kere şehir dışına çıktım. Amasraya gittim ve navigasyonda Amasra diye bir yerleşim yok. Henüz Opel Amasradan haberdar değil. İkincisi Antalya Kemere gittim. Marinanın hemen dibindeki tanınmış bir otele. O cadde hatta o yol da henüz Opelin bilgisi dışında. Dönerken de "en kısa yoldan getir" seçeneğiyle döneyim dedim. Ankara Antalya arasında, taş kırma ve iş makinaları dışında hiç bir motorlu taşıtın görünmediği, hatta afedersiniz eşeklerin navigasyon sistemlerinde bile kayıtlı olduğunu düşünmediğim, öyle yerlerden geçirdi ki, sanıyorum ülke nüfusunun milyonda biri ayak basmamıştır. Cross Motorsikletim olsaydı, kesinlikle Opelin navigasyon cihazını tercih ederdim. Donanımsız 40bin, değil de donanımlı 53bin tl verip, 40 kuruş etmeyecek bir mal. Garanti süresi dolsun, uyanıkların satmayı hayal ettiği güncelleme cdsini herkes zaten internetten indirip yükler.

polatts

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ortalama 1500 ve 2000 tl para verdiğiniz navi cihazınıza ömür boyu güncelleme vermeleri lazım kıytırık taşınabilir navigasyon cihazlarına bile bu hakkı tanıyorlar.

opelsiz asla ama türkiye opel ile bir yere kadar :)

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar. Navteq firmasının online güncelleme satış sitesi navigation.com adresinde Opel için navi güncelleme cd si satışı kaldırılmış mı ben mi bulamıyorum. Eskiden "opel vauxhall" yazardı. Şimdi sanırım o da yok.