NAVTEQ Firmasının Yanıtı

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Opel Almanya'daki kontağımdan haber gelmeyince navteq'e sordum.
Cd lerin çoğaltılmasında teknik bir sorun olduğu için dağıtım ertelendi diyor ve tarih veremiyorlar.

Sayın vehicle_dynamics, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu konuya çok fazla zaman ve emek harcadığınızı başından beri takip ediyorum. Navteq'in verdiği cevabın ise palavra olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Opel'e de Navteq'e de güvenim kalmadı. CD'lerin çoğaltılmasıyla ilgili problem varmış. Ne bu ya? Garajda yazılım yapıp Internet'ten satışını yapan 3-5 üniversiteli gençten mi bahsediyoruz? Aylardır güncelleme bekliyoruz, yapılan açıklamanın komikliğine gel. Resmen dalga geçiyorlar. Sinirlenmemek elde değil. 31agryyy

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu kadar beceriksizlik ve rezillik ancak OPEL e yakışır. Madem 600lerde Navi güncellenebiliyor, OPEL firmasında eger zerre kadar müşteri memnuniyeti olsaydı cd500 lerin tümünü çağırıp 600e çevirirdi. Müşteri memnuniyeti ve sattığı malın arkasında duramayan beceriksiz ve kalitesiz firma. Tüm Türkiye Opel forumları birleşip ses çıkarsa belki Opel kılını kıpırdatmaya lütfedebilir.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cihazın CD500 den navi600 e çevrilmesi mümkün değil,çünkü her cihaz sadece o araçta şasi numarasına göre çalışıyor.Fakat sd karttaki haritayı cd ye kopyalayıp dağıtmak neden bu kadar zaman alıyor, anlaşılması imkansız.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Cihazın CD500 den navi600 e çevrilmesi mümkün değil,çünkü her cihaz sadece o araçta şasi numarasına göre çalışıyor.Fakat sd karttaki haritayı cd ye kopyalayıp dağıtmak neden bu kadar zaman alıyor, anlaşılması imkansız.

Zamanında CD500'ün yerel hafızasının daha detaylı haritaları saklamak için yeterli olmadığı, Navi600'de ise yerel hafızanın daha büyük olduğu bu sayede daha detaylı haritaları hafızasında tutabildiği söylenmişti ama ne kadar doğru bilemiyorum. Bana çok gerçekçi gelmiyor bu iddia. Eğer öyle olsaydı CD500'de hiçbir ülke haritası yeterince detaylı olamazdı; ama Avrupa ülkelerinde böyle bir sorun olduğunu hiç zannetmiyorum açıkçası.

tb303roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ücreti öderken ¨şu kadarı da sahte olsun, onu kullanmayıverin, süs dursun¨ mu dedik. Aracı alırken, ¨bu araçta ilk defa fabrikasyon montajlı yeni bir navigasyon sistemi kullanılacak, o yüzden size bunu ücretsiz veriyoruz¨ dediler mi. ¨2 sene boyunca süs gibi kullanırsınız, kullanışlı bir güncelleme olmayacak¨ dediler mi. Uydurdukları bahanelere kendileri de inanmıyor mu acaba. Opel almak ya mahkemelerle uğraşmak ya da lanet olsun deyip pişmanlıkla yetinmektir.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Son iki mesaja burdan cevap vereyim.
Opel zaten bu harita olayının sorumluluğunu almamak için katologlarda 'Türkiye haritası sunulmamaktadır' diyor.

Diğer yandan CD500 ün dahili belleği 1 GB.Navi 600 ise kaç GB lık sd kart varsa oradan okuyor.Biz zaten arabalarımızla avrupayı ülke ülke gezen insanlar değiliz.Bu yüzden bu özellik avrupadakileri daha çok etkiliyor, bize zararı ya da faydası yok bence.Bana Türkiye'de yolumu gösterdikten sonra ister dahili bellekten ister sd karttan okusun.Bir de şu var unutmadan, haritayı cd den de okutabiliyorsunuz.Bosch un cd500 detaylarını okursanız, oradaki ifade şu:İstenildiği taktirde harita datası dahili belleğe kopyalanarak cd çalar müzik için kullanılabilir diyor.Yani sd kart dışında,eğer sahipseniz, navteq cd sinden herhangi bir ülkenin cd sinin haritasını cd çalar vasıtasıyla kullanabilirsiniz.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tb303roland link' Alıntı:
Opel almak ya mahkemelerle uğraşmak ya da lanet olsun deyip pişmanlıkla yetinmektir.

Bu seviyede bir genelleme yapmayı doğru bulmuyorum. Sonuçta Opel marka bir araca biniyorum ve genel olarak da memnunum. Ama Opel navigasyon konusundaki sorunları ele alış biçimiyle benim gözümde sınıfta kaldı. Ne yazık ki bu durum da bize Opel'in Türk tüketicisini ne kadar ciddiye aldığı (ya da almadığı) ile ilgili bir örnek teşkil ediyor.

Ayrıca katalogda "Türkiye haritası sunulmamaktadır" ifadesinin yer aldığını yeni öğrendim. Türkiye'de bu opsiyonu sunup da yasal olarak sorumluluktan kaçmak için gizli kapaklı birkaç yerde böyle ifadeler kullanmayı ben yakıştıramadım Opel'e. Bunlar çok ucuz pazarlama taktikleri. Eğer amaç gerçekten dürüstlükse, o zaman aracı alırken satış görevlisi üstüne basa basa "Türkiye haritaları sorunlu" diye bizi uyarmalıydı. Böyle bir uyarı olmadığı gibi, bir de "birkaç ay sonra gelecek güncelleme ile çok daha kapsamlı bir hale gelecek" masallarını dinledik. Tabii böyle dürüst davransalardı kaç kişi 1700 TL ek ücret verip bu opsiyonu alırdı bilmiyorum. Zaten opsiyonların birçoğu Türkiye'de sunulmuyorken haritalar sorunlu olmasına rağmen bu opsiyonun neden Türkiye'de sunulduğunu anlamak mümkün değil (aslında anlamak mümkün de, mümkün olmayan şey bunu iyi niyetle bağdaştırmak).

Burada ne yazık ki "madem senin için yetersiz almasaydın o zaman, adı üzerinde opsiyon, almadan önce araştırmak tüketicinin yükümlülüğünde" vs. tarzında savunmaların da bu durum için çok geçerli olmadığı kanaatindeyim. Çünkü burada açık açık tüketiciyi yanıltma eyleminin söz konusu olduğunu düşünüyorum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben alırken söylemişlerdi cd500 haritaların sorunlu olduğunu ama tabi ellerinde hazır bir araç olsaydı sanmam bu kadar dürüst davranacaklarını

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Maalesef bu aşamada bu arabaların Türkiye'de bu şekilde satılmasına izin verenler sorumlu.

Ben 2 buçuk yıl Almanya'da yaşadım.Eğer haritası olmayan bir navigasyonlu araç Almanya'ya ihraç edilmeye çalışılsaydı, sanayi bakanlığı ya da ilgili merciler aracı didik didik eder, bu navigasyon haritası yetersiz diye aracı ülkelerine sokmazlardı.Benim vatandaşıma ekstra ücret talep ederek bu opsiyonu satamazsın derdi.

Bizim ülkemizde maalesef böyle bir kontrol mekanizması yok.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dosya boyutlarını küçültmek kolay birşey ama yinede bence cd500 de yeterli bir alan yok yada yeni haritanın sistemini cd500 okuyamıyor yoksa ellerinde hazır harita varsa navi 600 daki gibi dağıtırlardı diye düşünüyorum