Corsa C jant 17 mi 16 mi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

invisibleagle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar jantım 15 lastiklerim 185/60/15.Araçta standart yaylar var.5 kişi binince çukurlarda sürtme yapıyor.Lastikleri yanlışlıkla yanak genişliği fazla olanı aldım.50 yanak alsam acaba sürtme probleim ortadan kalkarmı?45 yanak alamam çünkü yaşadığım şehir buna izin vermiyor.

maverick35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195 50 15 al en iyisi jantınıda degıstırmeden bu olculere gore al

istedigin yere sor en ıdeal olcü budur

maverick35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195 50 15 al en iyisi jantınıda degıstırmeden bu olculere gore al

istedigin yere sor en ıdeal olcü budur

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maverick35' Alıntı:
bence MODİFİYE zaten standart dısı yapılacak uygulamalardır eger helezon kesersen arabadaki konforu dusurursun yay takarsan bır sey olmaz werdıgım olculer corsanın standart olcusu baz alınarak elde edılen olcudur dedıgın olay mumkun degıldir. ıster 13 corsa jantını yanına getır boyları aynıdır ayrıca arkadasın arabası 1.3. diesel yanı o araba bunu kaldıramaz
jantların yamulma konusundakı dusuncem ise istanbul yollarının asırı kasısli olması bu bır cok arkadasımın basınada geldi...

1-Helezon kesmek zaten en yanlış uygulamadır, önerilmez.
2-Yay takınca araba neden alçalıyor?Orjinal yaylara oranla daha kısa olduğu için...Peki bu kısalık amortisöre extra yük bindirmiyor mu?Elbette ki bindiriyor...Peki bunu kompanse etmek için ne yapmalı?Ya orjinal amortisörler yeni yaylara göre tornayla düzeltilmeli, ya da spor yaylarla aynı sertlikte uygun bir spor amortisör alınmalı...Peki alınmazsa ne olur?Spor yay, orjinal yaya oranla daha sert olduğu için özellikle Corsa'nın arkası zıplayıp durur, frenlerde öne doğru esneme artar, amortisörlere extra yük bindiği için daha çabuk aşınır ve çukura girildiğinde tekerleği çukurda bırakmış gibi hissedersin.
3-15" için verdiğim jant ve lastik ölçüsü Corsa Spor Paket'in fabrika çıkış ölçüleridir.Corsa Spor Paket'te 15" alaşım jant ve 185/55/15 lastik bulunmaktadır.Corsa'da 15" te fabrika çıkış olarak 190/50/15 lastik ölçüsü bulunmamaktadır, yani dediğim olay mümkündür.İstersen sen de aşağıdaki linkte hesaplamasını yapabilirsin.
http://www.akinlastik.com/lastikhesap.htm
4-Aynı linkte 16" için ölçülere bakarsan 185/55/15'e göre 195/45/16'nın uyumluluğunu da görürsün.Fark yüzde yarımın bile altındadır.Yani çap hemen hemen aynıdır.Dolayısı ile OZ Superlaggera veya Enkei gibi titanium alaşımlı bir jant tercih edildiğinde herhangi bir peformans kaybı yaşanmaz.Hatta 15" çelik jantlara oranla daha iyi bir performans alırsın.
Jant nedeniyle yaşanan çekiş kaybı daha çok kalkışta ve hızlanmada yaşanır.1.3 Cdti torku nedeniyle bu konuda 1.4 Twinport'tan bile başarılıdır, yani 1.4 Twinport'ta 16" kullanılabiliyorsa 1.3 Cdti'da hayli hayli kullanılır.
5-Jantların yamulması konusunda söylediğin bana extra bir mantıksız geldi.Bu durum sadece Corsa ile sınırlı da değil o zaman...Yani 15" in üzerinde jant kullanan herkes hata mı yapıyor?Bari söyleyelim spor araba üreticilerine de hiç geniş jant, ince yanakla uğraşmasınlar da kamyon lastiği taksınlar babalar gibi...
6-Tüm bu aşamaları bizzat Corsa üzerinde denedim...Sadece spor yayla da kullandım (3,5cm maxtrac), 3,5cm maxtrac ile koni amortisör ile de kullandım, koni yay ve koni amortisör ile de kullandım, daha sora bunlara kule gergisi de ekledim, 15" jantla da kullandım, 16" jantla da kullandım.Sonuç olarak diyebilirim ki en çok 16" jant ve 195/45/16 lastik ile koni yay+koni amortisörden memnun kaldım...Yani bilerek koşuyorum...

maverick35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla arkadasım
1 neden bukadar gaza geldın onu anlamadım
2 bilerekte konustugunu hıc sanmıyorum
3 spor araba uretıcılerın bısey soylemene gerek yok zaten onlar ısı bılır
4 16 jant ve uzwerı jantlar daha ust sınıflara takılır corsa ya degıl
sanırım tek kullandıgın spor araba corsa bence bıraz daha bılgi edin

coRSac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Essentia 175/65/14
Enjoy 185/55/15
gsı (yurt dısı)195/45/16 buna bağlı olarak 195/50/15 lastiği takan lastikciye nedenir bilmiyorum...Elinde ne kalmıssa onu takmıs denir heralde..

maverick35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya kardesım burda kımse arabadan lastikten falan anladıgı yok ben konusmuyorum artık ama heryerde boyle konusmayın rezilolursunuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...