Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Arkadaş benim motor mu bozuk, İstanbul trafiği kurbanı mıyım, yoksa araba kullanmayı mı bilmiyorum?
İstanbul'da şehir içi kullanım ortalaması 7.5l/100km  walll
Oha diyorum başka da birşey demiyorum.
Otoyolda ise 120km/h sabit hız ile kullanımda 4.8l/100km'yi gördüm
Bu da iyi bir değer mi emin değilim ama şehir içi tüketim ile arasında dağlar var.
Sürekli gaz-fren kullanan biri de değilim, hızlanırken gaza nazik davranıyorum, deviri iyi ayarlıyorum ama yine de yakıyor şerefsiz.

Fikri olan???

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben de de şehir içinde çoğu zaman 8 ya da 9 u gördüğü oluyor
ayağımı gazdan çekince 2 lt ya da 1 lt lere düşüyor, o zman dengeliyor yakıt tüketimini
bence yoğun trafikte normal diye düşünüyorum

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
ben de de şehir içinde çoğu zaman 8 ya da 9 u gördüğü oluyor
ayağımı gazdan çekince 2 lt ya da 1 lt lere düşüyor, o zman dengeliyor yakıt tüketimini
bence yoğun trafikte normal diye düşünüyorum

Benim kastettiğim anlık tüketim değil. Ortalama tüketim değeri. Şehir içinde kullanımda ortalama tüketimi sıfırladıktan sonra yaklaşık 200km yaptıktan sonra görünen değer.
Yoksa anlık tüketimde gaza tam yüklenince 30l/100km'yi gördüğüm oldu.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

avukatakın

Ayrıca şunu da unutmayın yakıtı aldığınız yerde önemli kalitesiz mazot aracın tüketiminide artırır. velhasıl bir servise göstermenizde fayda var diye düşünüyorum. 

katılıyorum aldığınız mazotu bir değiştirmekle başlayabilirsiniz, ardından devam ederse servise bir baktırın.

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cevaplar için teşekkür ederim. Bugün depo boşaldı ve yeniden yakıt aldım. Ortalama tüketim 7.3 litre olarak görünüyordu. Eski aracımda daha önceden sık sık tercih ettiğim ama uzun süredir gitmediğim bir PO istasyonundan doldurdum. Uyarı ışığı yanmaya başlamıştı ve araba 51 litre yakıt aldı. Bütün değerleri resetledim ve yeniden sürüşe başladım. Şu anda değer 7 litre olarak görünüyor. Bu sefer bakalım tüketim nasıl olacak. Yine yüksek olursa servise götürmeyi düşünüyorum.
Gerçi şu da var, bu yüksek tüketim değerlerini gördüğüm dönemde sık sık oldukça sıkışık trafikte kullandım aracı. Bu da bir miktar etkilemiş olabilir ama yine de bence çok yüksek.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

sn brkcdti, bu yaz ben de 1.3 cdti araç kullandım hem de 25000km,kendi izlenimlerim araç ,80 km/h hızla 60km/h hız arasında aracip yakıt tüketim farkı var.bu sadece devirlede alakalı değil.bence bir de ,ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp,anlık tüketimle sürüşünüzü sürekli kontrol edin.bence bu sizin sürüş karakterinizle alakalı.ama enjektörlere de baktırmak lazım.benim tahminim aracınızda problem yoktur.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn serhatcekmez yakıt tüketimi ile ilgili bilgilerinizi güncelledim
tşkler

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:
sn brkcdti, bu yaz ben de 1.3 cdti araç kullandım hem de 25000km,kendi izlenimlerim araç ,80 km/h hızla 60km/h hız arasında aracip yakıt tüketim farkı var.bu sadece devirlede alakalı değil.bence bir de ,ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp,anlık tüketimle sürüşünüzü sürekli kontrol edin.bence bu sizin sürüş karakterinizle alakalı.ama enjektörlere de baktırmak lazım.benim tahminim aracınızda problem yoktur.

Sürüş alışkanlıklarımı yakın merceğe aldım. Yol bilgisayarı ekranında sürekli anlık tüketim açık. Hangi durumlarda çok yükseldiğini hangi durumlarda yükselmenin daha kabul edilebilir düzeyde kaldığını veya düştüğünü gözlemleyerek sürüş tarzımı terbiye etmeye çalışıyorum.
;D

Problem olduğunu ben de zannetmiyorum. Çünkü 120 km/h sabit hızda ortalama tüketim değerim 4.8 l/100km
Bunun kabul edilebilir bir değer olduğunu düşünüyorum. Eğer bir sorun olsaydı sadece şehir içi kullanımda değil sabit hızla kullanımda da yüksek değerler görürdüm diye düşünüyorum. Şayet yakaladığım bu değerin de kendi ecoflex tecrübelerine göre yüksek olduğunu düşünen arkadaşlarımız varsa bu konuda beni uyarırlarsa sevinirim.

Ayrıca internette fabrika tüketim değerlerinin avrupa birliği direktiflerine göre nasıl hesaplandığını açıklayan bir yazı aradım ama bulamadım. Bu bilgiye sahip olanlar varsa ve paylaşırlarsa çok makbule geçer.
:)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence yakıt tüketiminiz normal
Türkiye'de yapılan astra j 1.3 cdti testinde (sitemizde e book şeklinde mevcut)kısa mesafede ortalama yakıt tüketimi
5.6 olarak geçiyor