İStanbul-Fethiye arası 1.3 Ecoflex Yakıt Tüketimi ve İzlenimler

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: İStanbul-Fethiye arası 1.3 Ecoflex Yakıt Tüketimi ve İzlenimler

Araç sollamak zordur be halil abi... bende çok adam biliyorum...(uzun yol çok yaptığım için)... altlarında son model araçlarla gırgır giden....

ama dediğim gibi sürat benim işim değil... verimlilik benim işim :) ... kayıt konusunda eşimden yardım almayı düşünüyorum... ama dikkat etmek gerek....

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

warlordares link' Alıntı:
Araç sollamak zordur be halil abi... bende çok adam biliyorum...(uzun yol çok yaptığım için)... altlarında son model araçlarla gırgır giden....

ama dediğim gibi sürat benim işim değil... verimlilik benim işim :) ... kayıt konusunda eşimden yardım almayı düşünüyorum... ama dikkat etmek gerek....
ben de gerektiği zaman hız limitleri gereği gırgır gidenlerdenim :) ama aynen senin gibi tek şeritli yol hele de viraj varsa dayanamıyorum :D

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

markopasa86 link' Alıntı:
Sizin adınıza güzel bir yolculuk olmuş ümit bey, zaten biliyorsunuz ki bizim aracımızın en büyük eksisi sollama olayı, ama biz zaten aracı alırken bunu bilerek aldık o yüzden hani uzun yolda giderken sollama ile ilgili bir sıkıntı yaşarsam hayal kırıklığına da uğramam, çünkü hepimiz biliyoruz zaten böyle bir durum olduğunu :)
Araçtaki yük ne çok az, nede çok fazlaymış, buna rağmen 4.0 gibi bir ortalama gayet güzel.Benim birkaç sorum olucak :

1- 2.maddede yazmışsınız, CC ile kullanırken klima kapalıydı diye, bunu ikisini aynı anda açıp motora fazla yük bindirmemek içinmi yaptınız, yoska hava şartları veya farklı nedenlerden dolayı denk mi geldi ?

2-Klima full açık derken en son çizgiye kadar getirdiniz mi ?  002tuhaff İnanın ben 3. çizgiden sonra yükseltmeye çekiniyorum, eğer 6. çizgide 110 km ile gidebilirsek bu gerçekten harika olur :) Anlattıklarınızda beni en çok sevindiren bu oldu :)

3- Birde cyclone da anayolları ve arayolları ayırabileceğiniz bir seçenek bulunuyor mu ? Daha önceden de sormuştum bu soruyu tam bir cevap alamamıştım kimseden, örneğin ' yol uzun olsun ama anayoldan gideyim' dediğinizde, haritayı bu şekilde düzenleyebilme seçeneği var mı ?

Size ve ailenize iyi tatiller dilerim, hayırlı yolculuklar...

kısaca şu şekilde cevap vereyim,, klima kütahyadan sonra auto modundaydı (istedigim sıcaklığa ulaşınca klim fanı hissedilmeyecek kadar yavaşlıyor),, mesafenin %98'ini CC ile katettim... süper keyifliydi...

cyclone'a gelince bugun şarampolde sağa dön uyarı verdi walll walll walll... kesinlikle şunu anladımki ana yoldan çıkmayacaksınız.. ve klasik kaüıt haritanız cebinizde olacak... cyclone'da hızlı git, en kısa yol ve optimum olmak üzere güzergah seçenekleri mevcut.... gideceginiz adresi girdikten sonra ekranda sol altta rota'ya tıklayın, araç ve rota özelliklerine tıklayınca istediginizi seçebilirsiniz.. uzun yolda beni hanıoma rezil etti navi.. ama tam bir görsel şölen sundu orası da ayrı...

bu arada sollama olayına gelince rampa yukarıydım, ve devir düşüktü........

ancak aracın rampa yukarı hızlanması da beni mest etti... hiç güç kaybetmiyor.. yalnız yakıt tüketimi artyor.... bugun ortalamam 4.6'ya çıktı.. ama belirteyim ki ekonomik kullanmıyorum....yol boyunca hızım 90-100 ve 110 arasındaydı... özellikle kütahyaya kadar 5 CC ile geldim. klima kapalıydı.. yakıt tüketimim 4.0....  beylikdüzüncen izmite geldiğimde yakıt tüketimim 3.8 idi.... 011zaa 011zaa... bir ara menzil 1400'km yi buluyordu..... ama toplamda 1200 km yapabildim. bugun ışık yandı..... 30 tl mazot aldım...  011zaa 011zaa

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

1423 link' Alıntı:
işte ben buna ekonomi derim.  special_Yeah .motor hacmine göre çok atak ama bu aracın kasasına,ağırlığına göre yetersiz kalıyor.yokuş sollamalarında dikkat !!
     peki şu ana kadar ortalama kaç ile geldiniz? 80? 90?
     yolculuğunuzun devamını tekrar bize bildirmenizi bekliyoruz..iyi tatiller..

teşekkürler.... ortalama 90-100 110 arasında ama biz buna 95 diyelim.... istanbula dönünce çok detaylı bilgileri aktaracagım...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

tomacco link' Alıntı:
sollama yaparken yokuş yuları mı çıkıyordunuz viraj var mıydı?
arabanın hızı ve devirine bakma imkanınız oldu mu solllama yapmadan önce? ya da tahmini kaçla gidiyorldunuz sollamaya başlamadan önce?
saygılar kazasız belası sürüşler.  ;)

sert bir yokuş vardı.. ve devrim 1800 civarı idi... baya bir yavaştım... o yüzden araç hızlanmadı... ama onun dışında rampa yukarı araç güç kaybetmeden hızlanıyor. sanırım turbo ve yüksek tork buna neden oluyor.. şöyle soyleyim,,, tam olarak hatırlayamıyorum ama sanırım denizlinin mugla çıkış istikametiydi. sert bir rampa vardı. boyle virajlı rampa.... yaklaşık 20 dak arac güç kaybetmeden bu rampaya çıktı.... bir ara bir baktım 110 km'yi gösteriyor. vay be dedim.. benim eski corsa olsaydı bayılmıştı şimdiye kadar diye içimden geçirdim... çok hoşuma gitti.. 1.3 motora göre müthiş bir performans...

bu arada sollama yapmaya gerek yok, aracımı dikiz aynasında görenler hemen sağa çekiyorlar....  011zaa  011zaa  011zaa... araç çok heybetli görünüyor... bir kaç astra ile yolda karşılaştım, dikiz aynasından bakınca hatta birini insignia zannettim .... yol verdim paşama.... turboyduçç..... 011zaa

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

alahan1963 link' Alıntı:
Sayın Turk_187,

Size iyi tatiller diliyorum.5.Madde ile ilgili olarak, tıpkı cd500 de olduğu gibi "en kestirme yol" seçeneği işrateli olduğundan sizi ara yola sokmuş olmasın? Yada trafik istasyonundan alınmış olan "yol çalışması" uyarısı nedeniyle olabilir mi? Gerçi siz meraklı (hepimiz gibi) ve deneyimli biri olduğunuzdan bu konuları biliyor olmalısınız ama yine de hatırlatmak istedim..

Tekrar iyi tatiller diliyorum size..

Benim tatil şafağım ise 20, geçmek bilmiyor günler  :)

walla tek kelime ile skandalll.... bugun virajda ana yolda, ölü denize girmek üzereyken sağa dön şimdi komutu verdi... ortada keçi yolu bile yoktu... yol boyunca sıklıkla karşılaştım.... cyclonun rota ayarı Optimum'da idi... bence ayarlarda, ana yol ve en güvenli yoldan git seçenekleri olmalı.. belki çeyrek depo bu yüzden kaybettim. herşeyden önemlisi, resmen ormanların içinde itfaiye yoluna soktu beni... iyi tecrübe oldu.. bugunde şaşırttım gerçi ama ana yollardan ayrılmadım....size de iyi tatiller diliyorum... astrama bu yolculuk sonrası 10 üzerinden 9 verdim... 1 puanı sollamalardaki hantallığından kırdım. ama araç paşalar gibi güven veriyor... özellikle virajlara girerken... yine de güvenmemek lazım...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

warlordares link' Alıntı:
dostum yazını okudum aman dikkat diyorum tüketimin gayet güzel... benim detaylara(ayrıntılı) aşağıdan ulaşabilirsin...

Ancak sana bir konuda katılmıyorum.... Benim Antalya-Isparta arasında sollamadığım araç kalmadı diyebilirim... Kaldı ki bu yolu bilenler bilir... sadece rampadır... Yani 0 dan 1100 metreye ve klima açık.... Bunun dışında Karaman Silifke arası da viraj fenadır... Burada da sollamadığım araç kalmadı...Tek yol manyağı bir adamım aslında.. hep böyle kullanmaya alıştım....Ayıptır söylemesi... Antalya-Isparta arası beni sollayan araç olmadı...:)

bu konuda sana katılamayacağım...ama diğer veriler harika...Keşke bir video kaydım olsaydı da bütün yolumu kaydedebilseydim...

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1863.msg39599#msg39599

sevgili dostum kadar arkadaşım.... bir kere araç solladım. onda da tırstım... ama benim sürüş modumdan kaynaklanıyordu.... çok düşük hızdaydım... önümdeki araç hızımı baya bir azaltmıştır. sert rampa yukarı seyehat ediyordum ve devir 1800 idi.... bundan dolayı araç istedigim tepkiyi vermedi.... honda veya 1100 kg 95 beygir corsamda aynı şartlarda vites düşürür ve gazı topuklardım. ikisi de şahlanırdı... mesela,,, benzin pompası zarar görmesin diye bu işlemi yapmadım.... ama araç sollamalarda bariz hantal.... atik degil... dikkat etmek lazım... dedigim gibi 10 üzerinden 9 puan verdim ve bir kez daha aracıma aşık oldum....

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=warlordares link=topic=1885.msg39896#msg39896 date=1310628036]
dostum yazını okudum aman dikkat diyorum tüketimin gayet güzel... benim detaylara(ayrıntılı) aşağıdan ulaşabilirsin...

Ancak sana bir konuda katılmıyorum.... Benim Antalya-Isparta arasında sollamadığım araç kalmadı diyebilirim... Kaldı ki bu yolu bilenler bilir... sadece rampadır... Yani 0 dan 1100 metreye ve klima açık.... Bunun dışında Karaman Silifke arası da viraj fenadır... Burada da sollamadığım araç kalmadı...Tek yol manyağı bir adamım aslında.. hep böyle kullanmaya alıştım....Ayıptır söylemesi... Antalya-Isparta arası beni sollayan araç olmadı...:)

bu konuda sana katılamayacağım...ama diğer veriler harika...Keşke bir video kaydım olsaydı da bütün yolumu kaydedebilseydim...

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1863.msg39599#msg39599

sevgili dostum kadar arkadaşım.... bir kere araç solladım. onda da tırstım... ama benim sürüş modumdan kaynaklanıyordu.... çok düşük hızdaydım... önümdeki araç hızımı baya bir azaltmıştır. sert rampa yukarı seyehat ediyordum ve devir 1800 idi.... bundan dolayı araç istedigim tepkiyi vermedi.... honda veya 1100 kg 95 beygir corsamda aynı şartlarda vites düşürür ve gazı topuklardım. ikisi de şahlanırdı... mesela,,, benzin pompası zarar görmesin diye bu işlemi yapmadım.... ama araç sollamalarda bariz hantal.... atik degil... dikkat etmek lazım... dedigim gibi 10 üzerinden 9 puan verdim ve bir kez daha aracıma aşık oldum....
[/quote]

anladım dostum.... elbette her şart altında arabanın çekişi farklı oluyor...benim de detaylarda bunlar var... zaten ybunu anlattım orada... 2000 devirin altında kullanmamaya özen gösterdim.... yokuşlarda 2500ün altında seyretmedim.... çekiş oldukça iyi oluyor... 120-130 ile klima açık rahat çekiş ile çıkışım gerçekleşiyor.... :) .... 10 üzerinden 9 benden de.. :)

özlettin kendini bu arada :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Veriler tek kelimeyle harikaymış arkadaşım  greatt

Hani hatırlarsanız Peugeot modellerinin 3.5l/100km civarı bir tüketim rekorkları olmuştu; araçlar 67km hızla klima vb kapalı halde bu rekoru kırmışlardı, siz araçta yük varken 4.0l/100km yi görmüşsünüz!

Bu arada kızma ama 1800dd ile yokuş çıkarken araçtan gaz pedalına tepki vermesini beklemen bence hata olmuş, benim aracım aynı noktada belki daha iyi hızlanırdı ama gene de aman aman hızlanamazdı, ya da şöyle de bir örnek vereyim; o noktada güçlü bir otomatik vitesli dizel araç da hemen vites küçültürdü.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar tatildeyim ve forumu 24 saat takip edemiyorum. neler tartışıldı bu başlığın altında tahmin edebiliyorum. ama arkadaşlar lütfen konuyu degistirmeyeleim. saptırmayalım. konunun dışına çıkmayalım. ben önemli bir deneyim yaşıyorum ve sonuçları paylaşıyorum... neyse......

arkadaşlar su an fethiye üzerinden konya, nevsehir ve kırşehire ulaşmış bulunmaktayım.  istanbul- denizli- ortaca arası tam 950 km yol yaptım(denizli pamukkale ve köycegiz yolunda kayboldugum km'ler de dahil) yaklaşık 300 km fethiye civarında yaptım.... fethiyeden kırşehire'de (Cyclone ile yine yolumu uzattım) 900 km civarında yaptım... toplamda su an 2200 km'ye ulaştım....

arkadaşlar bu nokta çok önemli tatile çıkacaklar lütfen bu uyarımı dikkate alsın

1- fethiye'den sonra manisadan konyaya yol çok kötü.. resmen yolda kabus yaşadım... yol tamamen geliş gidiş ve bozuk satıhlı yollar...
2- gelenler beni uyardı alanya- manvgat arası yol çok kalabalık ve çok trafik ışıkları varmış....
3- cyclon'a guvenmeyin.. kesinlikle elinizde klasik harita olsun.. seyehat planlamasını iyi yapın ve durak durak naviye girin(ben tam çözemedim). eger benim gibi sadece cyclone'a guvenerek (veya herhangi bir gps) yola çıkarsanız kendinizi dağ yolunda bulursunuz...

gelelim ikinci seyehatimin sonuçlarına,.

bir gün once yola çıkmadan çok rahatsızlandım. sanırım gunes carptı. sabah 7'de yola çıkacaktık. erteledik ama saat 10 gibi  kendimi iyi hissedince yola çıktık... arkadaşlar inanın 12 saatlik yolda sadece 20 dak toplamda 3 sefer lavabo molası verdik. hasta olmama ragmen araç beni hiç yormadı.. bel agrısı, ayak şişkinligi, yol yorgunlugu hissetmedim...

aracı agresfi kullandım. zaman zaman 140 km hıza çıktım ve özellikle konya aksaray arası 130 km CC ile geldim.. Kırsehire geldigimde ortalama yakıt tüketimim 5.0 lt'ye çıktı.. bir depo ile 1050 km yapabildim( 900 km +180 menzil)

araç hızlı iken yol sesi almıyor. asfalt sesi almıyor. sadece mıcırlı yolda (mıcır asfalt mı diyelim artık tanımını siz yapın) normal yol sesi içeri geliyor. kulakta ugultu yapıyo.:

yol boyunca klima tamamen açıktı.... auto'da belirli bir süre sonra klimanın çalıştıgını anlamıyorsunuz..

bu sefer çok sollamaya çıktım... aracı yuksek devirde sollamaya hazırladım ve çok daha iyi sonuç aldım....

onumde 700 km daha yol var. istanbula donus icin..

sonuç olarak: 1 aracınızı 95 CCC'da kullanırsanız ve fazla yuk de olmazsa bir depo ile ortalama 1300 km rahat gidebiliyorsunuz.
1- aracın konforu beklentimin çok çok üzerindede. 2200 km'şk yolda hiç yol yorgunu olmadım. eşim de hiç bir şekilde rahatsızlık hveya yorgunluk hissetmedi..
4- clima çok tatmin edici.
4- motor performansı çok tatmin edici...
5- cyclon a veya gps'e guvenmeyin, kalisk haritanız olsun.

6-* yol guzergahınızı araştırın. can guvenliginiz için fazla hız yapmayın...
7- ozellikle  iç anadoluda traktör ve grayder ve hatta biçerdözer trafigine dikkat edin..
89- şimdilik aklıma gelenler bunlar.... istanbula gelince detayları paylaşacagım...