senetle araba almak

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorum sizin. Ben sorduğum insanların, insanlığına, kültürlerine ve dini bilgilerine itibar ediyorum. Bahsi geçen kişiler aklınızda ilk oluşan imgedekiler gibi değil.

Şahsen ben de ilk etapta bir insanın ev sahibi olmak amacıyla bankadan biraz destek almasını çok masum bulmuştum, hatta desteklemiştim ama Allah'ın sabredenlere çok daha iyilerini nasip ettiği gerçeği çok kere karşıma çıktı. Bu mesele inanç meselesi, bu bir imtihan.
Benim içime sinmiyor. Sizinkine siner amenna, sonuna dek saygı duyarım... Gönül isterdi ki içime sinsin, şuan Passat yerine 320 düşünüyor olurdum, ama sinmiyor. :)

Konu vade farkından buralara geldi. Her neyse, yazılan, çizilen, bilinen bilinmeyen her şey ortada. Allah herkesin gönlüne göre versin
İşin şekli anlasildi , hani en basta demistim ya siz kendi beyninizle degil baskasinin dusunceleri ve beyniyle konusuyorsunuz , hangi tarikata uyesiniz diye israrla sormustum halbuki! :) Beyninizi kime kiraya verdiyseniz siz onun yolundan gidin lakin bu islamla bagdasmayan yolu bize yutturmayi basaramayacaksiniz adi ne olursa olsun isfer faiz de ister vade farki ister hayir parasi paranin nereye ne amacla gittigini Allah biliyor. Onu kandirmak kandirmaya calismak , kelime oyunlari ile aldatmaya yeltenmek ve bunda bu kadar israrci olmak , hayirli gunler Allah sizide korusun bizide ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0
İşin şekli anlasildi , hani en basta demistim ya siz kendi beyninizle degil baskasinin dusunceleri ve beyniyle konusuyorsunuz , hangi tarikata uyesiniz diye israrla sormustum halbuki! :) Beyninizi kime kiraya verdiyseniz siz onun yolundan gidin lakin bu islamla bagdasmayan yolu bize yutturmayi basaramayacaksiniz adi ne olursa olsun isfer faiz de ister vade farki ister hayir parasi paranin nereye ne amacla gittigini Allah biliyor. Onu kandirmak kandirmaya calismak , kelime oyunlari ile aldatmaya yeltenmek ve bunda bu kadar israrci olmak , hayirli gunler Allah sizide korusun bizide ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir bilene danışmak başkasının beyniyle konuşmak mı?

En azından -dediğin gibi- o başkalarının da, benim gibi onlara danışanların da birer beyni var. :D Allah düşün(e)meden yorumlayanlara da nasip etsin. Biz dinimizi araştırıp, öğrenip, danışıp DÜŞÜNÜrek yaşamaya çalışıyoruz. Bu bize yeter... Hoşça kal...

İslamla bağdaşmayan yol dediği de bilakis dinin içinde geçen gerçekler... Sanki biz uydurmuşuz.. Allah'ın sen DÜŞÜNDÜRüp araştırmayı nasip eyle.

Son düzenleme:

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gel, laf söyle git.

Gel, laf söyle git.

Gel, laf söyle git.

Orta bir fikir yok. Bir DÜŞÜNCE ürünü yok... Gel, laf söyle git.

Ben, taksitli satıştaki vade farkı dinimize göre haram değil değil, ARAŞTIRIN göreceksiniz diyorum. Adam bana hangi tarikattansın diyor. Onun aklındaki bağnaz olsam direkt haram derim. Bunu da düşünmüyor.

Gel, laf söyle git. Sırf hava, başka bir şey yok...

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar bir seyin mantiga ya da vicdanimiza uygun olmasi o seyin herzaman dinen de uygun olacagi anlamina gelmez. Zira bu da seytanin bir oyunudur. İnsan fitrati geregi yaptigi her iste vicdanini rahatlacak bir gerekce bulur kendine. Dusunun sirf daha kaliteli olsun diye tilkinin canli canli derisini yuzen adaminda vicdanini rahatlatacak nedeni var. Sordugunda "biz bunu ciftlikte yetistirdik dogaya da salsak zaten olecek" gibi bir gerekcesi var. Cinayet isleyenin de vicdanini rahatlatacak nedeni var. Dinen dogru tektir. Senin dogrun benim dogrum diye bir sey olmaz. Acikcasi bu konuda da su kesin dogrudur demek cok guc. Birbirimizi kirmayalim.
Ayrica forumda din ve siyaset konusmak her zaman infiale yol aciyor dostluklari zedeliyor. Buna musade etmeyelim lutfen

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar bir seyin mantiga ya da vicdanimiza uygun olmasi o seyin herzaman dinen de uygun olacagi anlamina gelmez. Zira bu da seytanin bir oyunudur. İnsan fitrati geregi yaptigi her iste vicdanini rahatlacak bir gerekce bulur kendine. Dusunun sirf daha kaliteli olsun diye tilkinin canli canli derisini yuzen adaminda vicdanini rahatlatacak nedeni var. Sordugunda "biz bunu ciftlikte yetistirdik dogaya da salsak zaten olecek" gibi bir gerekcesi var. Cinayet isleyenin de vicdanini rahatlatacak nedeni var. Dinen dogru tektir. Senin dogrun benim dogrum diye bir sey olmaz. Acikcasi bu konuda da su kesin dogrudur demek cok guc. Birbirimizi kirmayalim.
Ayrica forumda din ve siyaset konusmak her zaman infiale yol aciyor dostluklari zedeliyor. Buna musade etmeyelim lutfen

Siz hangi tarikata üyesiniz?

Bir şeyin kesin olarak doğru olduğunu söylemeyip araştırılması / danışılması gerektiğini söylediğimizde tarikat üyesi sayılıyoruz da... :cool:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gel, laf söyle git.

Gel, laf söyle git.

Gel, laf söyle git.

Orta bir fikir yok. Bir DÜŞÜNCE ürünü yok... Gel, laf söyle git.

Ben, taksitli satıştaki vade farkı dinimize göre haram değil değil, ARAŞTIRIN göreceksiniz diyorum. Adam bana hangi tarikattansın diyor. Onun aklındaki bağnaz olsam direkt haram derim. Bunu da düşünmüyor.

Gel, laf söyle git. Sırf hava, başka bir şey yok...

Geçen hafta başında parasını avroya yatıranlar pazar akşamı %1.5 kar ettiler ki geçen hafta başında 34000 lira verip 10000 avro alan adam bugün parasını türk lirasına çevirdiğinde 500 lira kar etmiş oldu. Ortada faiz namına hiçbir şey yok ve kazanılan 500 lira helal mi?

Ortada ne banka var ne mevduat hesabı var ve yapılan bu işlemin içinde faizin "f" si yokken bu 500 liraya haram diyemezsiniz değil mi :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yazdıklarınız birbiriyle çelişen şeyler, size katıldığım tek bir nokta var evet insanlar birbirini kırmadan her konuyu özgürce tartışabilmeliler.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen hafta başında parasını avroya yatıranlar pazar akşamı %1.5 kar ettiler ki geçen hafta başında 34000 lira verip 10000 avro alan adam bugün parasını türk lirasına çevirdiğinde 500 lira kar etmiş oldu. Ortada faiz namına hiçbir şey yok ve kazanılan 500 lira helal mi?

Ortada ne banka var ne mevduat hesabı var ve yapılan bu işlemin içinde faizin "f" si yokken bu 500 liraya haram diyemezsiniz değil mi :)

Zaten haram değil. Hem bana göre, hem bildiğim kadarıyla dine göre öyle sayılmıyor. Altın alıp satmak ile aynı şey bu. Alan kişi işi gereği ya da yatırım amaçlı avro almıştır ve avro değer kazanmıştır bu neden haram olsun. Avro düşebilirdi de...

Bir yerden arsa alsanız, bir gün sonra oradan yol geçeceği açıklansa ve devlet aldığınızdan çok daha fazlasını size verse bu haram mı?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten haram değil. Hem bana göre, hem bildiğim kadarıyla dine göre öyle sayılmıyor. Altın alıp satmak ile aynı şey bu. Alan kişi işi gereği ya da yatırım amaçlı avro almıştır ve avro değer kazanmıştır bu neden haram olsun. Avro düşebilirdi de...

Bir yerden arsa alsanız, bir gün sonra oradan yol geçeceği açıklansa ve devlet aldığınızdan çok daha fazlasını size verse bu haram mı?

Mevzu haksız kazanç olduğu için tabi ki bunların hiç biri haksız kazanç değil. Fakat benim kara yollarında bir tanıdığım var ve kuş uçmaz kervan yürümez bir köyden 5 sene sonra yol geçeceğini herkesten önce öğrenip yolun geçeceği arazileri yıllar öncesinden alıp devlete satarsam bu haram mıdır helal midir?

Özetle her zaman niyet önemli.

Döviz, altın, alım satım işleri kısa vadede riskli uzun vadede güzel para kazandıran işlerdir. Hem paranın değeri korunur hem de para kazandırır.

Peki ben paramı mevduat hesabına yatırıp paranın değerini koruduğum zaman bu neden haram oluyor? Para kazanmak için sürekli ticaretle uğraşmak zorunda mıyım?

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazdıklarınız birbiriyle çelişen şeyler, size katıldığım tek bir nokta var evet insanlar birbirini kırmadan her konuyu özgürce tartışabilmeliler.

Dinen dogru tektir, bu konu ise cok kez tartisilmis ve netlik kazanamamis bir konu. Bu konulara zaman harcamis kisilerden bazilaru vade farkini haram saymazken bazilari haram sayiyor. Bazilari da develuasyon oranincav vade farki vermekte sakinca gormuyor. Bizim de bu konu da siradan insanlar olarak su kesin dogrudur dememiz cok guc.

Önüm ardim belli; toprak! Mühim olan arada çamurlaşmamak.