senetle araba almak

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Parası olan evet para karşılığı para satar, peşin verilen borcun da bir maliyeti vardır. Çünkü bugünün parasıyla 10bin lira yarının parasıyla 10bin lira etmez. Devalüasyon diye bir tanım var. Tabelası olanın adına banka demişler olmayanın adına tefeci demişler. Kimin çok parası varsa bu işi yapar, 50-100 bin liralardan bahsetmiyorum tabi. 1000 liralık ürüne 10 ay taksit yaptırdığımızda 100 100 ödersek evet burada bir faiz yada vade farkı yok.

Sözüm meclisten dışarı. Bugün 10 bin lirayı altına yada dövize çevirip 10 yıl sonra kar ederek bozduruyorsunuz neden direk 10 bin lirayı yastık altına koyup değerlenmesini beklemiyorsunuz ? Ya da neden 5 yıl önce 10 bine aldığınız arabayı 5 yıl sonra 12 bine satıyorsunuz, 10 bine satarsanız zarar edersiniz çünkü paranızın bir değeri yok, sürekli değer kaybediyor.

Bankaya borcunu ödemezsen avukat telefon ederken tefeciye borcunu ödemezsen kapına gelir. İkisi de sana ulaşır en nihayetinde, aralarında bir fark yok.

Peki şuna bir cevap vermenizi isterim.

İnternete girip foruma yazdığınız cihazlar üretilirken kaç ton temiz su kullanılamaz hale gelirken o suya muhtaç kaç insan var hiç düşündünüz mü? Öyle afrikadaki insanlar için para toplamayla olmaz bu iş, adamların paraya değil suya ihtiyacı var en nihayetinde.

Kullandığımız arabaların sadece çalıştıkları süre boyunca egzoz gazlarının yanında yağı, filtresi, lastiği, balatası hem üretilirken hem tüketilirken doğayı ne kadar kirletiyor peki bunu hiç düşündünüz mü?

Sigara kullanıyorsanız kendinizi kandırmak için buna mekruh diye bir kılıf uydurabilirsiniz fakat sigara kullanmayan adamın hakkına girmiyor musunuz? Aynı mekanda olmanıza gerek yok o duman pencereden çıkıp atmosfere karışıyor.

Peki ben sigara ve araba kullanmayıp ihtiyaçların tamamını doğal yollardan karşılayıp sadece sigara ve araba kullananlardan dolayı soluduğum havanın kirletilmesinden ötürü hakkımı helal etmesem buna nasıl bir cevap vereceksiniz ?

Günümüzde her insanın yaşayış tarzı kul hakkı üzerine kurulu ve baktığınızda paradan para kazanmanın maliyetinin olmamasıyla beraber doğaya da doğrudan zarar vermeyerek kul hakkına girdikleri söylenemez, teoride ve pratikte paradan para kazanmanın ne gibi bir zararı olabilir ki? Tüketici olarak uzun yıllar para biriktirip araba alma gibi bir şansınız varken o kadar süre beklemek istemediğiniz için önünüze konan şartları imzalayıp kolay yoldan araba sahibi olmak istiyorsunuz ve bunu da kafası çalışan insanlar bu şekilde değerlendiriyor, insanoğlu para biriktirip ihtiyaçlarını karşılasaydı bankalar olmazdı.

Burada da insanoğlunun en büyük zafiyeti olan nefis devreye giriyor. Çünkü sabredip para biriktirmek yerine nefsinize yenik düşerek taksitle alışveriş yapıyorsunuz çünkü hemen sahip olmak istiyorsunuz ve bunun yollarını ararken de harama takılmamak için çeşitli yollar uyduruyorsunuz.

Eğer hayatı boyunca para ile para kazanan bir adam ile beni bir kefeye koyarsanız sırf araba bilgisayar ve cep telefonu kullandığım için daha günahkar olanın ben olacağımdan kuşkunuz olmasın.
yazdıklarının coğunda haklısın kardeşim ama Kur'anda tefecilerden bahsediliyor ve olmaması gerektiği söyleniyor yani ALLAH ın kelamına farklı açıdan bakmak farklı mantıkla yanaşmak olmaz açık ve net faizi ve tefeciyi sevmiyor

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
... Kur'anda ALLAH tefecilerden bahsediyor onları sevmediğini vurguluyor yani zorda kalmış insanlara faizle para satanı sevmiyor yaradan yoksa zamana ayak uydurup krediyle ev,araba almak günah değildir din alimi değilim ama dinimiz de mantık dini unutmamak lazım...

İşte ben de tam bu noktayı üzerine basa basa söyledim. Defalarca sordum. Ama bilgisine güvendiğim 6 farklı kişiden aynı cevabı aldım. Net: HAYIR

Gerçekten, kalben haram olmadığı sonucuna varabilseydim 2. evimi hatta aynı anda 2. aracımı bu hafta içinde kredi ile almaya hazırım. Ama alamıyorum."

Dinimiz mantık dini, verilen cevaplar tatminkar gelmeyebilir ama kurallar kesin. çizgiler belli. Faiz haram.

Birisi o malı alıp size aynı fiyata, hatta daha fazlasına taksitle satabilir ama siz faizle para alıp, ya da bankaya parasını ödetip alamazsınız. O evin (ya da arabanın) bir sahibi olacak, karşınızda bir muhattap olacak ve karşınızda oturup size bu malı X fiyata taksitle sattığını söyleyecek.

Öyle kağıt üzerinden; banka parayı göndermiş, araca rehin koymuş vb. olmuyor.... Bu işi KURALI , KAİDESİ BU hocam...

Tekrar tekrar dile getiriyorum, bunları ben söylemiyorum. Araştırdığınızda bu sonuçlara varıyorsunuz. Artık mantığı, kabullenip kabullenmemek size kalmış.

Son düzenleme:

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşte ben de tam bu noktayı üzerine basa basa söyledim. Defalarca sordum. Ama bilgisine güvendiğim 6 farklı kişiden aynı cevabı aldım. Net: HAYIR

Gerçekten, kalben haram olmadığı sonucuna varabilseydim 2. hatta aynı anda 2. aracımı bu hafta içinde kredi ile almaya hazırım. Ama alamıyorum."

Dinimiz mantık dini, verilen cevaplar tatminkar gelmeyebilir ama kurallar kesin. çizgiler belli. Faiz haram.

Birisi o malı alıp size aynı fiyata, hatta daha fazlasına taksitle satabilir ama siz para alıp, ya da bankaya parasını ödetip alamazsınız. O evin (ya da arabanın) bir sahibi olacak, karşınızda bir muhattap olacak ve karşınızda oturup size bu malı X fiyata taksitle sattığını söyleyecek.

Öyle kağıt üzerinden; banka parayı göndermiş, araca rehin koymuş vb. olmuyor.... Bu işi KURALI , KAİDESİ BU hocam...

Tekrar tekrar dile getiriyorum, bunları ben söylemiyorum. Araştırdığınızda bu sonuçlara varıyorsunuz. Artık mantığı, kabullenip kabullenmemek size kalmış.
Faiz yiyenleri Kur'an-ı Kerim şiddetle kınamaktadır. Allah-û Tealâ Bakara suresinin 275. ayetinde şöyle buyurur: "Faiz yiyenler kıyamet günü, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalkışı gibi kalkarlar. Bu, onların ‘Alış veriş te faiz gibidir’ demelerindendir. Oysa Allah, alış verişi helâl ve tefeciliği haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir ve tefecilikten vazgeçerse, geçmişte olan kendisinin olur. Onun durumu Allah'a aittir. Kim tefeciliğe dönerse, işte onlar ateşliklerdir. Onlar orada temelli kalacaklardır."

bakınız faiz yiyenler diyor buradaki faiz yemek demek bana göre tefecilik yapmak demek yani haksız kazanç, kolay para kazanma,insanları zor durumlara düşürme vs akla gelmeli sizin banka kanalıyla aldığınız arac size ananızın ak sütü gibi helaldir,siz faiz yemiyorsunuz banka size bunu reva gördüğü için günahkar olan onlar siz değilsiniz, bence bağnaz din adamlarına,ya da kendini din adamı sananlara itibar etmemek lazım zira geçenlerde cumhurbaşkanının geçmişteki bir konuşmasını dinledim bu gemicik meselesi ile alakalı sözde onlar gemiciği 45-50000 usd peşin ayda 15000 usd taksitle ve banka kredisiyle almışlar zira bunu yapan zatı muhterem kur'an okumasını da biliyor namaz kılmasını da ...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazdıklarının coğunda haklısın kardeşim ama Kur'anda tefecilerden bahsediliyor ve olmaması gerektiği söyleniyor yani ALLAH ın kelamına farklı açıdan bakmak farklı mantıkla yanaşmak olmaz açık ve net faizi ve tefeciyi sevmiyor

Sizce haksız olduğum yerleri merak ettim abi. Merak etmekteki sebebim benim fark edemediğim bir yanlışım varsa o yanlışı araştırıp düzeltmek :)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizce haksız olduğum yerleri merak ettim abi. Merak etmekteki sebebim benim fark edemediğim bir yanlışım varsa o yanlışı araştırıp düzeltmek :)
belki ben yanlış anlamışımdır şunu belirtmeye çalıştım ALLAH tefecileri sevmez sizin yazınızda onlardan bahsediliyor gibiydi şöyle demişsiniz parası olan evet para satar işte ALLAH onu sevmiyor ve şüphesiz ALLAH' ın dediği olur ben cok dindar biri falan değilim bunu da belirteyim

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faiz yiyenleri Kur'an-ı Kerim şiddetle kınamaktadır. Allah-û Tealâ Bakara suresinin 275. ayetinde şöyle buyurur: "Faiz yiyenler kıyamet günü, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalkışı gibi kalkarlar. Bu, onların ‘Alış veriş te faiz gibidir’ demelerindendir. Oysa Allah, alış verişi helâl ve tefeciliği haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir ve tefecilikten vazgeçerse, geçmişte olan kendisinin olur. Onun durumu Allah'a aittir. Kim tefeciliğe dönerse, işte onlar ateşliklerdir. Onlar orada temelli kalacaklardır."

bakınız faiz yiyenler diyor buradaki faiz yemek demek bana göre tefecilik yapmak demek yani haksız kazanç, kolay para kazanma,insanları zor durumlara düşürme vs akla gelmeli sizin banka kanalıyla aldığınız arac size ananızın ak sütü gibi helaldir,siz faiz yemiyorsunuz banka size bunu reva gördüğü için günahkar olan onlar siz değilsiniz, bence bağnaz din adamlarına,ya da kendini din adamı sananlara itibar etmemek lazım zira geçenlerde cumhurbaşkanının geçmişteki bir konuşmasını dinledim bu gemicik meselesi ile alakalı sözde onlar gemiciği 45-50000 usd peşin ayda 15000 usd taksitle ve banka kredisiyle almışlar zira bunu yapan zatı muhterem kur'an okumasını da biliyor namaz kılmasını da ...

Yorum sizin. Ben sorduğum insanların, insanlığına, kültürlerine ve dini bilgilerine itibar ediyorum. Bahsi geçen kişiler aklınızda ilk oluşan imgedekiler gibi değil.

Şahsen ben de ilk etapta bir insanın ev sahibi olmak amacıyla bankadan biraz destek almasını çok masum bulmuştum, hatta desteklemiştim ama Allah'ın sabredenlere çok daha iyilerini nasip ettiği gerçeği çok kere karşıma çıktı. Bu mesele inanç meselesi, bu bir imtihan.
Benim içime sinmiyor. Sizinkine siner amenna, sonuna dek saygı duyarım... Gönül isterdi ki içime sinsin, şuan Passat yerine 320 düşünüyor olurdum, ama sinmiyor. :)

Konu vade farkından buralara geldi. Her neyse, yazılan, çizilen, bilinen bilinmeyen her şey ortada. Allah herkesin gönlüne göre versin

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bence de, arkadaşlar bankanın koyduğu ve faiz olan vade ile islam hukukundaki vadeli satışı birbirine karıştırdığı için sorun çıkıyor..

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bana akıl ve fikir verildiği için herşeyi korkmadan sorgulayabilirim, sorgulamam istenmeseydi böyle yaratılmazdım diyerek şu soruyu sormak istiyorum o zaman :)

Bu sureleri ve ayetleri tek tek yorumlamak yanlış olur. Bir önceki ve bir sonraki ayetlerin de okunup öyle yorumlanması gerekiyor. Bir kitap okurken karakter bir adam öldürmüşse neden öldürdüğü bir önceki paragrafta yada bir sonraki paragrafta mutlaka yazar gibi düşünün.

Şimdi bu ayetleri düzgünce yorumlamak için öncelikle Arapça bilmek gerekiyor. Türkçe meallerle bir yere varamayız. Ayette bahsedilen tefeci fahiş fiyat çeken fırıncı bile olabilir, zira o bölgede bir fırıncı varsa ve herkes ondan ekmek almak zorundaysa istediği fiyatı çeker öyle değil mi? Ekmeğin fiyatı başka yerde 1 liraysa ve bu adam keyfe keder 2 liraya satıyorsa gene haksız kazanç elde etmiş olur ve o kazançta haramdır, haram olması da gerekir.

O yüzden tefecinin çok geniş anlamları ya da farklı bir anlamı olabilir. Bu mealleri yazan din adamlarına da güvenmek zorunda değilim onlar da din konusundaki popüler kültürün birer parçaları en nihayetinde.

Hatta 1400 yıllık bir din var ortada ve insanlar 1400 yıldır orucu neyin bozup neyin bozmadığını 1400 defa tartışmasına rağmen emin olun bu ramazan ayında 1401. defa da tartışacaklar. Bir tane din adamı çıkıp da diyor mu arkadaş siz gerizekalı mısınız 1400 yıldır anlamıyorsunuz. Bunu derse televizyona çıkamaz ve para kazanamaz mesela. Doğruya doğru demedikleri için bu bakımdan tv ye çıkan din adamları da haksız kazanç sağlıyor mesela.

Devalüasyondan söz ettim, cebinizde sürekli dolar taşıyorsanız o doların değerinin hiç değişmediğini düşünelim. Yani Amerikada 100 yıldır ekmek fiyatları hep 1 dolar olsun mesela. Bu sebeple doları faize yatırmazsak dolar hep aynı dolar olarak yerinde kalacak fakat bugün 30 lira verip 10 dolar aldınız, yarın dolar 4 lira olduğu zaman bozdurduğunuz zaman 40 liranız olacak, yani havadan 10 lira kazanmış olacaksınız fakat karşılığı gene 10 dolar olacak Bu durumda fazladan türk lirası kazanmak haram olurken dolar helal olacak.

Şunu demek istiyorum, sürekli denge halindeki (değil ama olsun hadi) bu koskoca kainatı yaratan bir güç dünyadaki bu aciz canlıların neler yaptığına çok takılmaz. Milyarlarca groston ağırlığa sahip jüpiter mi önemli ortalama 70 kilodaki insan mı önemli. Jüpiteri dengede tutmak mı önemli insanı dengede tutmak mı önemli :D Özetle, bizim insan olarak üzerimize düşen vazifemiz birbirimizle, hayvanlarla ve doğayla iyi ilişkiler kurarak bize verilmiş süreyi tamamlamak, bize verilmiş bu süre boyunca da bizden sonrakilerin bizden de iyi şartlarda yaşaması için çalışmak.

Adamın hayatı 5 vakit namaz kılıp oruç tutmakla geçmiş fakat insanlığa zerre faydası yok, öteki taraftan gavur dediğimiz kesim ibadeti ve çalışmayı bir dengeye oturtmuş kendinden sonraki insanların da iyi şartlar içinde yaşaması için teknolojiyi geliştirmiş ve biz koltuk başında otururken iletişimimizi koparmamamız hatta daha da güçlendirmemiz için birşeyler yapmış. Hangisi cenneti daha çok hak eder sizce?

O yüzden senetmiş krediymiş gibi olaylara çok takılmayın demek istiyorum. Altından kalkabiliyorsanız kredinizi çekin, taksit yaptırın ve ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Harcamalarınızı düşünün ve bütçenin müsade ettiği şekilde harcama yapın. Altından kalkamayacağınız yükleri taşımaya çalışmak da eşinize ve çocuğunuza zarar verir, bu bile İslamiyette hoş karşılanan bir durum değil.

Çevrenizdekilerin iyi şartlarda yaşaması için çalışın ve ortaya birşeyler koyun tüm bunları yaparken hayata entegre olmak ayıp değil, bu entegrenin yanında ibadeti de eksik etmemek gerekiyor. Tüm bunlar yapılırsa insanın vicdanı rahat olacaktır.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana akıl ve fikir verildiği için herşeyi korkmadan sorgulayabilirim, sorgulamam istenmeseydi böyle yaratılmazdım diyerek şu soruyu sormak istiyorum o zaman :)

Bu sureleri ve ayetleri tek tek yorumlamak yanlış olur. Bir önceki ve bir sonraki ayetlerin de okunup öyle yorumlanması gerekiyor. Bir kitap okurken karakter bir adam öldürmüşse neden öldürdüğü bir önceki paragrafta yada bir sonraki paragrafta mutlaka yazar gibi düşünün.

Şimdi bu ayetleri düzgünce yorumlamak için öncelikle Arapça bilmek gerekiyor. Türkçe meallerle bir yere varamayız. Ayette bahsedilen tefeci fahiş fiyat çeken fırıncı bile olabilir, zira o bölgede bir fırıncı varsa ve herkes ondan ekmek almak zorundaysa istediği fiyatı çeker öyle değil mi? Ekmeğin fiyatı başka yerde 1 liraysa ve bu adam keyfe keder 2 liraya satıyorsa gene haksız kazanç elde etmiş olur ve o kazançta haramdır, haram olması da gerekir.

O yüzden tefecinin çok geniş anlamları ya da farklı bir anlamı olabilir. Bu mealleri yazan din adamlarına da güvenmek zorunda değilim onlar da din konusundaki popüler kültürün birer parçaları en nihayetinde.

Hatta 1400 yıllık bir din var ortada ve insanlar 1400 yıldır orucu neyin bozup neyin bozmadığını 1400 defa tartışmasına rağmen emin olun bu ramazan ayında 1401. defa da tartışacaklar. Bir tane din adamı çıkıp da diyor mu arkadaş siz gerizekalı mısınız 1400 yıldır anlamıyorsunuz. Bunu derse televizyona çıkamaz ve para kazanamaz mesela. Doğruya doğru demedikleri için bu bakımdan tv ye çıkan din adamları da haksız kazanç sağlıyor mesela.

Devalüasyondan söz ettim, cebinizde sürekli dolar taşıyorsanız o doların değerinin hiç değişmediğini düşünelim. Yani Amerikada 100 yıldır ekmek fiyatları hep 1 dolar olsun mesela. Bu sebeple doları faize yatırmazsak dolar hep aynı dolar olarak yerinde kalacak fakat bugün 30 lira verip 10 dolar aldınız, yarın dolar 4 lira olduğu zaman bozdurduğunuz zaman 40 liranız olacak, yani havadan 10 lira kazanmış olacaksınız fakat karşılığı gene 10 dolar olacak Bu durumda fazladan türk lirası kazanmak haram olurken dolar helal olacak.

Şunu demek istiyorum, sürekli denge halindeki (değil ama olsun hadi) bu koskoca kainatı yaratan bir güç dünyadaki bu aciz canlıların neler yaptığına çok takılmaz. Milyarlarca groston ağırlığa sahip jüpiter mi önemli ortalama 70 kilodaki insan mı önemli. Jüpiteri dengede tutmak mı önemli insanı dengede tutmak mı önemli :D Özetle, bizim insan olarak üzerimize düşen vazifemiz birbirimizle, hayvanlarla ve doğayla iyi ilişkiler kurarak bize verilmiş süreyi tamamlamak, bize verilmiş bu süre boyunca da bizden sonrakilerin bizden de iyi şartlarda yaşaması için çalışmak.

Adamın hayatı 5 vakit namaz kılıp oruç tutmakla geçmiş fakat insanlığa zerre faydası yok, öteki taraftan gavur dediğimiz kesim ibadeti ve çalışmayı bir dengeye oturtmuş kendinden sonraki insanların da iyi şartlar içinde yaşaması için teknolojiyi geliştirmiş ve biz koltuk başında otururken iletişimimizi koparmamamız hatta daha da güçlendirmemiz için birşeyler yapmış. Hangisi cenneti daha çok hak eder sizce?

O yüzden senetmiş krediymiş gibi olaylara çok takılmayın demek istiyorum. Altından kalkabiliyorsanız kredinizi çekin, taksit yaptırın ve ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Harcamalarınızı düşünün ve bütçenin müsade ettiği şekilde harcama yapın. Altından kalkamayacağınız yükleri taşımaya çalışmak da eşinize ve çocuğunuza zarar verir, bu bile İslamiyette hoş karşılanan bir durum değil.

Çevrenizdekilerin iyi şartlarda yaşaması için çalışın ve ortaya birşeyler koyun tüm bunları yaparken hayata entegre olmak ayıp değil, bu entegrenin yanında ibadeti de eksik etmemek gerekiyor. Tüm bunlar yapılırsa insanın vicdanı rahat olacaktır.
kardeşim Arapça bilmene gerek yok Kur Ulu Önder ATATÜRK'ün bizler dinimizi doğru dürüst öğrenelim diye Türkçeleştirttiği Elmalılı Hamdi YAZIR ın tefsirini okuman yeter hala daha onun üstüne tefsir bulunmamakta üstelik Kur'anı tam anlayabilmek için sadece arapça bilmek kafi gelmez tefsir,tercüme ve meal önemlidir,bakınız arap ülkeleri islamı layıkıyla yaşayamıyıorlar oysa biz öyle miyiz AKP yozlaştırmadan önce islamı en iyi yaşayan ülke bizdik neyse ilk emir gibi okumak lazım bu saatten sonra din alimi olacak değiliz ELAMALILI hepimize yeter...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeşim Arapça bilmene gerek yok Kur Ulu Önder ATATÜRK'ün bizler dinimizi doğru dürüst öğrenelim diye Türkçeleştirttiği Elmalılı Hamdi YAZIR ın tefsirini okuman yeter hala daha onun üstüne tefsir bulunmamakta üstelik Kur'anı tam anlayabilmek için sadece arapça bilmek kafi gelmez tefsir,tercüme ve meal önemlidir,bakınız arap ülkeleri islamı layıkıyla yaşayamıyıorlar oysa biz öyle miyiz AKP yozlaştırmadan önce islamı en iyi yaşayan ülke bizdik neyse ilk emir gibi okumak lazım bu saatten sonra din alimi olacak değiliz ELAMALILI hepimize yeter...

Abi meal yazılırken kullanılan kelimelerin ne demek istedikleri az buçuk anlaşılır fakat o günün şartları ile bu günün şartları aynı değil. Yeni bir sektör çıktığında, bu sektörün helal mi haram mı tartışması çıkıyor. Olaya daha genel bakılırsa altından kalkılır

Altın takı ve ipek kumaş erkeğe neden haram mesela? O yıllarda erkeğin ipek kumaştan elbiseler giyip altın mücevher takması statü göstergesiydi. İslamiyette sınıf ayrımı olmadığı için o yıllarda sınıf ayrımını belirten detaylar yasaklandı. Bu, cümleye nasıl bakıldığı ile alakalı bir durum.

1-) Trilyonluk evlerde yaşayıp son model arabalara binerim, restoranda öyle bir ziyafet çekerim ki 20 asgari ücretlinin maaşı yetmez fakat ne altın takarım ne ipek gömlek giyerim, sonuçta erkeğe sadece onlar haram. Gösteriş hoş bir davranış değil ama zaten benim çevremdeki herkes benim gibi yaşıyorsa ortada bir gösteriş yok ve bence bir problem de yoktur.

2-) O günün şartlarında altın statü göstergesiyse bugünün şartlarında statü göstergeleri nelerse onları kullanmaktan kaçınırım. Bu yeri gelir bir cep telefonu markası olur, yeri gelir bir çakmak olur, yeri gelir bir araba olur. Yeri gelir sırtımızdaki ceketin etiket fiyatı bile olabilir.