Opel Astra HB III Clasic Essentia Sorularım var yardım

ekinoks01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kadir Abi,o hırıltı sesi normal.Aynı araca sahibiz.Hatta ben o sesi seviyorum,dar sokaklarda cam açıkken güzel yankı yapıyor. :dil:
Daha önce de Astra G vardı 1.6 Twinport,aynı ses onda da vardı.Sanırım motorun kendi yapısal özelliğinden kaynaklanıyor.

ben de işte o sesi sevmiyorum uğur:) ilk başlarda yoktu sonraları araba açılınca mı oldu artık bilmiyorum. servise götürdüm baktılar sürdüler ya ben yan koltuktayken. kendimi mal gibi hissettim :) hani düşük viteste gaza yüklenince eksoz patlak gibi ses yapıyor. sanki ayağımın altındaki gaz pedalı titreşim yapıyor gibi.mesela 1. viteste 3000 devire gelip vites değiştirince ses kesiliyor gibi. bir de şunu hissettim şimdi motor çalışırken duymadım ama arabayı istop edince ayağımı debriyajdan kaldırdığımda şak veya tık diye bir ses geliyor acaba o nedendir.

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de işte o sesi sevmiyorum uğur:) ilk başlarda yoktu sonraları araba açılınca mı oldu artık bilmiyorum. servise götürdüm baktılar sürdüler ya ben yan koltuktayken. kendimi mal gibi hissettim :) hani düşük viteste gaza yüklenince eksoz patlak gibi ses yapıyor. sanki ayağımın altındaki gaz pedalı titreşim yapıyor gibi.mesela 1. viteste 3000 devire gelip vites değiştirince ses kesiliyor gibi. bir de şunu hissettim şimdi motor çalışırken duymadım ama arabayı istop edince ayağımı debriyajdan kaldırdığımda şak veya tık diye bir ses geliyor acaba o nedendir.
Aynen abi,düşük devirdeyken yapıyor.Mesela vitesi ikiye ya da üçe atınca devir çok düşük ve yavaşsan hafif fazla gaz verince falan aynı ses geliyor yine. :)
Diğerini hiç bilmiyorum abi,ya ben fark etmedim ya da ben debriyajdan ayağımı kaldırmadan el frenini çektiğim için freni bırakırken balataların yaptığı sesten dolayı duymamışta olabilirim. :confused:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araçta birşey yok, sakın masraf yapmayın veya şu ustaya, oraya buraya gitmeyin bunlar için.
Dediğiniz sesi anladım, 1.6 classic III'lerin ekzos çıkışından dolayı bu tip bir ses oluyor. Bu sesi almak için ekzos çıkışını değiştirenler var :) Benim arkadaşlarımdan da bazıları ekzos mu patlak niye böyle ses çıkıyor diyenler oldu. Düşük devirlerde saha net duyuluyor.

Debriyaj pedalını bıraktığınızda gelen ses de normal kavramanın oturma sesidir.