NAVTEQ Firmasının Yanıtı

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

Arkadaşlar,
Az önce uzun zamandır beklediğim navigasyon güncellemesi hakkında Opel in Almanya daki infotaintment sorumlusundan aldığım bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Normalde cd ler agusto başınca hazır olucaktı, şu an 4 haftalık bir gecikme olacağını söylüyor, türkiye deki bayilere ulaşması da bir o kadar sürebilir diyor.Cd leri eylül sonu gibi bayilerde bulabilirsiniz diyor.

Maalesef üzüldüm ,fakat 5 haftalık bir gecikme söz konusu, sonuçta iyi bir harita gelecekse beklemekten başka yapıacak birşey yok.

Beni sevindiren şu oldu, en azından adamlar mesajlarıma aynı gün cevap atıyor.Opel türkiye gibi oyalamıyorlar.
Ben ara ara sormaya ve sonuçları sizinle paylaşmaya devam edicem.

Anıl

drcoach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Arkadaşlar,
Az önce uzun zamandır beklediğim navigasyon güncellemesi hakkında Opel in Almanya daki infotaintment sorumlusundan aldığım bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Normalde cd ler agusto başınca hazır olucaktı, şu an 4 haftalık bir gecikme olacağını söylüyor, türkiye deki bayilere ulaşması da bir o kadar sürebilir diyor.Cd leri eylül sonu gibi bayilerde bulabilirsiniz diyor.

Maalesef üzüldüm ,fakat 5 haftalık bir gecikme söz konusu, sonuçta iyi bir harita gelecekse beklemekten başka yapıacak birşey yok.

Beni sevindiren şu oldu, en azından adamlar mesajlarıma aynı gün cevap atıyor.Opel türkiye gibi oyalamıyorlar.

Ben ara ara sormaya ve sonuçları sizinle paylaşmaya devam edicem.

Anıl

Güzel haberleri bekliyoruz.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında belki de problem bu..Beklemek..Oysa biz de mesajla/mesajlarla opel almanyaya ulaşmalı, bu konuda bu ülkede bir sıkıntı olduğu, opel almanyaya gösterilmelidir diye düşünüyorum..Nacizane ..

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ne  cd 500 müş ama :)  benim e 71 telefonumdaki navigasyon bile bundan iyidir

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Aslında belki de problem bu..Beklemek..Oysa biz de mesajla/mesajlarla opel almanyaya ulaşmalı, bu konuda bu ülkede bir sıkıntı olduğu, opel almanyaya gösterilmelidir diye düşünüyorum..Nacizane ..

Sayın Alahan1963,
Ben zaten opel almanya dan telematics&infotaintment departmanında cd500 den sorumlu olan mühendisten aldığım cevapları size iletiyorum.Adamlar şu anda sorunun farkında, ben de Türkiye de yüzlerce forum üyesinin durumdan şikayetçi olduğunu ve en kısa zamanda daha detaylı bir güncelleme beklediğimizi söyledim.
Bence Opel Türkiye nin verdiği cevaplardan 'bilmiyoruz,Almanya dan haber bekliyoruz' tarzı cevaplardan çok daha detaylı bir cevap var elimizde.Umarım söyledikleri vakit olan eylül sonunda bayilerde yeni cd leri bulucaz.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
[quote author=alahan1963 link=topic=182.msg43968#msg43968 date=1313793353]

Sayın Alahan1963,
Ben zaten opel almanya dan telematics&infotaintment departmanında cd500 den sorumlu olan mühendisten aldığım cevapları size iletiyorum.Adamlar şu anda sorunun farkında, ben de Türkiye de yüzlerce forum üyesinin durumdan şikayetçi olduğunu ve en kısa zamanda daha detaylı bir güncelleme beklediğimizi söyledim.
Bence Opel Türkiye nin verdiği cevaplardan 'bilmiyoruz,Almanya dan haber bekliyoruz' tarzı cevaplardan çok daha detaylı bir cevap var elimizde.Umarım söyledikleri vakit olan eylül sonunda bayilerde yeni cd leri bulucaz.
[/quote]

Sayın Vehicle Dynamics,

Zaten sözüm size değildi, aslına bakarsanız bu lafın söyleneceği son kişi sizsinizdir sanırım, çünkü elinizden gelen çabayı gösterdiğinizi biliyorum..Bu navigasyonun gerçekten güncellenmesi gerekiyor.Düşünebiliyormusunuz tatile giderken farkettimki Mustafa Kemal Paşa İlçesi ile neredeyse Balıkesir arası yok, YOL DIŞI GÖRÜNÜYOR,Bu hafta sonu Çorluya gittim, bu sefer de silivriden sonrası kayıp..

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Belki tam olarak konuyla ilgili değil ama ucundan köşesinden değiyordur, o yüzden buraya yazmamda sakınca yok :)

CD500'ün haritasında, yol dışında olduğunuz zaman iki türlü uyarı çıkıyor. Birincisi, "Yol Dışında!", ikincisi de "Harita Dışında!"...

"Yol Dışında!" uyarısı birçok yerde çıkıyor zaten ama, "Harita Dışında!" uyarısını Foça'ya giderken farketmiştim. Böyle olunca aklıma hemen, CD500'ün sadece Türkiye sınırları içerisindeki yolları gösterdiği, dolayısıyla NAVTEQ firmasınca Foça gibi Ege Bölgesinin batısında kalan kısımların (Yunanistan'ın kıta sahanlığı tezi doğrultusunda) Türkiye toprağı olmadığının kabul edildiği, bu nedenle de harita dışında denildiği gelmişti aklıma. Öyle ya, normalde haritada olmayan bir yolda gidilirken "Yol Dışında" diyorken, batı kesimlerde niye "Harita Dışında" desin ki, değil mi? NAVTEQ firmasının bu araçlarda kullandığı haritanın Milli Savunma Bakanlığından onay alamadığını da düşününce(Ben sadece Kıbrıs konusunda pürüz olduğunu sanıyordum) mantıklı da geliyor aslında.

Sadece bunu belirtmek istedim, yoksa müjdeli bir haber yok benden maalesef :) :(

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Harita dışı mı yol dışı mı şeklindeki uyarıya dikkat etmemiştim aslında..Bana egede iken de çorlu taraflarında iken de sanki hep yol dışında yazıyor gibi geldi..Mantığınız çok doğru ama egenin yunanistan kıta sahanlığı tezinden dolayı harita dışı gösterilmiş olması ihtimali bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor..Eğer gerçekten böyle ise bu konuya sadece biz kullanıcılar değil en yetkili ağızdan; "hopp ne oluyor" denmeli bence.. 

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu konuyu araştırırken edindiğim bilgilere göre harita genel komutanlığından onay alınmadan hiçbir haritanın kullanıma sunulmasına izin verilmiyor.
Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum.

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn. alahan1963, hafta sonu Foça'ya doğru gidersem "Harita Dışında!" ve "Yol Dışında" uyarılarını ayrı ayrı videoya kaydedip sizinle paylaşayım. (Ama yaşlılık, bazen ne yapacağımı unutuyorum kusuruma bakmayın :)).

Sn. vehicle_dynamics, haklısın, Milli Savunma Bakanlığından(Harita Genel Komutanlığı) uygunluk onayı(Harita Genel Komutanlığı Kanununun Ek 3. MAddesi gereğince) alınmadan (ki buna lisans deniyor kısaca) bu tür haritaları kullanmak mümkün değil. Ha, diyeceksiniz ki hem Astra'da hem de İnsignia'lardaki haritalar nasıl kullanılıyor o halde? İşte orasını bilemiyorum :) Ama, Astra J'lerin satış reklamlarında CD500'lerle birlikte Türkiye haritasının sunulmadığı hususunun belirtildiği dikkate alınırsa az çok bir tahmin yürütülebiliyor. Fakat şu bir gerçek ki, işin aslını tam oalrak kimse bilemiyor. Türkiye'deki yetkililerden tatmin edici cevap alamıyorsunuz. Sizin Almanya ile olan iletişiminiz sonucunda birkaç yenilik öğrenebiliyoruz ama hala sorunun kesin olarak çözülebileceğinden emin değiliz.