NAVTEQ Firmasının Yanıtı

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

Selam Arkadaşlar,
Bosch un kendi navigasyon sistemini ekteki linkte görebilirsiniz.

http://iphone.bosch.com/navigation/en/kurvenwarner.html

Burda özellikle dikkatimi çeken bir nokta oldu.Kendim kullanım sırasında da navigasyon özelliğinin aynı zamanda yolun ilerisini görme buna göre hız ayarlama için kullanılabilieceği fikri aklıma gelmişti.Hatta birkaç yerde, haritaya bakıp yolun düz olduğunu görünce biraz daha basmıştım.

Bosch bunu viraj uyarı asistanı olarak da kullanıyor, sonuçta yolu biliyorsa yolun yarıçapını hesaplıyor, belli bir üst sınır viraj ivmesi için o yarıçapta virajın en fazla kaç kmh hız ile alınması gerektiğini hesaplıyor, hız bundan fazla ise ikaz veriyor.

Keşke bizde de olsa...

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar ben bundan yaklaşık bir ay önce Opel Türkiyeye mesaj attım navteq'in yazılımının çok yetersiz olduğunu.Bırakın sokak isimlerini Samsunda yaşıyorum Ordu ilini göstermiyor.Ki arkadaşımın yanına gidecektim Ordu'nun bir ilçesinde ikamet ediyor.Navigasyonum olmasına rağmen sora sora buldum çok illet bir durum.Bu konuyu Opel Türkiyeye belirttiğimde yazılımın yüklü olduğu cd servisinize gönderilmiştir dediler.Ben de bir ümit yazılımım güncellenecek diye gittim bir de ne göreyim zaten ben de yüklü olan yazılım.Bunu tekrar Opel'e bildirdim bu konu hakkında Navteq haritasının yetersiz olduklarını bildiklerini söylediler.Madem bu biliniyor neden talepte bulunmuyorlar.İnanın orjinal olsun çin malı olmasın diye aldığım Cd500den bin kere pişman ettirdiler.Navigasyon ekranını sadece müzik dinlemek için kullanmak hiç hoşuma gitmiyor.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu forumdaki cd500 sahipleri, maalesef  navigasyon konusuna çok da itibar etmiyorlar.Bu nedenle genellikle insignia forumunu takip ediyorum bu konudaki gelişmelerden haberdar olmak için.

Gelişmeleri kısaca kronolojik sıraya göre vermek gerekirse;

1-) Navteq firmasına gönderdiğim, sondan bir önceki mesajımda; haritaların yetersiz olduğunu, Türkiyedeki bir çok kullanıcının bu konuda güncelleme beklediklerini iletmiş ve ne yaptıklarını öğrenmek istemiştim.,
2-) Gelen cevabi postada; çalışmaların devam ettiği bildirilmişti.
3-) Son mesajım ve cevabı bu sayfada zaten.
4-) Opele toplu mesaj çekme dileğimi ve görüşümü paylaşmıştım arkadaşlarla, hem bu forumda hem de insignia forumunda.
5-) Ben hem mesaj çektim opel türkiyeye hem de telefonla aradım onları..(Ayrıca navteq firmasının sitesinde opel logosunun kaldırılmış olduğundan da bahsettim ve ne oluyor ? diye sordum)
6-) Mesajıma yanıt gelmedi ama telefonda bana en kısa sürede dönüleceği bildirildi.Döndüler de; navteq firması ile anlaşmalarının devam ettiğini ve kısa bir zaman sonra (bu hep söyleniyor zaten ama o zaman bir türlü gelmedi) güncelleme için çağrılacağımızı söylediler.
7-) Bu arada insignia forumunda bir arkadaş, en kısa sürede mail formatı oluşturacağını (almanca ve türkçe) bu konuda çalışmakta olduğu bilgisini verdi. Format hazır olduğunda, ilgilenen herkes opele aynı mesajı gönderererek, işlem yapılmaması halinde mahkeme yoluna gideceğimizi bildirecek.
:cool: Halen beklemedeyiz.(Bu arada navteq sitesinde opel logosu yine meydana çıktı.)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de sürekli navteq sitesini takip ediyorum.Opel logosu tekrar çıktı diye umutlandım, mesajla güncelleme var mı diye sordum.

Türkiye için bir güncelleme çalışmamamız yoktur diye cevap geldi.Diğer taraftan opel türkiye güncelleme var, yakında çıkacak diyorlar.Bu ihtimal yalnızca bir tek durumda gerçek olabilir, güncelleme yok diyen navteq dışında başka bir firmadan harita almışlarsa...

Ben bu konuda daha duyarlıyım çünkü, 2010 model arkadaşın cd sinde izmit herşeyiyle görünüyorken, benim 2011 aracımda şehir merkezindeki mahalleler offroad olarak görünüyor.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ülkemizde her konuda olduğu gibi bu konuda da biz tüketicilere çok iş düşüyor.Biz takip etmez ve ısrarcı olmaz isek, hiç birşekilde onlar bize birşeyi kendiliğinden vermezler diye düşünüyorum.Bu nedenle usanmadan, bıkmadan, umutsuzluğa kapılmadan takip etmeliyiz bu ve diğer konuları..Diye düşünmekteyim nacizane..

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Bu forumdaki cd500 sahipleri, maalesef  navigasyon konusuna çok da itibar etmiyorlar.Bu nedenle genellikle insignia forumunu takip ediyorum bu konudaki gelişmelerden haberdar olmak için.

Sayın alahan1963,

Bu CD500 konusuyla ilgilenenler sizin zanettiğinizden de fazladır bence, kendimden biliyorum:) Ben de aracımı ilk aldığım zamanlar bu işle epey uğraşmış, Navteq'le yazışmış, daha ayrıntılı haritalar elde etmenin yollarını araöıştım. Hatta, sizin kısaca değindiğiniz dava açmayı bile düşünmüştüm. Ancak, Opel firmasının, yürüttüğü reklam kampanyaları esnasında kullandığı, "Türkiye haritası sunulmamaktadır" ibaresi beni dava açmaktan vazgeçirmişti. Doğrusu, bundan böyle de hukuki olarak yapabileceğimiz bir şey olduğunu zannetmiyorum. İnsignia forumunun CD500 ile ilgili kısmını o zamanlar ben de takip ediyordum, hatta sanırım evdeki bilgisayarda o başlığın linki sık kullanılanlarda da var. Taa o zamanlarda da Almanyaya mail atmak için ortak bir metin oluşturma çabaları vardı. Demek ki hala devam ediyor, ne kadar daha devam eder allah bilir:)

Dolayısıyla, tüketici olarak birlikte hareket etmek bir fayda sağlayabilir belki, ama ben umutlarımı yitirdim bu konuda. Tek ümidim, NAVTEQ firmasının lisans alması. O zaman mesele kökten çözülebilecektir.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar,
Aracını 2010 yılında almış olup da araç ile birlikte gelen ya da serviste kurdurduğu haritada kocaeli opel bayinin karşısındaki mahalledeki yolları gören var mı, bakabilir mi?
Bana serviste 2010/2011 kurdular, ve izmit merkez offroad görünüyor.Oysa 2010 araca sahip drwaverunner ın haritası oldukça tatminkar görünüyordu.
Serviste eski haritayı kurmayı denedik, olmadı, yalnızca yeni haritayı kurmaya müsade ediyor.
Eğer bu eski haritalarında tamamı daha detaylı ise navteq ten bu haritanın benim aracıma kurulabilir versiyonunu isteyeceğim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Oydelee link' Alıntı:
arkadaşlar ben bundan yaklaşık bir ay önce Opel Türkiyeye mesaj attım navteq'in yazılımının çok yetersiz olduğunu.Bırakın sokak isimlerini Samsunda yaşıyorum Ordu ilini göstermiyor.Ki arkadaşımın yanına gidecektim Ordu'nun bir ilçesinde ikamet ediyor.Navigasyonum olmasına rağmen sora sora buldum çok illet bir durum.Bu konuyu Opel Türkiyeye belirttiğimde yazılımın yüklü olduğu cd servisinize gönderilmiştir dediler.Ben de bir ümit yazılımım güncellenecek diye gittim bir de ne göreyim zaten ben de yüklü olan yazılım.Bunu tekrar Opel'e bildirdim bu konu hakkında Navteq haritasının yetersiz olduklarını bildiklerini söylediler.Madem bu biliniyor neden talepte bulunmuyorlar.İnanın orjinal olsun çin malı olmasın diye aldığım Cd500den bin kere pişman ettirdiler.Navigasyon ekranını sadece müzik dinlemek için kullanmak hiç hoşuma gitmiyor.

Ciddi biçimde orjinal ürün takıntılı olsam da navigasyon özellikleri daha iyi diye Astra m için CD500 yerine CD400+Cyclone tercih etmiştim, navigasyonu çok iyi olsa da (ilçedeki ara sokaklar tali yollar dahi görüntülenebiliyor) farlar açıkken müzik sesine elektrik cızırtısı karışıyor bendede..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

birşey sorcam sesi ne kadar açıyorsunuz ki ben ipoddan dinlerken 2-3 de dinliyorum 4-5 de arabada yanımdakiyle konusamayacak seviyeye geliyor

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
birşey sorcam sesi ne kadar açıyorsunuz ki ben ipoddan dinlerken 2-3 de dinliyorum 4-5 de arabada yanımdakiyle konusamayacak seviyeye geliyor

-Eğer sizin cihazınızın ses çıkış seviyesi farklı değilse- Ipod kendinden amfili olduğundan 2-3 yetiyordur yoksa cd den usb den 2-3 de müzik dinlemek, 4-5 de konuşma sesini bastırması bende imkansız.