Elektronik Park Freni Sesi ve Sistemin Çalışma Prensibi

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Elektronik Park Freni Sesi ve Sistemin Çalışma Prensibi

ercub link' Alıntı:
. onun için anahtarı istedim zaten höh senin kullandığın araca deyipbi hışım araca bindim..araçta park freni ışığı hala yanıyor ve sarı motor arıza ışığıda yanıyordu..park frenini indirdim, kaldırdım sonuç değişmedi. motoru stop edip tekrar çalıştırınca park sistemi tekrar devreye girdi, motor arıza ışığı söndü.. daha da ne valeye veririm, ne parkçıya ne de yıkamacıya..

Geçmiş olsun.
Fakat park freninin araç harekete geçtiğinde birkaç saniye içinde otomatik olarak devreden çıkması özelliği var.Bunu yaparken arkasını hafif sallıyor, ama unutulması halinde park freni çekili halde gitmiyor zaten.Bilginize...

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ercub link' Alıntı:
bugün, eşim ve oğlumla güzel bir yemek yiyelim diye gittiğimiz, emrivaki vale hizmetinin verildiği bir mekanın otoparkında, çıkışta anahtarı istememe rağmen üç kuruş için inatla aracı kendi getirmek isteyen sinek valesi amcam önce aracı hareket ettiremedi; park frenini indirememiş...ben, aracın yanına doğru yürümeye başlayınca ne yaptı, nasıl yaptı anlayamadım bir şekilde arabayı zıplata zıplata 2 metre kadar sürüp yanıma getirip kapıyı açıp "abi, el frenini bulamadımda.."dedi. onun için anahtarı istedim zaten höh senin kullandığın araca deyipbi hışım araca bindim..araçta park freni ışığı hala yanıyor ve sarı motor arıza ışığıda yanıyordu..park frenini indirdim, kaldırdım sonuç değişmedi. motoru stop edip tekrar çalıştırınca park sistemi tekrar devreye girdi, motor arıza ışığı söndü.. daha da ne valeye veririm, ne parkçıya ne de yıkamacıya..

sizin araçta farklı bir arıza olduğunu düşünüyorum.    nitekim  el frenini indirmesenizde  araç hareket ediyor,  ve bir sıkıntı oluşmadı şu ana kadar.  bir servise gösterin derim ben.

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ercub link' Alıntı:
bugün, eşim ve oğlumla güzel bir yemek yiyelim diye gittiğimiz, emrivaki vale hizmetinin verildiği bir mekanın otoparkında, çıkışta anahtarı istememe rağmen üç kuruş için inatla aracı kendi getirmek isteyen sinek valesi amcam önce aracı hareket ettiremedi; park frenini indirememiş...ben, aracın yanına doğru yürümeye başlayınca ne yaptı, nasıl yaptı anlayamadım bir şekilde arabayı zıplata zıplata 2 metre kadar sürüp yanıma getirip kapıyı açıp "abi, el frenini bulamadımda.."dedi. onun için anahtarı istedim zaten höh senin kullandığın araca deyipbi hışım araca bindim..araçta park freni ışığı hala yanıyor ve sarı motor arıza ışığıda yanıyordu..park frenini indirdim, kaldırdım sonuç değişmedi. motoru stop edip tekrar çalıştırınca park sistemi tekrar devreye girdi, motor arıza ışığı söndü.. daha da ne valeye veririm, ne parkçıya ne de yıkamacıya..

valla adamı dövmemek elde değil.. gel de sinir olma... okudum ona rağmen sinir oldum herife...

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
[quote author=ercub link=topic=605.msg26640#msg26640 date=1303074099]
. onun için anahtarı istedim zaten höh senin kullandığın araca deyipbi hışım araca bindim..araçta park freni ışığı hala yanıyor ve sarı motor arıza ışığıda yanıyordu..park frenini indirdim, kaldırdım sonuç değişmedi. motoru stop edip tekrar çalıştırınca park sistemi tekrar devreye girdi, motor arıza ışığı söndü.. daha da ne valeye veririm, ne parkçıya ne de yıkamacıya..

Geçmiş olsun.
Fakat park freninin araç harekete geçtiğinde birkaç saniye içinde otomatik olarak devreden çıkması özelliği var.Bunu yaparken arkasını hafif sallıyor, ama unutulması halinde park freni çekili halde gitmiyor zaten.Bilginize...
[/quote]

el frenini bir defa çekerseniz dediğiniz gibi otomatik devreden çıkıyor. ama iki defa çekerseniz devreden çıkmıyor.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben asla otoparkçılara anahtarı vermem. adamlar kendi malı olmadığı için öyle bir kullanıyor ki akıllara ziyan. herhangi bir durumda adamlara bişey de denmiyor hemen 5-10 kişi başında bitiveriyor

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

erdem link' Alıntı:
ben asla otoparkçılara anahtarı vermem. adamlar kendi malı olmadığı için öyle bir kullanıyor ki akıllara ziyan. herhangi bir durumda adamlara bişey de denmiyor hemen 5-10 kişi başında bitiveriyor
+1

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

o durumda aracı veremem diyince yanınızda da birileri olunca sanki ne çok kıymetli arabası varmış gibi bir durum ortaya çıkıyor
dediğiniz gibi bi mercedesler, bmw ler parkediyoruz diyorlar
ama sn. ercub' un dediği gibi bizim gözümüzden sakındığımız aracı paldır küldür kullanıyorlar
en iyisi vermemek araçları park etmek için..

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

her park edişimde havalar aşırı soğuk değilse el frenini mutlaka çekerim. genelde de park frenini indirmeden harekete geçerim. iki kademede çeksem park freni hareket etmemle devre dışı kalıyor. bu sabahta deneme maksatlı olarak yine aynısını yaptım.arıza ışığı yanacak mı diye. sorun olmadı. park eden arkadaş kaç kere çekmiştir bilmem ama çıkartırken benim yaklaştığımı görünce biran önce çıkıcam diye arabayı resmen zıplattı. 2 metre kadar anca sürdü yanıma getirdi. sanırım frene basmadan park frenini indirmek istedi. frene bas ikazı yanarken ani kalkış yapmak istedi. birşeyler ters oldu ama.. deneme yapmak yerine en iyisi servise götürmek..

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben el frenını cekmek ıcın 1 kere cekıyorum yukarı fakat 2 kademelı oldugunu bılmıyordum ılk defa sımdı gordum 2. yı cektıgımız zaman ne oluyor ?

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Ozan link' Alıntı:
ben el frenını cekmek ıcın 1 kere cekıyorum yukarı fakat 2 kademelı oldugunu bılmıyordum ılk defa sımdı gordum 2. yı cektıgımız zaman ne oluyor ?

Eğer eğimli bir yolda ise aracınız 2. kademeyi çekerseniz daha güçlü bir tutunma sağlayacaktır. Eğimli olmayan bir yolda tek sefer çekmeniz de kafi gelecektir.

Ben her ortamda 2. kademeyi de çekerek kullanıyorum.