Elektronik Park Freni Sesi ve Sistemin Çalışma Prensibi

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Elektronik Park Freni Sesi ve Sistemin Çalışma Prensibi

thejazz link' Alıntı:
Bu sabah farkettim benimde el freninden ses gelmeye başladı :) Özellikle 2. kademeyi çektiğimde bayaa ses geliyor. Sanırım yağlanmaya ihtiyacı var hehe.

Bende de freni çekince en sona doğru "gıcırrtt" diye ses gelmeye başlamıştı, geçenlerde altına girip sistemin hareketli aksamlarını yağlayıcı spreyle temizledim ses kesildi..

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
[quote author=thejazz link=topic=605.msg49510#msg49510 date=1317647118]
Bu sabah farkettim benimde el freninden ses gelmeye başladı :) ֖zellikle 2. kademeyi çektiğimde bayaa ses geliyor. Sanırım yağlanmaya ihtiyacı var hehe.

Bende de freni çekince en sona doğru "gıcırrtt" diye ses gelmeye başlamıştı, geçenlerde altına girip sistemin hareketli aksamlarını yağlayıcı spreyle temizledim ses kesildi..
[/quote]
Teşekkürler Tolga Bey, bende de aynı durum var sanırsam. Ayrıca 2. kademeyi çekince zorlanıyor gibi inliyor. Can mı çekişiyor nedir  011zaa
Haftasonu baktırayım bir neymiş derdi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thejazz link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=605.msg49518#msg49518 date=1317649167]
[quote author=thejazz link=topic=605.msg49510#msg49510 date=1317647118]
Bu sabah farkettim benimde el freninden ses gelmeye başladı :) ֖zellikle 2. kademeyi çektiğimde bayaa ses geliyor. Sanırım yağlanmaya ihtiyacı var hehe.

[/quote]
Teşekkürler Tolga Bey, bende de aynı durum var sanırsam. Ayrıca 2. kademeyi çekince zorlanıyor gibi inliyor. Can mı çekişiyor nedir  011zaa
Haftasonu baktırayım bir neymiş derdi.
[/quote]

Evet ses aynen öyle geliyor-du  :D

Aksam toza maruz kaldığından oluyor, ben bolca sprey yedirince canlanıverdi :)

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Haftasonu park freninden gelen ses için servise gittim. (fotoğraf çekseydim iyi olacaktı :s) Sorun özellikle ikinci kademe çektiğimde gelen gıcırtı tarzı bis sesti. Önce ustayla beraber serviste bulunan başka bir Astra J'de park freninden gelen sesi dinledik, sorun yoktu. Sonra benim aracı lifte kaldırdık birkaç denemeden sonra sesin geldiği yeri saptadık. Sorun iki tekerin tam ortasında bulunan fren telinin içinden geçtiği sert plastik conta. Fren kablosu contanın içerisinde rahat hareket edemiyor ve fren çekldiğinde kastırma yapıyor. O bölge kalın gres yağı sürdük ses gitti. Aklınızda bulunsun arkadaşlar, zorlanma, gıcırtı tarzı seslerler karşılaşırsanız çözüm kalıcı olmamakla beraber basit.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende geçenlerde yere gazete serip aracı arka akstan tutup üzerime çektim (90kg yi yerde süründürmektense arabayı çekmek daha kolay geldi!!) arkadaşımda araca binip el frenini birkaç kez çekince dediğin ses yapan yeri gördüm, yağlayıcı spreyle iyice temizleyip besleyince ses kesildi.