Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

jermare

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Aracımı alalı iki hafta oldu. 750 km yaptım, ortalama yakıt tüketimi 7.1 gösteriyor. Ankara şehir içi trafiğinde kullanıyorum. Klimayı pek kullanmıyorum ama ona rağmen baya yüksek değil mi? Sıkıntı nerde bilmiyorum. Tamam çok sakin kullanmıyorum ama yinede fazla burda yazılanlara göre. İlerleyen zamanlarda düzelir mi acaba

EmreCan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.3 dizel aracım 3200 km de ve ortalama yakıt tüketimi 6.7 civarlarında 5 nasıl indiricem istanbulda kullanıyorum aracı ve devir aralığım 2500 - 3200 arası

andreoni81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim yakıt tüketimi genelde 5.8 araç 1.400 km ye geldi. Bir kere uzun yol yaptım ondan sonra araç daha seri oldu. E tabi haliyle insanın hoşuna gidiyo agresif kullanıyo öyle olunca da 6.4 e çıktı. Ama yine normal kullanmaya başladım şu an 6.1 e düştü. Düşmeye de devam edecek gibi. İstanbul içinde kullanıyorum. 2.000 devirin üstünde vites değiştiriyorsanız çok bağırtıyorsunuz demektir aracı. Zaten araç uyarıyor SHIFT çıkıyor. Sürekli ona mı bakıcaz diye düşünebilirsiniz. Ama aracı tanıma dönemi var. 1 hafta devir saatine ve SHIFT uyarısı ne zaman çıkıyor ona bakın. Tabi yola da dikkat edin :) Sonra aracın sesinden anlıyorsunuz ne zaman vites değiştirileceğini. Yakıt tüketimi düşecektir. 5.8 in altına düşmesi hayal bence. Belki 3.000 km ye geldiğine yani ilk bakımdan sonra biraz daha düşebilir diye düşünüyorum.

andreoni81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu arada araca binenler araç ne kadar sessiz diyor. Dizel olmasına rağmen.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

andreoni81 link' Alıntı:
Benim yakıt tüketimi genelde 5.8 araç 1.400 km ye geldi. Bir kere uzun yol yaptım ondan sonra araç daha seri oldu. E tabi haliyle insanın hoşuna gidiyo agresif kullanıyo öyle olunca da 6.4 e çıktı. Ama yine normal kullanmaya başladım şu an 6.1 e düştü. Düşmeye de devam edecek gibi. İstanbul içinde kullanıyorum. 2.000 devirin üstünde vites değiştiriyorsanız çok bağırtıyorsunuz demektir aracı. Zaten araç uyarıyor SHIFT çıkıyor. Sürekli ona mı bakıcaz diye düşünebilirsiniz. Ama aracı tanıma dönemi var. 1 hafta devir saatine ve SHIFT uyarısı ne zaman çıkıyor ona bakın. Tabi yola da dikkat edin :) Sonra aracın sesinden anlıyorsunuz ne zaman vites değiştirileceğini. Yakıt tüketimi düşecektir. 5.8 in altına düşmesi hayal bence. Belki 3.000 km ye geldiğine yani ilk bakımdan sonra biraz daha düşebilir diye düşünüyorum.

EmreCan link' Alıntı:
1.3 dizel aracım 3200 km de ve ortalama yakıt tüketimi 6.7 civarlarında 5 nasıl indiricem istanbulda kullanıyorum aracı ve devir aralığım 2500 - 3200 arası

öncelikle 5 lere inmesi imkansız değil arkadaşlar
aracım 13800 de son 400 km dir ort.tüketimim 5.2 (MAşALLAH daha da inebilir diye düşünüyorum bir nebze belki...) öncesinde de 5.3 tü ve yaptığım km nin en az yarısı klima acık gitmişimdir.uzun yolda oldukça yaptım aracımla (trafiğe cıkışım 30.03.2013) ve ilk aldığımdan bu yana hiç ort.tüketimimi sıfırlamadım belkide sıfırlasam daha az gösterir ama denemeden de bilinmez tabi.dene diyeceksiniz ama elim gitmiyor takıntı işte  :)

bence vites atmak için yüksek devirleri kullanıyorsunuz vites aralığınızı 2000-2500 arasında tutun derim 2000nin altına indirmeniz DPF yi doldurup temizliğine yol açabilir.ayrıca şehiriçi trafikte yakıtınızı tabiki arttırıyor.ben kırmızı ışığı bile uzaktan görsem gaz vermem dur kalkla uğraşmamak için.örneğin düz yolda 90 a sabitlersem 3.2-3.5 yakıyor sizde bir deneyin isterseniz ve 2000km ye geldikten sonra ilk uzun yolunuzda kırbacı vurun 140-150 gidin bir süre faydası olacaktır aracın seri olması için.ben arac 2000km yi geçince klima açık bi 175e kadar vurmuştum otobanlarda da genelde 140-150 sabitlerim klima açık olsun veya olmasın.bir de klimanızı AUTO modda kullanmanızı inmeye yakın klimayı devreden cıkarıp araç içi hava döngüsünü kullanmanızı tavsiye ederim inene kadar 2-3dk idare eder sizi.

jermare link' Alıntı:
Aracımı alalı iki hafta oldu. 750 km yaptım, ortalama yakıt tüketimi 7.1 gösteriyor. Ankara şehir içi trafiğinde kullanıyorum. Klimayı pek kullanmıyorum ama ona rağmen baya yüksek değil mi? Sıkıntı nerde bilmiyorum. Tamam çok sakin kullanmıyorum ama yinede fazla burda yazılanlara göre. İlerleyen zamanlarda düzelir mi acaba

aracınız daha cok yeni düşecektir emin olun :) babamda da benim aracın ikizi var ilk aldığında yüksekti (ki hızı ve seriliği cok sever istanbul şöforü (MAşALLAH) ) Araç 1500km ye doğru 5.6 ya indi ki bizim oralarda sıcaktan durulmuyor yazın klimayı da hep açar.şu an kaç bilmiyorum 1 ay daha geçti üstünden hatta 2000km yi geçmeden 120yi pek geçme dememe rağmen acımıyor valla 160-170e sabitliyor otobana cıktığında (aydın-kuşadası) steeringwheel babam böyle kullanırken düşüyorsa sizinde elbette düşer rahat olun nasıl aracı 1 den 5e atamıyorsak tüketiminde bir anda düşmesini beklemeyin arkadaşlar greatt

andreoni81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sıfırlamadığınız için olabilir. Bende uzun yolda 100 e sabitledim. Arada 110 a falan çıktım. 4.3 gösteriyordu. Ortalamayı aldığı için düşük gösteriyordur. Sıfırlayın göreceksiniz :) Bu arada ben 192 yaptım araç daha 800 km deydi. Erken mi yapmışım siz 2.000 km de demişsiniz. 5. viteste 4.000 devirdeydi ve bi 10-12 saniye böyle gitti daha da çıkmadı.

questionnn

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

andreoni81 link' Alıntı:
Sıfırlamadığınız için olabilir. Bende uzun yolda 100 e sabitledim. Arada 110 a falan çıktım. 4.3 gösteriyordu. Ortalamayı aldığı için düşük gösteriyordur. Sıfırlayın göreceksiniz :) Bu arada ben 192 yaptım araç daha 800 km deydi. Erken mi yapmışım siz 2.000 km de demişsiniz. 5. viteste 4.000 devirdeydi ve bi 10-12 saniye böyle gitti daha da çıkmadı.

questionnn

4.3 gösteren ort.tüketiminiz mi? değilse şu an ortalama tüketiminiz kaç acaba? 4.3 yoksa 100-110 giderken ki anlık tüketiminiz mi? ben 90a sabitlediğimde 3.2-3.5 yakmasını ideal olarak görüyorum
birde sıfırlarsam bence ortalama tüketim biraz daha düşük olacaktır çünkü önceden daha yüksek bir değerdi km aldıkça 5.2 ye kadar indi.
hız konusuna gelince bana "2000km yi geçmeden sen yine de cok basma" dedikleri içindi doğruluk payı yahut araca bi faydası var mı bilmiyorum sadece denileni uyguladım

andreoni81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ozgun88 link' Alıntı:
4.3 gösteren ort.tüketiminiz mi? değilse şu an ortalama tüketiminiz kaç acaba? 4.3 yoksa 100-110 giderken ki anlık tüketiminiz mi? ben 90a sabitlediğimde 3.2-3.5 yakmasını ideal olarak görüyorum
birde sıfırlarsam bence ortalama tüketim biraz daha düşük olacaktır çünkü önceden daha yüksek bir değerdi km aldıkça 5.2 ye kadar indi.
hız konusuna gelince bana "2000km yi geçmeden sen yine de cok basma" dedikleri içindi doğruluk payı yahut araca bi faydası var mı bilmiyorum sadece denileni uyguladım
Ortalama yakit tuketimi.  Bi onbeş yirmi dakika şehiriçi ondan sonra hiz sabitledim.  Diyelim yeni mazot aldım ve sifirladim ortalama yakit tuketimi 4.8 den başlıyor.  En iyisi hiz sabitlemeden hemen önce sifirlayayim.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

andreoni81 link' Alıntı:
Ortalama yakit tuketimi.  Bi onbeş yirmi dakika şehiriçi ondan sonra hiz sabitledim.  Diyelim yeni mazot aldım ve sifirladim ortalama yakit tuketimi 4.8 den başlıyor.  En iyisi hiz sabitlemeden hemen önce sifirlayayim.

ben ilk günden beri sıfırlayamadım bi türlü :) 5.2 ort.tüketimim

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şehir içi-şehir dışı karışık 5.4 ü hiç geçmedi ne kadar şehir içi yapsamda istanbul trafiğine girsemde kocaelide 2.-3. viteslerde çok gezsemde.Şehir dışı uzun yolda 1300km 1depoyla yaptı ortalama 4.3 litreydi.Yani hem bu konfor hem bu sessizlik(Po'dan almadıkça :)) Hemde bu çekiciliği başka araçta bulamam 1.3 candır:) Bende ilk 600km deyken 180 yapmıştım :D birde 4.viteste 160 yaptım çok güzel bağırıyor :)