Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Dün gerçekleştirdiğim yakıt testini bilgilerinize sunuyorum.
aracım 17500kmde,

90km/s sabit hızda şehirarası akşam saat 8-9 arası 100km gidildi ve  gece 1-2 arası 100km gelindi. İzmir şehiriçi 60km kullanıldı. Bu 60kmnin yarısına yakını dur-bekle-kalk yılbaşı trafiği. Toplam 260 km yol yapıldı ve ortalama tüketim sonucu :4,3lt/100km (ilk 100km de sonunda ekranda görülen ort. tüketim  4 lt/100km)

Oldukça memnunum. Ayağınıza sahip olursanız mazotu kokluyor :) 3,9tl/lt den total mazot alıyorum. Yapılan hesaba göre kmde uzun yolda 16 kuruş, karışıkta 17-18 kuruş yakmış %5 sapmasıyla. çok çok iyi.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

Tutekiminizi deil de sizi ayakta alkisliyorum
Sehirler arasi bi yolda 90 - 100 km sabit hizla gitmek
Cok sabirli bi insan oldugunuzu gosteriyor..
Ben kirmizida bile fazla durmayan biriyim :)
Hic bir zaman 5 litre ortalama gormedim hayatimda..
:) hic bi arabayla :))

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

3,9 TL/ Lt  TOTAL derken mazotun fiyatı mi bu? 4,2 TL degil mi mazotun litresi???

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
Tutekiminizi deil de sizi ayakta alkisliyorum
Sehirler arasi bi yolda 90 - 100 km sabit hizla gitmek
Cok sabirli bi insan oldugunuzu gosteriyor..
Ben kirmizida bile fazla durmayan biriyim :)
Hic bir zaman 5 litre ortalama gormedim hayatimda..
:) hic bi arabayla :))
Sabırlıyım. Yavaş gitmekten zevk alıyorum. Bundan 12-13 sene öncesi şehirlerarası yolda uçuşa geçer, kendi kategorimde tokatlamadık araba bırakmaz, tek geliş gidiş yollarda önümde 60-70le giden kamyonları zınk diye 180-200le solladığımda adamların şaşkın bakışlarıyla arkamdan selektör yapmalarından zevk alırdım. :) Tabi bunlar çok geride kaldı. Delilikmiş.

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
3,9 TL/ Lt  TOTAL derken mazotun fiyatı mi bu? 4,2 TL degil mi mazotun litresi???
izmir menemenden indirimli mazot alıyorum totalden. 3,90 tl /litresi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hakkinenk link' Alıntı:
Sabırlıyım. Yavaş gitmekten zevk alıyorum. Bundan 12-13 sene öncesi şehirlerarası yolda uçuşa geçer, kendi kategorimde tokatlamadık araba bırakmaz, tek geliş gidiş yollarda önümde 60-70le giden kamyonları zınk diye 180-200le solladığımda adamların şaşkın bakışlarıyla arkamdan selektör yapmalarından zevk alırdım. :) Tabi bunlar çok geride kaldı. Delilikmiş.

Aynen katılıyorum, son yıllarda sağ şeritte aheste gitmek ve güzel bir parça dinlemekten daha fazla keyif alıyorum, bu şekilde de dizel Focus umla 3.4l/100km - Astra ile 4.4l/100km rekorlarım vardır.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hakkinenk link' Alıntı:
Sabırlıyım. Yavaş gitmekten zevk alıyorum. Bundan 12-13 sene öncesi şehirlerarası yolda uçuşa geçer, kendi kategorimde tokatlamadık araba bırakmaz, tek geliş gidiş yollarda önümde 60-70le giden kamyonları zınk diye 180-200le solladığımda adamların şaşkın bakışlarıyla arkamdan selektör yapmalarından zevk alırdım. :) Tabi bunlar çok geride kaldı. [size=10pt][size=10pt]Delilikmiş. [/size][/size]

:)

Baran_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hakkinenk link' Alıntı:
izmir menemenden indirimli mazot alıyorum totalden. 3,90 tl /litresi.

Menemen totalde mazot 3,90 mı? hiç anlamadım çiğli kipadan alıyorum.

mertandur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar Dizel Astramla uzun yol şehir içi ort. hep 5,7-5,8 arası değişiyordu. İlginçtir bu yeni aracımla (bu arada araç 1.6 diesel,112 Hp, 1560 kg) gene ort. 5,7 lt/100  km  :) Daha büyük motorlu bir araca geçsem gene aynı olur mu acaba :D :D

Baran_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mertandur link' Alıntı:
Arkadaşlar Dizel Astramla uzun yol şehir içi ort. hep 5,7-5,8 arası değişiyordu. İlginçtir bu yeni aracımla (bu arada araç 1.6 diesel,112 Hp, 1560 kg) gene ort. 5,7 lt/100  km  :) Daha büyük motorlu bir araca geçsem gene aynı olur mu acaba :D :D

Bende 1.3 corsa ve üzerine 1.6 focus ile aynı yakıt tüketimlerini görünce aynı şeyi düşündüm.
bilinenin aksine küçük motorlu aracın yakıt ekonomisi sağladığını düşünmüyorum;astra 1.3 cdti aracın aynı hızda 1.6 tdci focustan daha az yakmadığını düşünüyorum; örnek 120km. sabit hızda ben daha düşük devirdeyim ama astra da daha küçük hacime yakıt sağlıyor sonuç; en fazla aynı çıkarlar yada focus minik bir farkla az yakabilir.
Daha az enerji üreten bir mekanizmaya aynı kg'ı aynı hızda taşıtmaya çalışırsanız daha fazla yorulur; yani daha fazla kaynak tüketir.