1800 Devirde motordan gelen ses

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1800 Devirde motordan gelen ses

BİLDS link' Alıntı:
İlginç bi ses. Yalnız vites gecıslerınız genelde 2000 devırde. Bu cok erken degıl mı? 2500-3000 devırlerde vıtes degıstırırsenız daha saglıklı olur dıye dusunuyorum.  Vıdeo cekımı ıcın degılse çok dusuk devırlı kullanıyorsunuz.

Diğer sayfada belirttim üstad. sesin geldiğini videoda gösterebilmek için o devirlerde vites değiştirdim. o devirlerin dışında zaten ses çıkmıyor.

attalos07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tabi ki can sıkıcı bir şey motordan gelen sesler benımde sinirimi bozar.adana arpele git  oradan fıkir al, oda aydınlatmadı onatçaya git. bende yarın bı bakayım kendı aracımda suana kadar birşey fark etmedım belki var ben dikkat etmıyorum

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

emre bey tam o ses çıktığı an gazdan çekmeden debriyaja basıp sesin kesilip kesilmediğini sormuştu. Şöyle bir problem var. Debriyaja basar basmaz devir 4000 lere fırladığı için o ses doğal olarak kesiliyor.

Çözüm bugün de bulunamadı. Ciddi olarak kafayı yemek üzereyim.

volkan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba metlife,bu ses özellikle hafif yukarı meyilli uzun rampalarda bahsettiğiniz devirde 4 ve 5. viteslerde bende de geliyor ancak ben bu sesi aracın boğulması olarak düşündüğümden önemsememiştim arıza ya da normal bir durum olup olmadığına dair her hangi bir sonuç alabildiniz mi?

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

volkan link' Alıntı:
Merhaba metlife,bu ses özellikle hafif yukarı meyilli uzun rampalarda bahsettiğiniz devirde 4 ve 5. viteslerde bende de geliyor ancak ben bu sesi aracın boğulması olarak düşündüğümden önemsememiştim arıza ya da normal bir durum olup olmadığına dair her hangi bir sonuç alabildiniz mi?

En son serviste yarım gün mesai sonucunda çözülemedi. Usta 2 gün aracın kalması lazım dedi. İşim gereği aracı bırakamıyorum. 15.000 bakımında götürmeyi düşünüyorum.

Sorun şu. Bu ses ilk 6 ay yoktu. Hatta ustayla 0 km test aracını alıp deneme sürüşüne çıktık. Onda da yoktu. Belli Bir sorun var. Ama onlarca usta baktığı halde  sorun tespit edilmiş değil. Elektronik olarak arıza kodu yok. Mekanik olarak da bir sorun tespit edemediler. şu an 13.500 km'de araç. 1 aya kadar servise tekrar gidecem. O zaman sonucu bildiririm. Yalnız şu var. Hava filtresinin kutusunu oynatınca bu sese benzer ya da çok yakın bir ses elde ettim. İnşallah sorun onla ilgilidir en azından.

Peki siz deki ses de video'dakinin aynısı mı tam olarak?

ssyt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim de aracımda bu ses geliyor..ben de ilk başta garipsedim ama benimkisi sadece 5. viteste yapıyor ya da ben o viteste hissediyorum. gaza yüklenince içeri bir vınlama sesi geliyor. ve  bu ses vites körüğünün hemen ön tarafından geliyormuş gibi..2000 devrin üstüne çıkınca da kayboluyor.bu ses ben aracı aldığımdan beri var..4 aydır da kullanıyorum ve 6000 km ye yaklaştım... ben de motorun bayılma sesine yormuştum..servise de hiç sormadım..normal bir ses demiştim..

gelişmeleri bizle de paylaşırsanız sevinirim. en yakın zamanda çözüm bulmanız dileğiyle..

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vites Körüğünün alt tarafında dpf var. Aracı forkliftle kaldırıp baktılar. Araç sadece hareket halinde bu sesi çıkardığı için ne kadra gaza bazsalar da aynı ses çıkmadı forkliftteyken. Ben de ilk dpf'den mi acaba diye ustaya sormuştum. ևünkü önceki focusumda 3000 devirde böyle bir ses geliyordu. onda da katalitik konvertör var içi seramik olan. onun arızalı olduğunu söylemişlerdi. ama dediğim gibi araç hareket halinde yani tekerler yere değdiğinde sadece bu ses oluşuyor.  Vites boştayken 1800 devirde çıkmıyor. O yüzden de sorunu bir türlü bulamıyoruz. Aracın kaputunun sökülüp ön kısımda bir ustayla test sürüşüne çıkılması lazım. O da süratten dolayı tehlike arz ettiğinden yapılamadı.

Sonucu elbet paylaşırım ama çok da ümitli değilim. Buraya taşımamın en önemli sebeplerinden biri de forum sponsorlarından olan yetkili servisteki arkadaşların  bir fikir verebilmesi ihtimaliydi. Henüz gören olmadı sanırsam.

umit2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhabalar. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. ֖zellikle 1500-1900 devir bandında bu ses çıkıyor.  Daha önce Focus kullanmış ve 1.6 motordan 1.3 motora geçiş yaptığımdan motorun devirlenmekte zorlandığı için motorun bu sesi  çıkardığını düşünüyorum. Turbo devreye girdikten sonra  ses kesiliyor. ֖zellikle hafif eğimli yolda ses muhakkak geliyor. duymamak için 2000 devir üstü kullanıyorum. Ama yazılanlardan sonra ben de işkillendim . Bu arada aracım 7500 km de. Ayrıca  yakıtında etki ettiği kanısındayım. Sürekli shell kullanıyorum . geçenlerde  totalden aldım. Ses bariz daha da arttı.

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar sorun çözüldü. Üstümden Büyük bir yük kalkmış gibiyim şu an. Sorun Klima rekorunun çıkarttığı titreşim. Aynı sorun golf 6'larda da mevcut. Mersin gedizlerdeki hüdaverdi ustaya ne kadar teşekkür etsem az. Rekoru hafif oynatarak sesin kesilmesini sağladı. Tekrar ses çıkarmaya başlarsa garantiden değişim olacak. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar da bu çözüme başvurabilirler.

l2r4s.jpg