1800 Devirde motordan gelen ses

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle hemen hemen bütün dizellerde olan ve herkesin karıştırdığı aracın ilk kalkışındaki ses değil bu bahsettiğim. o sesin hala nedenini bilmemekle birlikte şimdilerde 1800 devire gelirken gaza bastığımda motordan değişik bir ses gelmeye başladı. ilginçtir 2000 deviri bulunca ses kayboluyor. 3-4 ya da 5. vites farketmiyor. 1800 devire girerken 2000 devire kadar normal sesten farklı bir ses devreye giriyor. 1800 devirde başladığı için turboyla alakalı bir ses olabilir mi bilmiyorum ama kesinlikle ıslık şeklinde de bir ses değil. daha tok bir ses sanki. patlak eksoz gibi düşünün. araç 10.000'de ve 1.3 dizel.

MOV02348

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1800 Devirde motordan gelen ses

Aracın altını biryerlere sürtmüş olabilirmisiniz?

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Aracın altını biryerlere sürtmüş olabilirmisiniz?

açıkçası ses 2-3 haftadır gelmeye başladı ve bu süre zarfında hiç uzun yola dağa bayıra gitmedim. hep şehir içinde, ''ki mersin'deyim ve dümdüz bir şehir'' aracı bi yerlere sürttüğümü hatırlamıyorum. karter koruma da mevcut araçta. eksozla ilgili bi sıkıntı olabilir diye mi düşündünüz acaba? peki neden sadece belli bi devirlerde.

aynı ses 2002 model ford focusumda da geliyordu. o benzinliydi ve sadece 3000 devirde yapıyordu bunu. servise götürdüğümde katalitik konvertorün içindeki seramik yapının dağıldığını söylemişlerdi. acaba bunda da dizel partikül filtresi ile alakalı olabilir mi? sadece 400 ve 3000 kmlerde dpf uyarısı aldım bu arada. 3000 km'den bu yana hiç uyarı vermedi. işin ilginç yanı 3000 km'ye kadar shell v-power kullandım. sonrasında hep full save doldurdum ve hiç uyarı vermedi.

servise gittiğimde bunu da bi sorayım en iyisi.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynı olay seneler önce başıma gelmişti. Aracın altını hissetmeyeceğim şekilde biryere dokundurmuşum ve o öyle bir yere denk gitmişki 1800-2200 arasında arabada bariz bir uğultu oluşuyordu. Bütün egsoz sistemi söküldü motor kulakları gevşetildi. Bu şekilde herşey adım adım ilerleyerek sorun bulunmuştu. Egsoz manifoldundan susturuculara giden bağlantı çok hafif eğilmiş ve bu sesi yapmaya başlamış. Karter muhafaza da yapabiliyor bazen. Ama bu seslerin çok çeşitli sebepleri olabildiği için kesin bundandır demek imkansız birşey kontrol etmeden.

firakog

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

öncelikle merhaba
arkadasın bahsettiği sorunu gecen hafta memlekete yolculuk ettim ve köy yoluna geldiğimde mecbur yavasladım bariz 1 ve 2. viteste gitmek zorunda kaldım ve tamda bahsettiği devirlerde aracda motordan baska bi ses geliyordu baya bi dinledim hızlandığımda ses gidiyordu benımde kafama takılmıstı ama artık rahatladım yalnız değilim

attalos07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vıdeo kayı yaparsan en azından fıkrımız olur fıkır verirız

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

attalos07 link' Alıntı:
vıdeo kayı yaparsan en azından fıkrımız olur fıkır verirız
045thumbsup +1

kerrami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende de dusuk devirlerde motor tarafindan ekstra bi titreme sesi gelmeye basladi. Sizin dediginiz ugultudan farkli sanirim. Sanki birseyler gevsedi ve asiri bir sarsintidan titremeye basliyor..

Pzt servise goturcem, nedenini bulabilirlerse buraya da yazacagim..

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gedizlere götürdüm aracı ama işim gereği vaktim hiç yok. aracı bırakamıyorum. 1-2 test sürüşüne çıktık. usta hemen sesi farketti. bir şeylerin titreşiminden geldiğini söyledi. kendi özel servisimdeki ustaya da götürdüm o da aynı şekilde herhangi bir boru (plastik ya da demir) vs parçanın tireşiminden ses geliyor dedi. sayın eketen beyin söylediği gibi usta tek tek herşeyin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi başta motor kulakları olmak üzere. Titreşim o kadar bariz belli ki 1800 devire geldiğim an viteste de aleni oalrak tireme başlıyor. aracın içine şiddetli bir patlamış eksoz veriyor. çok canımı sıkmaya başladı. başka bir usta da önemsiz olduğunu sırf bu ses için sıfır bir aracın bir sürü şeyini kendisi olsa söktürmeyeceğini söyledi kafam iyice karıştı. ne yapacam bilmiyorum. 2000 devirin altına düşmezsem sorun yok fakat bu sefer yakıt sarfiyatı artıyor. artı 2000 devirüstü şehir içinde astranın devir aralıklarından dolayı yüksek sürate tekabül ediyor. örneğin 2000 devirde 4. viteste araç 80'lerde oluyor. bir türlü işin içinden çıkamadım. sesi de duymamaya çalıştıkça inadına daha bir sesli çıkıyor sanki.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok basit bir şey olabileceği gibi önemli bir şey de olabilir. O yüzden işinin ehli bir ustanın sıkıntıyı bulmasında fayda var. Evet sıfır aracı elletmek içe sinmiyor ama başka da yolu yok maalesef.