Zift Lekeleriyle Başım Dertte Yardım Lütfen

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Zift Lekeleriyle Başım Dertte Yardım Lütfen

Arkadaşların önerilerine ek olarak çok enteresan ama gerçekten çok işe yarıyor GM cam suyu yetili servisten alın ve ziftli bölgeye uygulayın pamuk ile harika çıkarıyor boyaya da hiçbir zararı yok, tecrübeyle sabittir.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

boya kalkmış ise siz herhangi bir uygulama yapmayın daha profesyonel ellerde
önce rötuş sonra pasta cila yaptırmanızı tavsiye ederim
zira boya çıkan yerler rötüş yapılmaz ise zamanla boyada açılma olabilir

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

Hakan Bey,
En azından zift li kısımları SONAX'ın zift çıkarıcı ürünüile bir temizliyeyim diyorum.Fakat zift temizlemeden sonra bana önereceğiniz wax varmı?İlla wax uygulaması yapmam gerekirmi?
SONAX ürünleri hepsiburada.com da satılmakta.Zift çıkarıcıyıca ordan alıcam.Almışken wax vs de alabilirim.
Yönlendirirmisiniz beni.
Teşekkürler.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kendim inşaat malzemeleri sattığımdan tonlarca tinerim varken ayrıca zift sökücü almam ancak Sonax ın böcek temizleyicisini ve boya temizleyici+parlatıcısını tek geçerim.

http://www.hepsiburada.com/Liste/sonax-bocek-temizleyici-533200-500ml/productDetails.aspx?productId=otson533200&categoryId=20035762

http://www.hepsiburada.com/Liste/sonax-xtreme-nano-parlatici-ve-koruyucu-cila-500-ml-/productDetails.aspx?productId=otson207200&categoryId=20035736

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kardeşim öle wax lara gerek yok !! gaz yağı bu işin bir numarası..inanmazsan bilinlere danış.. ben her aracımı en az ayda 1 kere gaz yağı ile yıkatırım yıkamacıda ...0.5 lt gaz alırım suya karıştırıp yıkarlar !! boyada bulunan bütün pislikleri söker atar !! boya yıllarca canlı kalır !! sana yapmasam denemesem yazarmıyım hiç !! yıllarca taksicilik yapmış biri olarak tiyo veriyorum :) sana bir örnek vereyim !! yıllar önce çanakkaleye giderken yolda asfalt çalışması vardı,yola zift dokuyorlardı (bildiğin zift :).. neyse babamda arabanın altı ziftlensin diye daldı içine ,vede baya hızlı gitti ,tam sıçrasın diye !! neyse biraz ilerledikten sonra yolda herkes uyardı.. bizde bir benzincide durduk ...beyaz dolmuş olmuş simsiyah..abartısız ama !! neyse ben dövünürken ,babam problem değil oğlum şimdi hallederiz dedi..sonrada aracı bir güzel gazyağı ile yıkadı...araç tertemiz oldu,bide boya dahada canlandı !! parlıyodu !! sonrada bana ilerde sende gazla yıka araçlarını ,boya hiç solmasın dedi !! özellikle de kırmızı boya !! babamda eski mezarlıkbaşı (izmirde bir semt) taksicilerindendir :)..boşa öğüt vermez !! aslında sonrada kendine kızdı ,ben böyle hatayı nasıl yaptım düşünemedim diye !! yani kısacası wax 'a  wux 'a gerek yok :)

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

Sayın Batu kardeş,
Güzel yorumun için teşekkürler.Bende hiç anlamam inan ole waxtır falan.Sadece zift cozucu uygulandıktan sonra waxlayın dıye bir yorum geldiği için emin olamadım.

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esk
batu link' Alıntı:
kardeşim öle wax lara gerek yok !! gaz yağı bu işin bir numarası..inanmazsan bilinlere danış.. ben her aracımı en az ayda 1 kere gaz yağı ile yıkatırım yıkamacıda ...0.5 lt gaz alırım suya karıştırıp yıkarlar !! boyada bulunan bütün pislikleri söker atar !! boya yıllarca canlı kalır !! sana yapmasam denemesem yazarmıyım hiç !! yıllarca taksicilik yapmış biri olarak tiyo veriyorum :) sana bir örnek vereyim !! yıllar önce çanakkaleye giderken yolda asfalt çalışması vardı,yola zift dokuyorlardı (bildiğin zift :).. neyse babamda arabanın altı ziftlensin diye daldı içine ,vede baya hızlı gitti ,tam sıçrasın diye !! neyse biraz ilerledikten sonra yolda herkes uyardı.. bizde bir benzincide durduk ...beyaz dolmuş olmuş simsiyah..abartısız ama !! neyse ben dövünürken ,babam problem değil oğlum şimdi hallederiz dedi..sonrada aracı bir güzel gazyağı ile yıkadı...araç tertemiz oldu,bide boya dahada canlandı !! parlıyodu !! sonrada bana ilerde sende gazla yıka araçlarını ,boya hiç solmasın dedi !! özellikle de kırmızı boya !! babamda eski mezarlıkbaşı (izmirde bir semt) taksicilerindendir :)..boşa öğüt vermez !! aslında sonrada kendine kızdı ,ben böyle hatayı nasıl yaptım düşünemedim diye !! yani kısacası wax 'a  wux 'a gerek yok :)

Ayrıca eskiler genelde arabalarında gazlı bez bulundurur, şöyle haftada bir de gazlı bezle arabayı güzelce geçerler, ne varsa eskilerde var  :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gaz yağını ben de kullandım gayet güzel çıkarıyor ve boyaya zarar vermiyor
daha önceki aracımda mazot da denemiştim mazot sanki biraz boyayı matlaştırıyor çok önermem
ama gaz yağı öyle her benzinlikçide yok maalesef :) ben bir ara çok aramıştım bulamamıştım benzinlikcilerde

wax mutlaka gerekiyor arkadaşlar, aracın kullanım kitapçığında da yazar aracınızı düzenli aralıklarla
waxlayın veya cilalayın diye
eğer gaz yağı ya da bahsedilen ürünleri kullanıcaksanız önce aracı güzelce yıkayın sonra bu ürünleri kullanın
sonra aracınınız tekrar köpürterek yıkayıp wax uygulayın
Turtle wax ya da meguiars'ın wax'ını öneririm ben turtle wax kullandım uzun bir süre çok etkili ve kalıcı
hem parlaklık hem de boyayı koruyor
Ama kollarınız sağlam olması lazım, öyle kolay değil bir gününüzü falan alır ve makine ile yapmıyacaksanız
kolunuzu yorabilir..
Bu işlemleri daha önce yerim müsaitti ben de hep yapardım, hatta yaşadığım yerde sürekli asfalt atıldığı
için çoğu kez simsiyah zift olmuştur ama ayda bir kez bu işlemi uyguladım ve aracım şu an tertemiz

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kullanılan yoğun temizleyiciler yüzeyde ne var ne yok temizliyor. Dolayısıyla hangi uygulama yapıldıysa wax(kimyasal olmayan cilaya verilen ad) yada sealant(kimyasal cilaya verilen ad), verniğin üzerinden temizlenir. Bu yüzden zift gibi, yapışkan kolay çıkmayan lekelerin temizlenmesi için kullandığımız ürünlerden sonra cila yapılması gerekir.
Gazyağı  (petrolün distilasyonundan elde ediliyor) çözücüdür. Zifti çıkartan bu yağlı sıvının boyayı daha doğrusu verniği korumada herhangi bir etkisi yoktur, sanılanın aksine bir koruma sağlamaz. Yağlı yapısı nedeniyle daha fazla toz toplar.
şayet cila alacaksanız uygulama kolaylığı bakımından sıvı olanları tercih edebilirsiniz. Katı olanların dayanıklığı daha fazladır ancak uygulaması biraz daha zordur.