Xenon uygulamalarında Kaç Kelvin 4300 6000 8000..

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Xenon uygulamalarında genelde herkesin kafasına takılan çok sık sorulan sorulardan birisi hangi kelvin derecesinin daha iyi olduğu.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, oem (orjinal) xenon farlı araçların nerdeyse tümünde 4300K değerinde oem D2S/D1S tipi ampuller kullanılmaktadır.

Biraz sarımsı tona sahip olan bu 4300K ampullerin bulunduğu oem xenon farları biz nasıl oluyor da beyaz/mavi/mor görüyoruz ?

Bu sorunun bir çok cevabı var :

1- Biz yola dağıtılan ışığı değil kesilme çizgisinde kırılan ışığın rengini görüyoruz. Bu gayet normal çünkü gözlerimiz yol hizasında değil, sürücü gözü hizasında, yani farın o alana ışık dağıtmaması ve göz kamaştırmaması gerekiyor. Aşağıdaki resimde her ikisi de 4100K olan ampullerin kesilme çizgisinde oluşturduğu renkler görülmektedir.

2- Xenon projektörler (mercekler) güçlü yazılımlarla dizayn edilirler, yazılımlarla binlerce yansıma noktası içeren yüzeyde istenmeyen renkte ışığın kesilerek istenen tonun elde edilebilmesi mümkündür. Bu nedenden dolayı aynı ampul kullanıldığı halde bir çok oem xenonlu aracın farlarının rengi birbirinden farklı görünebilmektedir.

3- Gözlerimizin gece ve gündüz hassasiyetleri birbirinden farklıdır. Gün ışığının baskısıyla xenon farın rengi dışarıdan bakıldığında farklı tonlarda görünebilir.

Peki, hangisiyle geceleyin yolu ve diğer objeleri nasıl daha iyi görürüz ?

Bunun cevabını bulmak için ışık renginin göz hassasiyeti üzerindeki etkisini ayırt edebilmek gerekir.

Görülebilen ışığın spektrumunda morötesinden (400 nm) başlayıp kızılötesine (700 nm) kadar yayılan bir dalgaboyu uzunluğu vardır. Gözlerimizin en hassas olduğu orta noktadan (560nm) daha aşağıya veya yukarıya doğru gidildikçe göz hassasiyeti azalma gösterir. Aşağıdaki şemada görüldüğü gibi beyaz ışığa sarı renk katarsanız 0.7 olan hassasiyet, mavi katarsanız 0.4'lere kadar düşmektedir.

Dolayısıyla daha sıcak renkteki ışık (düşük kelvin/daha fazla sarı) altında gözlerimiz daha seçici görebilirken daha soğuk renkteki (yüksek kelvin/daha fazla mavi) ışığın altında bu kadar hassas değildir.

Halojen veya xenon ampullerde daha beyaz görüntü elde edilebilmesi için mavi kaplama veya kimyasal yöntemlerle renk ısısı artırılabilmekte, ancak üretilen mavimsi ışığın düşük dalga boyuna sahip olması göz hassasiyetini azaltmaktadır.

Xenon ampullerde, en yüksek görüş hassasiyeti 4300K civarında elde edilmekte, kelvin (renk ısısı) arttıkça göz hassasiyeti azalmaktadır.

Halojen ampullerde, en yüksek görüş hassasiyeti 3200K civarındaki boyasız ampullerle elde edilmekte, boyalı ampullerde kelvin (renk ısısı) arttığından göz hassasiyeti azalmaktadır.

Volvo xc90 lara dikkat ederseniz onlarda fabrika cikisi xenon da dahil freeform merceksiz far kullaniliyor fakat ampul rengi 4300 Kelvindir..Gerçi 2007 de makyajlanınca mercekli far yapıldı ama bu bir örnekdir sonuçda..

Yapılan en büyük eksiklerden biride mercekli merceksiz Freeform farlarda xenon uygulaması yapıldıkdan sonra 20-30 tl fazla verip bilgisayarlı far ayarına sokulmamasından kaynaklanmakdadır ustaların elleriyle göz yordamı yapdıkları (duvara ışığı vurarak) yöntemlerden dolayı pek çok araç ayarsız farları insanların gözlerinin içine sokarak gezmekdeler..
Yapılıcak hassas bilgisayarlı bir far ayarı bütün sorunu çözücekdir..

Standart xenon ampul tipleri :

Tip : D1S
Güç : 12V/35W
Işık gücü : 3200 lm. (+/- 450 lm)
Renk ısısı : 4150K
Ömür : 3000 saat
img-resized.png
%60 küçültüldü
250 x 250 (7.91K)​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tip : D1R
Işık gücü : 2800 lm. (+/- 450 lm)
img-resized.png
%73 küçültüldü
223 x 366 (7.53K)​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tip : D2S
img-resized.png
%44 küçültüldü
125 x 180 (18.28K)​

Tip : D2R
Işık gücü : 2800 lm. (+/- 450 lm)
img-resized.png
%44 küçültüldü
125 x 180 (17.07K)​

Özel üretim xenon ampul tipleri :

Marka / Model : Osram Xenarc Cool Blue
Kod : 66240CB
Tip : D2S (Diğer soket tiplerinde de bulunmaktadır)
Renk ısısı : 5000K
img-resized.png
%75 küçültüldü
209 x 390 (32.67K)​

Marka / Model : Osram Xenarc
Kod : 62301
Renk ısısı : 5500K

Marka / Model : Philips Xenon Ultra Blue
Kod : 85122UB
Renk ısısı : 6000K
img-resized.png
%86 küçültüldü
370 x 716 (51.53K)​

Marka / Model : Philips Xenon Color Match
Kod : 85122CM
Renk ısısı : 5000K
img-resized.png
%44 küçültüldü

Gece Kuşu Sitesinden Alıntıdır...

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Güzel bilgiler olmuş.Teşekkürler.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet dün bir konuda sohbet olmuşdu işde 4300 sadece kelvindir falan diye bende fabrikaların 4300 yapmasının nedeni var demişdim gün ışığı rengi olması diye arkadaş sallıyosun falan demişdi sonra merceksiz uzun olmaz demişdi bende biliyordumda ingilizce adını bilmiyordum free form muş merceksiz xenonlarda fabrika çıkışı var onalara itafen komple ekledim.. bu bilgileri..

en azından ben hatalı olmadığımı biliyorum onlarda okurlar bilgilenirler..

Halil Kara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba değerli forum dostları.Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkürlerimi sunuyoryum.
Opel marka bir araca sahip değilim.2004 model passat highline aracım var.Aracım malum 4-5 yaşlarında olduğu için orjinal bixenon far ampüllerinde bir sararma söz konusu.Sanıyorum 4300K olması gerekiyor.Aracın farlarını açınca çok güzel bir ışık veriyor fakat aradan 1-2 dakika geçtikten sonra bu renk sararmaya başlıyor.Bu durumdan hoşnut değilim.
Sanıyorum ki far ampüllerini değiştirmem gerekiyor.Aracın far ampül tipi D2S olarak geçiyor.Serviste tanesi için 330 ytl fiyat talep ettiler.Bu da bir takımda 660 lira gibi bir rakam oluyor.Dışardan araştırdım fakat fiyatlar yine bu düzeyde, 500-600 lira gibi bir maliyeti var.
Bu rakam bana çok fazla geldi.Yine önceki aracım 2001 passat comfortline de H7 far tipiyle 140 liraya xenon far uygulaması yapıp çok da memnun kalarak kullanıyordum.Fakat şimdi bunun 4 katı bir maliyet gerektirmesi beni çok düşündürüyor.
D2S ampül tipinin H serilerine göre ne gibi bir artısı var ki bu kadar yüksek bir maliyet gerektiriyor?
Bana önerebileceğiniz uygun maliyetli D2S far tipinde bir xenon var mıdır acaba?
Teşekkürlerimi iletiyor, sağlıcakla kalmanızı diliyorum...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınıza xenon kit alıcaksınız birde ds2 xenon ampül o kadar eyer xenon kit istiyorsanız

Eyer sadece ampül alıcaksanız biraz abartı rakam vermişler sahibinden.com da çıkmacılar var satıyorlar kazalı araçlardan çıkma ds2 ler 50 ila 100 tl arasında gayet makul

sıfır isterseniz ebaydan çok daha ucuzada alabilirsiniz..

bunun dışında xenon kit alıcaksanız ds2 xenon ampülünü alın her hangi bir xenon balası uyar zaten..

Halil Kara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınıza xenon kit alıcaksınız birde ds2 xenon ampül o kadar eyer xenon kit istiyorsanız

Eyer sadece ampül alıcaksanız biraz abartı rakam vermişler sahibinden.com da çıkmacılar var satıyorlar kazalı araçlardan çıkma ds2 ler 50 ila 100 tl arasında gayet makul

sıfır isterseniz ebaydan çok daha ucuzada alabilirsiniz..

bunun dışında xenon kit alıcaksanız ds2 xenon ampülünü alın her hangi bir xenon balası uyar zaten..

İlginiz için teşekkürler.Ben sadece ampül alıcam.Balansta sanırım herhangi bir arıza yok.Normal olarak çalışıyor.Benim şikayetim farların sarımsı renk vermesi, xenon ışığı gibi değil yani.
İkinci el almak istemiyorum, çünkü deneme şansım yok.Farı alır takarım ya istediğim gibi olmazsa yada benim şu an kullandığım gibi aşınmış olursa bış yere almış olurum.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman ebaydan alın sıfır çok ucuza alırsınız..

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben şöyle diyim ampülünüz 4300k dır bunu zaten dışardan bulamassınız fabrikasyondur çünkü ancak ya servisden ya çıkma yada yurtdışından alabilirsiniz bende öyle aldım 4300 aldım uzun kısa toplam 50 dolara geldi uzunlar ve kısalar...

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mükemmel paylaşımınız için teşekkür ederim.