Xenon Far sönme sorunu acil yardım Lütfen

qwqe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Astra H 2006 araca sahibim sorun fazla ama şuan için xenon sorunum ön planda. Aslında tam da anlamıyorum çakma xenon diye adlandırıyorlar beyin takılı ve h7 ampül takıyorlar. Uzun zamandır özellikle kış ayların da far açtığım da saniyelik yanıp sönüyor farlarım bazen biri yanar diğeri yanmaz defalarca aç kapa yaparak 2 far'ı yanar hale getiriyorum. Gittiğim ustalarsa çakma xenon olır böyle şeyler dediler hep. Ama son 15 gün içinde ilk defa seyir halinde farın teki söndü ve aç kapa yaptığım da yandı söndü tekrar. Gittim ampül değiştiler akşamına yine aynı oldu beyin gitmiş dediler 50 TL beyin aldım 10 gün sonra yine aynı hata yine beyin dediler yeni beyin taktım. 5 gün sonra yine aynı sorun far yanıyor tekrar biri sönüyor. Sarı ampüle de dönmek iatemiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun kalırım.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
h4 röleli xenon kablosu ile tesisatı aküden çektirin sorun kalmaz

qwqe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
h4 röleli xenon kablosu ile tesisatı aküden çektirin sorun kalmaz

Yoldaydım ustaya gidiyordum cevap zamanı iyi geldi söyleyeyim bakalım ne diyecek usta. Teşekkür ederim

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Astra H 2006 araca sahibim sorun fazla ama şuan için xenon sorunum ön planda. Aslında tam da anlamıyorum çakma xenon diye adlandırıyorlar beyin takılı ve h7 ampül takıyorlar. Uzun zamandır özellikle kış ayların da far açtığım da saniyelik yanıp sönüyor farlarım bazen biri yanar diğeri yanmaz defalarca aç kapa yaparak 2 far'ı yanar hale getiriyorum. Gittiğim ustalarsa çakma xenon olır böyle şeyler dediler hep. Ama son 15 gün içinde ilk defa seyir halinde farın teki söndü ve aç kapa yaptığım da yandı söndü tekrar. Gittim ampül değiştiler akşamına yine aynı oldu beyin gitmiş dediler 50 TL beyin aldım 10 gün sonra yine aynı hata yine beyin dediler yeni beyin taktım. 5 gün sonra yine aynı sorun far yanıyor tekrar biri sönüyor. Sarı ampüle de dönmek iatemiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun kalırım.

H koduyla başlayan bir Xenon sisteminiz olduğuna göre sonradan takılan ve muayeneden geçmeyen farlarınız var. Anlattığınız açılma sorunu Xenon ampulüne enerjiyi veren Balasttan kaynaklanmıştır. Benim de başıma gelmişti. Değiştirince düzeldi. Yine yaparsa kablosunu araya sigorta ve röle taktırarak direkt aküden çektirebilirsiniz. Beyin denecek te bi zımbırtı değil aslında. Altı üstü voltajı yükselterek ampule veriyor. Evdeki flüoresan lambanın balastıyla aynı şey denilebilir. :D

Gerçek Xenonlar D koduyla başlar. (D1S, D2S gibi) Tek ampul fiyatı da Osram gibi orjinallerde 100 lira üzerinde olur. Aynı kodda çakmaları da var ama çiftini 100 liranın altında alabilirsiniz.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben konuyu ilk açıldığında gördüm. 3-5 liralık çözümü var bu olayın. Ama araçta merceksiz far olduğunu düşündüğüm için trafikteki insanların daha fazla kör olmaması adına yardımcı ol(a)madım.

Konuyu açan arkadaş kırılmasın, bu kişisel bir şey değil. Böyle durumlarda farların durumundan emin olmadan yardımcı olunmamalı, bu durum desteklenmemeli bence.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

FAr kitinizin gücü nedir 55w mı 35w mı ? Eğer 35 watt ise aracın ön sigorta kutusundan xenon modu aktif etmeniz lazım ...