lütfen acil yardım

emr014

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhabalar.Foruma yeni üye oldum bilgiye ihtiyacım var daha önce böyle bi sorunla karşılaşmış birileri varsa yada konu hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum...
Arabamın modeli Astra G 2004 model.
2 önce arabayla seyir halindeyken birden araba stop etti göstergede sadece akü lambası yanık kaldı.Stop eder etmez tekrar marşa bastıgımda marş almadı.3 5 dakika bekledikten sonra tekrar denedim bu sefer çalıştı fakat aynı sorunu sürekli tekrarlıyor.
Bolu da sanayide bir servise götürdük araç bilgisayara bağlandı sorun beyinde dediler fakat yeni beyin geldi takıldı sorun beyinle alakalı çıkmadı sorun yine devam ediyor.Servistekiler sorunun nerde oldugunu malesef bulamadı İstanbula götürmemiz gerekiyor dediler.
Lütfen yardımınıza ihtiyacımız var bilgisi olan varsa lütfen sizce neyden yapabilir sorun nerde olabilir.
Her yer usta zannedilen tamircilerle dolu malesef.Arabamı parçaları söküp deneyerek harap etmek istemiyorum gereksiz masraflara girmek istemiyorum.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun beyinde olsa, 3-5 dk bekledikten sonra yine çalışmazdı ve tamirciye götürecek kadar normal çalışmaya devam da etmezdi diye düşünüyorum. Sorun elektronikten çok mekanik kaynaklı gibi görünüyor.

Usta konusunda zamanında bana da iyi bonus çıkmıştı, 2009'da akstan gelen vınlama sesi gitsin diye Bursa'da en iyi denilen bir ustaya tam 1400TL'lik y.parca ve işçilik ödedim, ses yine de gitmedi. Aracı sattıktan sonraki yeni sahibi, çıkma aks ile sesi 270TL'ye halletti.

emr014

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özür dilerim belirtmeyi unutmuşum.Sorun ilk oldugu zaman çalıştırdıgımda 8 10 dk gidebiliyordum fakat bu zaman gittikçe düştü.En son çalıştırıp vitese takıp gaza bastıgımda dogru dürüst gidemeden stop etmeye başladı daha fazla zorlamadım mecbur başka bir aracla götürdüm.
Bu arada sizede geçmiş olsun.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o akü lamabası aracın aküde gittiğini gösteriyor diye hatırlıyorum. Bildiğiniz üzre araç çalışırken aküden gelen elektirikle tahrik alarak çalışmaya başlar sonra motor çalışınca motora bağlı altarnatör den aldığı elektirikle ateşlemeye yapmaya devam eder
alternatör bozulup devredışı kalınca akü devreye girer (akü ışığı yanar) araç bir süre bu şekilde gidebilse dahi bir süre sonra akü yüksek voltajlarda sürekli ateşleme yapacak kadar enerji barındırmadığından gücü tükenir ateşleme olmaz ve motor stop eder.
konu hakkında ayrıntılı teknik bilgim yok fakat bugüne kadar forumda takip ettiğim konulardan edindiğim bilgilere göre sorun alternatörde gibi gözüküyor.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta bı mars dınamosuna baktır bıde bende aynı sorun olmustu aracın motorunun şase bağlantısına baglantı yerlerıne baktır o yapar onu baglantı kablosu yerlerı sıkıntı yapmıstır kopmak uzeredır ben 3 defa cektrdım aarcı calısmıyo gostergedekı ıbreler gıdıp gelmeye baslamıstı en sonunda

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor sıcaklık sensoruna baktırın birde egr ye

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
hangi arıza yada arızaları gördülerde ecu yu değiştirdiler. Tech 2 cihazı ile arıza kaydına baktırdın mı. Arkadaşların söyledikleri ve daha birçok sebebi olabilir. Önce ustayı değiştir

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşın anlattığına göre motor durduktan sonra 3-5 dk bekledikten sonra motor tekrar çalışıyor. Bu durumda Sorunun alternatörden (şarj dinamosu) kaynaklanma ihtimali düşük. Cunku alternatör şarj basmıyor olsa, araç stop ettikten sonra kolay kolay marş basmazdı.

Yine de alternatör veya bağlantısı şüpheli duruyor. Ancak mekanik bir yerden (benzin pompası gibi) kaynaklanma ihtimali var

emr014

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bolu da adam akıllı işten anlayan usta olmadıgı için il dışına götürücem fakat işim dolasıyla tam anlamıyla aracımla ilgilenemiyorum.Götürdüğüm tamirciden tartışıp çıktık malesef adamlar sadece aküyü kontrol etti bi problem göremediler tech2 ye bağlandı hata kodlarını hatırlamıyorum. ustaya gösterdiler adam kodları gördü beyin değişcek dedi.Beyin değişti ama değişen bişey olmadı.

Yanlız 3-5 dk sonra marş alıyor derken yanlış olmasın.Her 3-5 dk sonra çalışmıyor bazen bekleyip çalıştırdıgımda çalışıyor fakat stop ettikten sonra ki denememde o kadar kolay çalışmıyor tam çalışırmış gibi yapıp tekrar stop ediyor.Bu durumda ön plana dediginiz gibi şarj dinamosu çıkıyo galiba.

Son düzenleme: