Vectra C Sabahları geç çalışma sorunu

hido32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar aracım 2004 model Vectra C , BRC sıralı sistem tüp takılı. Sorunuma gelince Aracım sabahları özellikle soğuk saatlerde 4-5 marşda çalışıyor ve titreye titreye çalışıyor. Fakat aracımı öğleden sonra falan ilk kez çalıştırınca hiç bir sorun yok tek marşda alıyor.

Öncelikle aküyü ölçtürdüm gayet iyi çıktı. Akabinde benzin filtresi değişti, enjektörler temizlendi ve bujilerde değişti. Eh düzelir artık derken bir sabah gene aynı sorun peydah oldu. Yetkili servise götürdüm hiç bir arıza kodu veya anormallik olmadığını söylediler. Benzin pompasını da kontrol ettiler bir sıkıntı yok. En son yakıtta solvent fazla olabilir içindekini bitir dediler bakalım deniyorum şimdi ama mantıklı mı bilmiyorum.

Tüpü de geceden kapattım geceleri kaçırıyor da sabah boğuyormu diye. O da değil. Bilen yardımcı olabilen bir arkdaş var mı? Teşekkürler.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ısı müşürü debimetre eğer ateşleme sorunu yoksa bunlara bak...

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüpü kapattım demişsiniz ama aracı stop etmedn hemen önce mi kapattınız?
bende de aynı sıkıntı vardı. lpg açmadan bir süre benzinde kullanırsam hemen çalışıyordu.lpg kullandım mı uzun marş gerekiyordu. aracı stop etmeden benzine alıp stop edince yine geç çalışıyordu fakat gideceğim yere 1 km kala filan lpg yi kapatırsam sabah düzgün çalışıyordu.
sizde lpg yi stop ettirmeden kapatıryorsanız sorununuz benimki ile aynı olabilir. lpg regülatörünün diyaframı gaz kaçırdığından lpg regülatörünü değiştirmiştim ve sorun çözülmüştü.

hido32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler

Tüpü geceden kapattım sabah sorun devam etti. Motor ısı sensörünü değiştiricem bakalım. Tüpçü de biraz benzinde sür sonra kalibrasyon yapalım belki milisaniye sapması vardır gibi bir şeyler söyledi bakalım.Napıcaz.

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüpü geceden kapattım sabah sorun devam etti. Motor ısı sensörünü değiştiricem bakalım. Tüpçü de biraz benzinde sür sonra kalibrasyon yapalım belki milisaniye sapması vardır gibi bir şeyler söyledi bakalım.Napıcaz.

Motor ısı sensörü araç sıcakken çalışmayı geciktirir. Soğuk motorda etkisi olacağını düşünmüyorum.
öncelikle enkejtörleri ve ısıtma bujilerini kontrol ettir...:confused:
Hocam bizim araçlarda ısıtma bujisi yok ki.

Arkadaşlar bizim araçta da sabahları veya gün içinde ilk çalıştırmada geç çalışıyor. Ama 1 marşta alıyor. Gün içinde bir daha olmuyor. Akü yeni , marş motorunda sorun yok, benzin pompası da sorunsuz. Bu sorunun kaynağı nedir sizce?

Son düzenleme:

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
lpg nin sigortasını çıkarıp deneyin, eğer düzelirse lpg kalibrasyon hatası vardır....

serkan-06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba kardeş konuyu yeni gördüm benimde 2004 elegance atiker lpg li opelim var aynı dertten muzdariptim. sıkıntı racımın LPG regülatöründe imiş. Değiştirdiler, düzeldi. sabahları çalışmama problemi ortadan kalktı.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:47 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:41 ----------

Arkadaşlar sabahları geç çalışma problemi kesinlikle LPG hatasından kaynaklanıor. Aynı problem bende de vardı. 15-20 gün sürdü, buji benzin pompası hiçbi sıkıntı yok. En sonunda LPG regülatörü tamamen buzlanınca sorunun kaynağını bulduk. Aracınızın LPG sistemini kontrol ettirmenizde yarar var, eğer kontak kapatılınca LPG sistemi gaz vermeye devam ediyorsa araç benzinle ilk çalışmada geç marş alır. Ya kesiciler ya Regülatör dıyaframı yada regületörün kendisi arızalıdır. Ben regületördü değiştirdim. sorun diyaframda imiş. Görevim icabı Bulunduğum yerde tamirat yapan yer bulamadım ama Ankara gibi biyiyk illerde " Eğer sıkıntı Regülatör DİYAFRAMında " ise tamir ederek daha uygun fiyata hallediyolar. Ben regüleatör diyaframında bulunan arızayı regülatörü değiştirerek halllettim 180 tl ye daha detaylı bilgi isteyen arkadaşla mesaj atarsa yardımcı olabilirim.