Manuel Şanzımandan Gelen Ses Sebepleri-Astra G

Enolaguy

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide şanzımanda yağın eksik olup olmadığını anlamak için yağcıya gidip seviye tapasını açtırmak yeterli yağa bakmadan şanzıman fiyatlarını niye araştırmaya başladın anlamadım :)

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şaşmazdaki turna opele gitmişken rica etsem oradaki ustalara şunu sorarmısın : Aracım corsa b 1.2 8V 94 model aracı çalıştırıp yok aldıktan sonra 2 ye atarken kırt diye ses geliyor biraz gittikten sonra motor ısındığı için mi bilemem böyle birşey yapmıyor acaba bunun sebepleri nelerdir ? Aynı zamanda bu soruyu forumdaki arkadaşlarada soruyorum

Arkadaşlar benim sorumada cevap verirseniz sevinirim. Benim sorunumda yağdan olabilir mi acaba ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim sorumada cevap verirseniz sevinirim. Benim sorunumda yağdan olabilir mi acaba ?

abi senin sorunun kesinlikle şanzuman yağının özelliğini yitirmesinden kaynaklanıyor.yağ soğukkende vites geçişlerinde ses yapıyor ve sert geçiyor. sen en iyisi şanzuman yağını değiştirt.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide şanzımanda yağın eksik olup olmadığını anlamak için yağcıya gidip seviye tapasını açtırmak yeterli yağa bakmadan şanzıman fiyatlarını niye araştırmaya başladın anlamadım :)

özellikle onu araştırmadım, yani nette şanzıman problemleri ile ilgili araştırma yaparken rastlamıştım ona istinaden yani :)

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi senin sorunun kesinlikle şanzuman yağının özelliğini yitirmesinden kaynaklanıyor.yağ soğukkende vites geçişlerinde ses yapıyor ve sert geçiyor. sen en iyisi şanzuman yağını değiştirt.

Tmm oldu o zmn çok teşekkürler hemen gidip şanzıman yağını değiştirecem kendim alacam Castrol EP 80W iyi mi ? Benim şanzıman kodum F13 1.6 lt alıyor galiba.

Yağın linki: http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=73020047&contentId=6009040

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güncel

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili arkadaşım geçmiş olsun. Anlattğın bilgilere göre bence şanzıman yağı ile ilgili bir sorun var. Bence yağ eksildiği için dişliler boşlukta çalışıyor ve ses yapıyor. Çünkü yağın yağlama görevinin yanısıra aynı zamanda sesi ve ısıyı absorbe etme özelliği var. Ama seninde dediğin gibi normal şartlarda şanzuman yağının eksilme ihtimali çok azdır. Fakat değişik vesileler ile azar azarda olsa eksilmiş veya zamanla özelliğini yitirmiş olabilir. Bence şanzımanın kaç litre yağ aldığını öğren ve ölçeğe uygun olarak şanzıman yağını gerçek seviyesine kadar orjinal veya gerçekten kaliteli bir yağ ile değiştir. Şanzuman değişikliğine nazaran daha ekonomilk bir çözüm olabilir. Sonuçta yağ fiyatı ne kadar olabilir. Bence bunu denemeden değişikliğe ve tamir işine girme, belki sorun halledilir sende masraftan kurtulursun. Bu işin uzmanı değilim ama seninde dediğin gibi benimkisi fikir, beyin fırtınası yapıyoruz.....

dediğin gibi işte yağsız çalışan dişli ortamı sesi geliyor ve dışardan ve içerden çok net abartı duyuluyor. yağ içinde yüzen dişlilerden böyle bi ses geleceğini ben de sanmıyorum.

ayrıca geri vitese takıyorum ve devirli bi şekilde geri gidiyorum gaza basıp ama geri viteste o ses gelmiyor. sadece normal viteslerde.

Enolaguy

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsanın SAE80 EP yağın ne kadar olduğunu ölçerek koymaya gerek yok şanzımanın üzerinde seviye tapası var konan yağ oradan akmaya başladığında tamamen akması beklenip tapa kapatılacak bu şekilde içeride kalan yağ zaten doğru miktar olmuş olur

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsanın SAE80 EP yağın ne kadar olduğunu ölçerek koymaya gerek yok şanzımanın üzerinde seviye tapası var konan yağ oradan akmaya başladığında tamamen akması beklenip tapa kapatılacak bu şekilde içeride kalan yağ zaten doğru miktar olmuş olur

tmm çok teşekkürler sizinde sorunumla ilgili görüşünüz yağdan kaynaklandığı mı ?

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzımanı indirip dişlileri çıkardıktan sonra tekrar toplayabilen bi servis biliyomusunuz peki ?