Lpgli araçta benzin

TLGa35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
10sindirgiliyiz.tr.gg
Opel vectra b 1996 model aracım var aracım lpg'li ama lpg kadar benzin yakıyo.aracı kısa mesafelerde haftada 10-12 kez 3-4 km kadar kullanıyorum 50 liralık benzin 50 liralık gaz atıyorum benzin gazdan önce bitiyo ayda yaklaşık 100 TL benzin gidiyor bende diyorum ki aracın benzinle çalışmasını engellesek ama bu seferde sorun çıkarır mı yada öyle bişey olur mu onuda bilmiyorum..YArdımcı olur musunuz?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG servisine gidip LPG geçme sıcaklığını ayarlatın, benim arabada da 40 derecede geçiyordu, mecbur 1 dakikadan uzun süre rölantide motoru ısıtmaya uğraşıyordum. 20-25 dereceye ayarlatırsanız kışın 30-40 saniyede yazın gaza basmanızla birlikte geçecektir.

TLGa35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
10sindirgiliyiz.tr.gg
Lpg geçmesi süresi fazla uzun değil ama ilk çalışmada çok fazla harcıyor,ama yinede süreyi kısaltmaya çalışıcam saol :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG'ye geçmesi için 3 parametre var. Devir, motor sıcaklığı ve süre. Bunların LPG servisi tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Ancak son çıkan LPG sistemlerinin bazılarında sıcaklık 40'ın altına düşürülemiyormuş. Umarım sizinki öyle değildir.

Bende süre 0, devir 0 ve sıcaklık 20 ayarlı. :)
Motor sıcakken LPG-benzin arası geçiş yapan butona basılı tutarak marşa basarsanız direkt olarak LPG ile çalışır. Motor sıcakken bu şekilde çalıştırabilirsiniz.

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG servisine gidip LPG geçme sıcaklığını ayarlatın, benim arabada da 40 derecede geçiyordu, mecbur 1 dakikadan uzun süre rölantide motoru ısıtmaya uğraşıyordum. 20-25 dereceye ayarlatırsanız kışın 30-40 saniyede yazın gaza basmanızla birlikte geçecektir.

1dkdan uzun süre motoru rölantide ısıtmak yerine yola çıkmanız hem zaman hem yakıt tasarrufu sağlar kanaatindeyim ki Opel de kullanma kılavuzunda aracı çalıştırdıktan sonra ısıtmak yerine yola çıkın diyor.

TLGa35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
10sindirgiliyiz.tr.gg
mustafa Bey şuan ayarlamalar nasıl yapıldı bilmiyorum ama sıcak havalarda 100m içinde lpg geçiyo..o tuşa basarak direl lpgde çalıştırılmasını ılk defa duyuyorum,denemem lazım...Ahmet Bey Yok zaten ısıtma yapmıyorum çok az 10 saniye kadar motor kendine gelsin diye bekliyorum sonra çıkıyorum..

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1dkdan uzun süre motoru rölantide ısıtmak yerine yola çıkmanız hem zaman hem yakıt tasarrufu sağlar kanaatindeyim ki Opel de kullanma kılavuzunda aracı çalıştırdıktan sonra ısıtmak yerine yola çıkın diyor.

Çok mantıklı soğuk motorla yola çıkmak, yol bilgisayarında anlık tüketim 25 litreleri gösteriyor. Rölantide 1 saat beklediği taktirde 1 litre yakıt tüketiyor araba, 1-2 hafta sen soğuk motorla direk yola çıkarsan atıyorum 15-16 litre yakıt tüketirsin. Her gün arabaya bindiğini var sayarsak 2 ay boyunca yani 60 gün 1 dakika rölantide motoru ısıtıp LPG ye geçirirsen 1.5 litre benzinin gitmiş olacak. Opel'in kitapçığında olabildiğince yavaş sürün ve olabildiğince yüksek viteste gidin diyor. Bazı yokuşlarda 5. viteste gitmek 4. viteste gitmekten daha çok yakıt tüketimine sebep oluyor. Opel kitapçığına göre 80 km hız ile gitmemiz gerekiyor ama en ekonomik hız 95tir 2.0 Vectrada. 1.5 yıl deneyerek tutturdum bu hızı...Kitapçıkta 12.7 litre tüketim gösterirken ben şehir içi 8.8 litre, uzun yolda 6.7 yazarken 5.6-5.7 litre tüketim tutturdum, uzar gider yani.

TLGa35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
10sindirgiliyiz.tr.gg
Doğrudu..herkes aynı şeyi söylüyor yüksek viteste kullanılması hakkında.2.0 motor olunca çok yakıyo devam edicez artık yapıcak bişey yok ama süresini kısalmaya çalşıcam

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 lt lik motorların hacim farkından buna bağlı ısınma süresinden farklılık oluşabilir. bendeki mondeoda da aynı sıkıntıyı yaşıyordum.

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok mantıklı soğuk motorla yola çıkmak, yol bilgisayarında anlık tüketim 25 litreleri gösteriyor. Rölantide 1 saat beklediği taktirde 1 litre yakıt tüketiyor araba, 1-2 hafta sen soğuk motorla direk yola çıkarsan atıyorum 15-16 litre yakıt tüketirsin. Her gün arabaya bindiğini var sayarsak 2 ay boyunca yani 60 gün 1 dakika rölantide motoru ısıtıp LPG ye geçirirsen 1.5 litre benzinin gitmiş olacak. Opel'in kitapçığında olabildiğince yavaş sürün ve olabildiğince yüksek viteste gidin diyor. Bazı yokuşlarda 5. viteste gitmek 4. viteste gitmekten daha çok yakıt tüketimine sebep oluyor. Opel kitapçığına göre 80 km hız ile gitmemiz gerekiyor ama en ekonomik hız 95tir 2.0 Vectrada. 1.5 yıl deneyerek tutturdum bu hızı...Kitapçıkta 12.7 litre tüketim gösterirken ben şehir içi 8.8 litre, uzun yolda 6.7 yazarken 5.6-5.7 litre tüketim tutturdum, uzar gider yani.

Bende kendi deneyimimi söylüyorum belki de. Rölantide ısınmıyor adeta. Ve ilginçtir ki arabayı o kadarda sıkıştırarak kullanan biri olduğum halde istanbulda yaşadığım dönemde bile ortalama 8-9 litre tüketim görüyorum. Ki hesaplarımda doğruluyor. Siz tercihinizi uygulamaya devam edin. Soğuk motorda %30 zengin karışım yanar doğrudur ancak bu gerçekten düşündüğünüz kadar fazla yaktığı manasına gelmiyor. Opel doğru söylüyor en ekonomik 80-85 km arasında yakıt tüketimi var. Ancak ortalama 110 km hızla kıullanıyorum (yol bilgisayarı ortalması yoksa 180e kadar da bastığımda oluyor )şehirlerarası ve tüketim %5 değişiyor. abartılı bir fark yok.