Astra G Aşırı Benzin Tüketimi

Roventh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi günler dilerim. İlk başta biraz aracımdan bahsetmek istiyorum. Aracım 2003 Model Astra G 1.6 Enjoy Otomatik Vites LPG'li. 2 hafta önce aldım ve birçok bakımını yaptırdım. Triger Kayışı, fren balataları, polen filtresi, bujiler, motor yağı (Mobil 1 koydum) , amortisör takozları, LPG filtreleri değişti. İlk olarak gözlemlediğim problem sabah motor soğukken ilk marşa bastığımda LPG'ye geçene kadar hatırı sayılır bir biçimde silkeleme ve titreme yapıyordu. Yoğun olduğum için benzinde de pek kullanmayı deneyememiştim. Yılbaşı öncesi benzinde kullanayım ben bunu dedim ama o da ne? Araç benzinde gaz yemiyordu ve resmen sürünüyordu. LPG ustasına gittiğimde sistemle alakalı bir problem olmadığını, Opel servisine götürmemi söyledi. Servise gittiğimde ustaya durumu anlattım beraber teker teker parçaları kontrol etmeye başladık. Gaz Kelebeği'ni açtığımızda ustanın suratı değişti. Çok kirli olduğunu söyledi. Halbuki aracı satın aldığım kişi gaz kelebeğini temizlediğini söylemişti. Yapmadığı birşeyi yaptım diye söylemesi çok sinirimi bozdu. Kelebeği temizledik. EGR Valfini de temizlemesini istedim. Bütün bu işlemler bitince enjektörlerin de tıkalı olabileceğini kurum ve enjektör temizliği işlemi yapmamız gerektiğini söyledi. Bütün bu işlemlerden sonra arabanın çekişi ve gidişi düzeldi çok şükür. 3-4 gün benzinde kullanmamı tavsiye etti. Orada işim bittikten sonra güvenim kalmadığı için LPG Servisine gittim. Orada ise başka vahim bir durumla karşılaştım. Aracım 165.000 KM de ve LPG sistemi araç 65.000 Km de iken takılmış yani 100.000 KM dir araç LPG kullanıyor. Düzenli olarak filtre değişimi yapılmış olsada regülatör ve enjektör değiişmlerinin ve bakımlarının hiç yapılmadığını tespit ettik. 300 Lira fiyat aldım bu işlem için. Pazartesi günü yapacaklar ve o zamana kadar benzinde kullanmam tavsiye edildi iki servis tarafından da. Tabiki bu birkaç gündür benzinde kullandığım için değerler biraz gözüme battı. Araç çeyrek depoda iken 50 liralık tam olarak 10 litre benzin aldım. Yarın depo oldu. Aracın KM si 130 civarındaydı. 50-60 Km yaptım ve şuan Çevrek deponun çok az üzerinde. Benim soracağım soru bu tüketim çok fazla değilmi? 50 liralık benzin 50-60 km bitiyorsa KM başına 1 lira harcıyor demektir!!

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öyle 50tl likle ölçülerek fazla yakıyor diyemezsiniz.Depo dolu olur bir 200km yol yapar sonra doldurur aradaki diferansı alırsınız.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin 5 lira kışın soguk hava 10 11 lt yaksa kısa mesafeyse yakın değerdir ama 1 tl olması zor...

Roventh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gayet tabi.. Otomatik Vites olduğu için zaten tüketim %20-30 civarında fark ediyor. Ben yine de çok yaktığını düşünüyorum. Henüz depoyu doldurup deneme fırsatım olmadı. O gün servise gittiğimde Katalitik Konvektör den dolayı arıza lambası yanıyordu. Usta bana daha önce boşaltıldığını ve şuan boş olduğu için arıza lambasını yaktığını ve ses yaptığını söyledi. Tanıdık vasıtası ile temiz ve iyi kullanılmış denilen arabayı güvenip aldık, sinek küçük mide bulandırır gibi oldu bende şuan.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi ışık yanınca doldurursun ama bir sonrakine çalkalanma veya o ışık yanınca kullandığın ara farkını o kadar hassa ölçmez erken yanar buda seni yanıltır.En güzeli masraf etmeden fullemek ona göre bakmaktır.

Redcell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de 2004 otomatik var lpg siz cok sakin kullanirim biraz duzluk veya uzun yol buldun mu hiz sabitleyiciyi acarim ortalama yakit yol bilgisayarinda 9.5 10 lt arasi 45-50 krs yakiyor ortalama

LG-P970 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Roventh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Motor yağına bor katkısı eklemeyi düşünüyorum. Kullanıp randıman alan oldu mu?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bor katkısının ne gıbı zararları var acaba ?

O kadar masum bir ürün değil site içinde bir çok konu var. Eski araçlar için bir şey diyemem ama yeni araçlara kullanılması çok mantıklı değil...