klıma acınca hararet yukselmesı

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
aracı sehır ıcınde kullanırken uzun surelı klıma actıgımda yada dur kalk cok oldugunda hararet anaormal yukselıyor bazen 100 derece uzerınde seyır yapıyor klımayı kapatınca ara ara dusme gosterıyor
klıma acık degılken normal sevıyelerde
fan calısıyor su eksılmesı yok fıkrı olan var mı?

ugurdalkiran

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede aynı dert var geçen serviste sordum 2 tane pervane var motora yakın olan arızalıymış ara ara dönmediği için klima açınca hararet çok yükseliyor ön tarafta kalan fan da soğutacam diye canı çıkıyor çok üklendiği için o fanda yanabilirmiş yan sanayisi 140 ytl dediler fan değişimi için ama temizlenebiliyormuş forumda okuduğum kadarı ile

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Harun bu durum vectralarda normal. Yazın şehiriçinde aynısı bende de var. Burada önemli olan fanın devreye girip girmediği. Klima açıkken fan devreye geç giriyor. 105 derece civarı bazen de kırmızı bölgeye yaklaşınca fanı açıyor. Bu normal olarak değerlendiriliyor. Fan devreye girmez ise nedeni araştırılmalı. Elekririk aksamında problem yoksa genelde rezistansında sorun oluyor. Geçen sene genellikle fan devreye girmiyordu, rezistansı değiştirince düzeldi. Vectraların rezistansı zor bulunuyor, sorun yaşarsan Fordlarınki uyuyor. Soketi iptal edip bağlıyorlar. Aklında bulunsun.

ibrahim_67

Kayıtlı Kullanıcı
81-Düzce
Siteyi ziyaret et
iki fan var benim bildiğim klimayı açınca fanın bitanesi açıyor ondan hareret düşüyor bendede kırmızıya kadar geliyordu tesadüf fanın bitanesinin açmadığını gördüelektrikçi fanı söktü fanın üstündeki kablolardan bitanesi kopmuş lehimleyim kabloları güzelce sardı şuan iyi eğer hararet çıkıyorsa klimayı açın hararet düşer iyi kontrol ettirilmeli yoksa conta bile yakılabilir

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abiler klima açılınca çoğu aracın hararet i artar nedeni kompresörün motordan güç çektiği için ve sürtünmeler bariz bi şekilde arttığında gözle görülür ısı artışı oluyor yani normaldir .... sadece radyatör suyunu antifrizini kontrol etmek lazım ...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abiler klima açılınca çoğu aracın hararet i artar nedeni kompresörün motordan güç çektiği için ve sürtünmeler bariz bi şekilde arttığında gözle görülür ısı artışı oluyor yani normaldir .... sadece radyatör suyunu antifrizini kontrol etmek lazım ...

:good::good::good::good::good:
katılıyorum. çok normal yükselmesi.
zaten dur kalkta klimayı açmasan bile hararet yükselir. bide klima motorunun yükü binince araca daha hızlı hararet yükseliyor. motorunda soğutması zor oluyor tabi.

sabrionur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bence yanlışınız var.Klima açtığınızda aracınızın hararetinin kesinlikle artmaması gerekir.Ben bu durumu bir zamanlar ustalarıma da sormuştum ve açıklamaları çok da mantıklı gelmişti.Bildiğim kadarıyla vectralarda(b kasa) birbirine bitişik 2 radyatör ve 2 taraflı fan motoru var.Durum böyle olunca klima açtığımızda devreye giren fan da ister istemez motor suyunu soğutan fana bi nevi destek sağlamış oluyor ve o radyatördeki sürekli devirdaim halindeki suyu da soğutmuş oluyor.Mesela benim aracımda klima kapalıyken 90-100 derece civarlarını görürken klimayı açtığımda sıcaklık 80 civarlarinda geziniyor.Saygılar..

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi güzel yazmışsında normal yükselik sonra iner klima devrede iken radyatör fanı 1.ci devrede otomatik çalışır motoru çok azda olsa eski ısısındak soğutmaya çalışır ama yetmez motor belli bi yerden daha sonra ısındığı zaman 2.ci fan kademesi devreye girer ve fanın hızını arttırarak radyatör peteklerine hava sirkilasyonu sağLar.... aslnda dediğiinz dğru artmaması lazım ama artar ne kdar artmaz desenizde artar:D

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi güzel yazmışsında normal yükselik sonra iner klima devrede iken radyatör fanı 1.ci devrede otomatik çalışır motoru çok azda olsa eski ısısındak soğutmaya çalışır ama yetmez motor belli bi yerden daha sonra ısındığı zaman 2.ci fan kademesi devreye girer ve fanın hızını arttırarak radyatör peteklerine hava sirkilasyonu sağLar.... aslnda dediğiinz dğru artmaması lazım ama artar ne kdar artmaz desenizde artar:D
valla bencede yalnışın var bende hiç artmıyor dışarı çıktığımda klima hep açıktır ve sıkışık trafikte dahil geçen 1 saat dur kalk yaptım yol çalışması nedeniyle araç sabit 90 derece ve oldukça stabildi 1 derece artış olmuyor hatta uzun dur kalksız yolculukta 85 80 e kadar düşüyor