>>> Evet Arkadaşlar Direksiyon Kumanda Sorununuzu çözüyorum..

bilhan14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben de pioneer in uzaktan kumandasını direksiyonun içine yerleştirerek yaptım,orjinal sisteme minimum zarar vermeye çalışarak.Tekrar eski haline getirmek 2-3 saat alır.Aslında bu durumdan çok ta hoşnut değilim.Ne güzel olurdu teybin arka tarafına takılacak bir soketle bu işi halledebilseydik.
Bu işin kökten çözümü direksiyondan gelen farklı direnç(ohm) değerlerini algılayarak,teybin direnç değerlerine çevirecek bir devre.Teybin ihtiyacı olan ohm değerlerini teybin şeması yoksa eğer ayarlı bir diyotla bulabiliriz çok rahat.Olay direksiyondan gelen farklı direnç değerlerinde farklı kapıları açacak bir devre tasarlamak,ve bu farklı kapılara uygun dirençleri yerleştişrmek ve bu da ancak pic le hallolur kanısındayım.Fakat bende bu düzeyde programlama bilgisi yok.İnanın pic programlamayı öğrenmeyi bile düşündüm ama bu olay beni aşıyor.
Ama bulunduğum yerdeki elektronik(meslek lisesi)bölümüne giderek şansımı deneyeceğim.

Son düzenleme:

GUARDIAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yapın benide sıraya yazın biz TÜRK lerin yapamıyacagı şey yoktur ......

Uğur GARDİYAN

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Evet arkadaşlar tasarım olayı tamam.
iş pratiğe dökmek kaldı ama elimde pioneer teyp yok dediğim gibi o yüzden gecikiyo bi yerden bulup test edip Ok alıp olayı bitireceğiz.

Ancak teybinin arkasında remote girişi bulunanlar el kaldırsın bakim.

910.jpg

hakanatila

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mokia kardeşim yapsan da yapmasan da eline koluna sağlık ortak sıkıntımızı ticari kaygı olmadan halletmeye çalışıyorsun ya o bana yeter.
inşallah her işinde başarılı olursun.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Mokia kardeşim yapsan da yapmasan da eline koluna sağlık ortak sıkıntımızı ticari kaygı olmadan halletmeye çalışıyorsun ya o bana yeter.
inşallah her işinde başarılı olursun.

Teşekkür ederim hakan kardeşim. Direksiyonu filan sökmeden teybin arkasındaki kumanda ucundan kumnanda konusunda sıkıntı yok. Küçük bi aparat + yazılım ile olayı çözdük. + sadece pioneer degil Sony, Alpin vb arkasında kontrol çıkışı olan tüm teypler için uygulanabilir ama beni düşündüren bunu kaç teypte uygulayabileceğiz. tüm pioneer teyplerin arkasında kontrol çıkışı mevcutmu.

Kafamda şu da var. Bu olursa daha süper olucak Pioneer in uzaktan kumandasını taklit edip teybe hiç baglantı yapmadan direksiyon kontrolünden gelen uçtan kablosuz olarak kumanda etmek. ama kumandalar kod lu çalışıyor.

Son düzenleme:

bilhan14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu konu ilgimi fazlasıyla çekiyor ama bu günlerde fena halde başım dertte.Teknik servis kısmında corsada elektrik problemi adı altında yazdım sorunumu.Direksiyon kumandalarının ışıklarını yakmaya çalışırken teybin arkasındaki kırmızı kabloyu,direksiyondaki ışıklara gittiğini düşündüğüm kabloya değdirdiğimde kısa devre oldu.Ve bu kırmızı kabloya elektrik gelmiyor.Direk ceryan çektim ve bu sefer de araba çalışmıyor.Anlıycağınız başım fena halde dertte.Hadi hayırlısı.Umarım çözeriz şu direksiyondan kumanda olayını.
Ha bu arada benim teyp pioneer 6850 ve kablolu kumanda girişi yok.Sanırım pioneer in 50'li serilerinde olmuyor bu giriş.Düz bir mantık yürüterek teybin ön panelinin de farklı ohm değerleri göndererek teybi yönlendirdiğini düşündüm.Bu girişleri bularak teybime kablo kumanda girişi yapabileceğimi düşündüm.Ama nafile,bir türlü bulamadım ölçü aletimle bu girişleri,baya uğraştım tabii ve vazgeçtim.Direksiyondan kumanda olayını çözdüysek bir de bu teybe kumanda girişi olayını çözsek nasıl olur.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Arkadaşlar bu konu ilgimi fazlasıyla çekiyor ama bu günlerde fena halde başım dertte.Teknik servis kısmında corsada elektrik problemi adı altında yazdım sorunumu.Direksiyon kumandalarının ışıklarını yakmaya çalışırken teybin arkasındaki kırmızı kabloyu,direksiyondaki ışıklara gittiğini düşündüğüm kabloya değdirdiğimde kısa devre oldu.Ve bu kırmızı kabloya elektrik gelmiyor.Direk ceryan çektim ve bu sefer de araba çalışmıyor.Anlıycağınız başım fena halde dertte.Hadi hayırlısı.Umarım çözeriz şu direksiyondan kumanda olayını.
Ha bu arada benim teyp pioneer 6850 ve kablolu kumanda girişi yok.Sanırım pioneer in 50'li serilerinde olmuyor bu giriş.Düz bir mantık yürüterek teybin ön panelinin de farklı ohm değerleri göndererek teybi yönlendirdiğini düşündüm.Bu girişleri bularak teybime kablo kumanda girişi yapabileceğimi düşündüm.Ama nafile,bir türlü bulamadım ölçü aletimle bu girişleri,baya uğraştım tabii ve vazgeçtim.Direksiyondan kumanda olayını çözdüysek bir de bu teybe kumanda girişi olayını çözsek nasıl olur.
benim 6850 remote kontrol yok ne şansız adamım :D

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar tasarım olayı tamam.
iş pratiğe dökmek kaldı ama elimde pioneer teyp yok dediğim gibi o yüzden gecikiyo bi yerden bulup test edip Ok alıp olayı bitireceğiz.

Ancak teybinin arkasında remote girişi bulunanlar el kaldırsın bakim.

910.jpg

cengiz remote kontrol girişi teybin arkasındaki 3.5mm jack (yanılmıyosam) değil mi? yosa resimlerdeki AD girişi mi?

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
evet genelde 3.5mm jack zaten yurdışında satılan uyumlayıcılar da da 3.5mm jak mevcut ama modele seriye göre değişebiliyo sanırım.

murarmet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu konuyu hararetle takip ediyorum hatta hastalık boyutuna geldi.yarın kıbrıstan pionner teyp gelcek,ve direksiyonun kumandaları iptal olsun istemiyorum.umarım bu çalışmanıız başarıya ulaşır.cengiz ve mustafa arkadaşlarıma özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum.