Egzos gazı kontrol lambası sorunu.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4L0Xm4.jpg

Merhaba. Dün egzos gazı kontrol lambası yandı. Daha önceleride bir kaç sefer yanmıştı. Servise götürdüğümde kalitesiz yakıt kaynaklı olduğunu söylemişti. Bu yüzden bir benzin istasyonunu dahi şikayet etmiştim ama sonradan gördümki uzun süre benzin almayıp sonra depoyu doldurunca bu lamba yanıyor. Ondan sonra depoyu herseferinde doldurmaya özen gösterdim.

Benzini shell, bp yada opetten alırım. Daha sonraları gördümki farklı firmaların benzinleri karışınca bazen bu lamba yine yanıyor. Bunada olabilir diyim sadece bp den benzin almaya başladım.

Dün ışık bir anda yine yandı. Benzin deposu çeyrek depoya yaklaşmış durumdaydı. Yani bir depo benzin süresince yanmadı. Benzinle alakalı bir sıkıntı olsa yanardı sanırım.

Neyse ışık yanınca gittim depoyu doldurdum. Bir iki güne söner ışık. Bu arada bu ışık ne zaman yansa bir iki güne kendi kendine sönüyor.

Bu ışığın yanma sebebi ne olabilir?

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4L0Xm4.jpg

Merhaba. Dün egzos gazı kontrol lambası yandı. Daha önceleride bir kaç sefer yanmıştı. Servise götürdüğümde kalitesiz yakıt kaynaklı olduğunu söylemişti. Bu yüzden bir benzin istasyonunu dahi şikayet etmiştim ama sonradan gördümki uzun süre benzin almayıp sonra depoyu doldurunca bu lamba yanıyor. Ondan sonra depoyu herseferinde doldurmaya özen gösterdim.

Benzini shell, bp yada opetten alırım. Daha sonraları gördümki farklı firmaların benzinleri karışınca bazen bu lamba yine yanıyor. Bunada olabilir diyim sadece bp den benzin almaya başladım.

Dün ışık bir anda yine yandı. Benzin deposu çeyrek depoya yaklaşmış durumdaydı. Yani bir depo benzin süresince yanmadı. Benzinle alakalı bir sıkıntı olsa yanardı sanırım.

Neyse ışık yanınca gittim depoyu doldurdum. Bir iki güne söner ışık. Bu arada bu ışık ne zaman yansa bir iki güne kendi kendine sönüyor.

Bu ışığın yanma sebebi ne olabilir?
Isik yandiginda servise giderseniz ariza kaydina bakabilirler. Yakittan oldugunu sanmiyorum ben de cok farkli yerlerden benzin aldim ama yanmadi hic.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce ışık ilk yandığında yetkili servise gittim. Ozamanlar araba garanti kapsamındaydı. Arıza kaydını silip solvent bazlı bir şeyler koydular 50 TL ye. Daha 10.000 km olmamış araca o an nasıl bir gaflete düşüp koydurduysam o katkıyı. Sorunun kalitesiz benzinden kaynaklandığını söylediler ışık tekrar yanarsa aldırış etmeyin bir süre sonra söner dediler. Nitekim yandı ve bir süre sonra söndü.

Ondan sonraki yanan ışıklara da hiç aldırış etmedim bir süre sonra sönüyor.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
egr veya katalitik konvertöre bakmak lazım.97 oktan benzin almıyorsunuz değil mi

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün şöyle bir tozunu alıyım diye hava filtresini söktüm. Hava filtresinin önünde sünger diye tabir edilen elyaf vardı. Takılırken görmüştüm bembeyazdı. Elyaf 4000 km de renk değiştirmiş resmen. Filtrenin araları ayrı bir renk değiştirmiş..:D

O yüzden dün hava filtresi sipariş ettim ufi marka. Bugün taktım. Hava akışının bu lambaya etkisi var mıdır bilmiyorum gerçi..:D

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde lamba yanıyor bilgisayara bağladık katalitik konventör diyor ustalara sordum hepsi lpgden çaresi yok diyor.bu sistem egzoz ile alakalıymış sizce de çaresi yok mu?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araç lpg li değil. Direk benzinli. Dolayısı ile lpg tezi benim için geçerli değil. Arızayı bulamayınca yakıta suç atıp kenara çekiliyorlar.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Akif kardeşim bu sorun bana göre de yakıt ile alakadar bir durum. Çünkü bu sorun bizim daha önce yurt dışından getirdiğimiz araçların tamamında oluyordu. Almanya'dan Türkiye'ye gelen araçlar ülkemizde benzinleri pek sevmiyor.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Arıza kodunu öğrenin, bizimle paylaşın söyleyelim sorunu :)