motor elektroniği kontrol lambası..

barfuss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar, sayın ustalarım bir sorum olacak,yardımcı olursanız sevinirim;

2006 astra cdti aracım var. Bugün itibari ile, motor elektroniği kontrol lambası kontak açıkken yanıyor ve çalıştırana kadar sönmüyor, motor calışınca sonuyor, aynı durum eksoz gazı kontrol lambası içinde geçerli.. İkisi de bu sabah başladı, servise sordum immobilizer programı yuklemmesi gerekebilir, yedek anahtarı dene geçmezse bakalım dedi.. Eve geldim yedek anaktarla denedim 1 saat kadar kullandım geçmedi.Ancak aynı zamanda sanki aracın yakıt tüketimide arttı.. Bu iki lambanın kontak açılınca yanıp çalıştırmadan önce sönmesi gerekmez mi?(Dün egsoz muayanesine gittim, adam gaza çok yüklendi bu sebep olmuş olabilir mi?)
teşekkürler..

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
selamlar, sayın ustalarım bir sorum olacak,yardımcı olursanız sevinirim;

2006 astra cdti aracım var. Bugün itibari ile, motor elektroniği kontrol lambası kontak açıkken yanıyor ve çalıştırana kadar sönmüyor, motor calışınca sonuyor, aynı durum eksoz gazı kontrol lambası içinde geçerli.. İkisi de bu sabah başladı, servise sordum immobilizer programı yuklemmesi gerekebilir, yedek anahtarı dene geçmezse bakalım dedi.. Eve geldim yedek anaktarla denedim 1 saat kadar kullandım geçmedi.Ancak aynı zamanda sanki aracın yakıt tüketimide arttı.. Bu iki lambanın kontak açılınca yanıp çalıştırmadan önce sönmesi gerekmez mi?(Dün egsoz muayanesine gittim, adam gaza çok yüklendi bu sebep olmuş olabilir mi?)
teşekkürler..

Kontağı çevirdiğinizde 2-3 sn. sonra " motor elektroniği kontrol lambası " sönmesi lazım eğer çalıştırdıktan sonra sönüyorsa arıza var demektir.

" eksoz gazı kontrol lambası " araç çalıştıktan sonra söner eğer sönmüyorsa eksoz ve yakıt sisteminde arıza var demektir.

Öncelikle aracınızı Tech2 cihazına bağlatmanız gerekmetedir. Bu sayede arıza kodu öğrenilir ve hangi parçanın arızalı olduğu ortaya çıkar.

Sorun immo olsaydı yakıt artışı olmazdı, sorun büyük ihtimalle başka birşeyden benim aklıma ilk gelen yakıt tüketimi arttıracak arıza ve egzos gazı kontrol lambası yakacak olan parçalar "Oksijen sensörü ve Hava akış debimetresi" ayrıca kötü yakıtta bu arızaları verdirebilir. Aracınızda tekleme oldumu tekleme olduysa ya yakıttan yada ateşleme sisteminden dir.

Ekli dosyalar

• 26.jpg
    26.jpg
    93.8 KB · Görüntüleme: 25
  • 27.jpg
    27.jpg
    96.2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

barfuss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tekleme felan olmadı, yalnız hata koduna baktım, ecn 161450 immo hatası gözüküyor.. kumanda ve yedek anahtarın tekrar guncellenmesı gerek sanırım, yakıt ıcınde filtrelere vs baktırayım ben en ıyısı..

barfuss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca hep opetten alırım yakıtımı en son 2 gun once shellden aldım yapar mı bılmem kotu yakıttan bahsetmıssın eklıyeyım dedım, tesekkurler