Corsa Bakım Maaliyeti

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Bir süredir bakım zamanı geliyor deyip duruyordum. Geldi çattı sayılır. Dolayısı ile yağ arayışına girmiştim. En son Mobil ESP 5W-30 da karar kıldım. Fakat filtre ve buji olayına kafam takıldı. Gerçi buji mesele değil. Mesele filtre meselesi. Yan sanayi mi alıyım yoksa orjinal GM mi ona karar veremedim.

Mobil ESP 5W-30 yağ 95TL , 4 adet GM buji 40TL, GM filtreler (Hava, yağ
polen) 90TL. Toplam maaliyeti 225TL. Tabi buna birde işçilik eklenecek.

Bu fiyat nasıl? Daha doğrusu filtreleri gidip GM mi almak mantıklı yoksa muadil bosch tarzı ürünler mi almak daha mantıklı?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Bir süredir bakım zamanı geliyor deyip duruyordum. Geldi çattı sayılır. Dolayısı ile yağ arayışına girmiştim. En son Mobil ESP 5W-30 da karar kıldım. Fakat filtre ve buji olayına kafam takıldı. Gerçi buji mesele değil. Mesele filtre meselesi. Yan sanayi mi alıyım yoksa orjinal GM mi ona karar veremedim.

Mobil ESP 5W-30 yağ 95TL , 4 adet GM buji 40TL, GM filtreler (Hava, yağ
polen) 90TL. Toplam maaliyeti 225TL. Tabi buna birde işçilik eklenecek.

Bu fiyat nasıl? Daha doğrusu filtreleri gidip GM mi almak mantıklı yoksa muadil bosch tarzı ürünler mi almak daha mantıklı?

yağ filtresi önemli bana göre gm alınmalı... hava filtresi bosch alınıp 2 tane alınmalı. bakımda ve kmnin yarısına gelindiğinde değiştirilmeli...

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel corsa D ile benzinli corsa d hava filtresi arasında ne fark var? Kimi sitede özellikle dizel yada benzinli diye belirtiliyor. Kimi sitede ise belirtilmiyor. İki tip hava filtresi gördüm. Birinde elyaf var birinde elyaf yok. Mesela benim önceki hava filtrem de elyaf yoktu ama şuan üzerinde takılı olan ufi marka elyaflı hava filtresi.

Prof.Farox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ konusunda muhakkak GM Türkiye ile görüş ben benzinli araç kullanıyorum birçok yetkili servis kafasına göre yağ tavsiye ederken (10w-40, 5w-30, 0w-40) GM Türkiye 5w-40 önerdi bence danışmanızda fayda var

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında GM genel olarak bir çok araca Mobil 1 ESP 0W-40 ı tavsiye ediyor ama 10W-40 dan direk 0W-40 a geçmek sıkıntı olur diye önce 5W-30 a geçiyim diyorum. 5W-40 yerine 5W-30 u seçmemiz sebebi ise ESP mevzusu. 5W-40 ta ESP yok.

Prof.Farox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5w-40 da dexos2 onayı var mı?

GM Türkiye ile yaptığım telefon görüşmesinde (aşırı derecede çok ilgileniyorlar, ve bilgi vermeden motor şasi, km v.b bilgileri alıyorlar) ACEA A3/B3, SAE 5W-40 tavsiye ettiler, görüşmede fabrikadan gelen bilgiler bu yönde olduğunu eklediler..

Ben aracıma Mobil1 3000 X1 5W-40 yağ kullandım, gelen verileri karşılıyordu..

armi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtreleri Bosch veya başka marka almanızda bir sıkıntı olmaz hatta polen filtresini hiç değiştirmeseniz bile fazla birşey fark edeceğini düşünmüyorum. Ama aldığınız yağın kaliteli olmasına dikkat edin GM veya Mobil iyi markalardır, ben 0-40 kullanıyorum ama 5-30 da iyidir.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM Türkiye ile yaptığım telefon görüşmesinde (aşırı derecede çok ilgileniyorlar, ve bilgi vermeden motor şasi, km v.b bilgileri alıyorlar) ACEA A3/B3, SAE 5W-40 tavsiye ettiler, görüşmede fabrikadan gelen bilgiler bu yönde olduğunu eklediler..

Ben aracıma Mobil1 3000 X1 5W-40 yağ kullandım, gelen verileri karşılıyordu..

O yağ CAT veya DPF olmayan araçlar için tavsiye ediliyor. Gerçi sizin aracınız astra belki o yüzden tavsiye etmişlerdir diycem ama sizin araçta da CAT var diye biliyorum. Buna rağmen size bu yağı tavsiye etmeleri ilginç.

Prof.Farox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O yağ CAT veya DPF olmayan araçlar için tavsiye ediliyor. Gerçi sizin aracınız astra belki o yüzden tavsiye etmişlerdir diycem ama sizin araçta da CAT var diye biliyorum. Buna rağmen size bu yağı tavsiye etmeleri ilginç.

Bende bilmiyorum fabrika ısrarla bu yağı kullanacaksınız dedi, mecbur bunu koydum yoksa bende 5w-30 kullanacaktım bakalım vardır bir bildikleri herhalde ne de olsa gm türkiye