Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mahremiyet konusu ile cam filmi arasındaki bağı fazla çözemedim. Aracın içinin görünmesini istemiyorsak o zaman panel tipli araç almak daha mantıklı olmaz mı?

Yasalarla İzin verilen cam filmi için harcanacak para, büyük ebat çelik jant+tekerlerden bile daha ucuza mal olur, ayrıca araçtan çıkacak olan camları değerlendirme imkanımız da var. Yasal açıdan izin verilen renkli camlar için nasıl bir zorluk var?

Cam filmi konusunu savunan arkadaşlar; cam filmini ucuz olduğu için savunabilirsiniz, renkleri hoşunuza gittiği için savunabilirsiniz, gizlenmek hoşunuza gittiği için savunabilirsiniz, kız arkadaşınızla gezerken rahatsız edilmemek için savunabilirsiniz, kıskanç olduğunuz için savunabilirsiniz bunlar kişisel fikirler olduğu için anlarım, dinlerim, yorum yaparım ama mevcut durumda yasal olmayan bir aksesuarın savunulmasını, ne yaparsam yasağı delerim gibi fikirleri desteklemem.

Mahremiyet meselesini gelişmiş memleketlerdeki uygulamalardan, spesifik olarak ABD'deki uygulamalardan aklıma geldiği için örnek verdim. Kişisel mahremiyet en temel vatandaşlık haklarından biri. Oralarda cam filmleri "privacy film, security film" gibi açılardan da kullanılıyor. Hatta orada kanunlar bizim gibi ne uzmanlığı olduğu meçhul bir grup insanın şahsi görüşlerine göre değil, bilimsel çalışmalara göre yapıldığı için onlar bizim tartıştığımız ışık geçirgenliği filan gibi konuları çoktan aşmışlar, sıra "şahsi mahremiyetim anayasa güvencesinde, ben elalemin arabamın içini görmesini istemiyorum" demeye gelmiş. Tabii bence de perde bunun için daha uygun; gerçi film ve o kadar koyu renk perde hiç kullanmadım şimdiye kadar, belki cam filminin "dışarıdan içeriyi göstermeme ama içeriden dışarıyı daha iyi gösterme" gibi bir artısı vardır perdeden.

Güvenlik mevzuu da yine benzer bir tali konudan; cam filmleri hem aracın içinde değerli görünen bir şey varsa saldırganların dikkatini çekmesini engelliyor hem de trafik lambasında filan camı patlatıp hırsızlık yapılmasını zorlaştırıyor.

Panel tipi araç herkes ve her kullanım için uygun değil; Vectra B'nin panelli olanı yok mesela ben ne yapayım? :) Hem aracımı aydınlık seviyorum; bu yüzden krem rengi deri koltuklarım var. Mümkün olduğu kadar çok ışık geçiren cam filmini biraz da bu yüzden arıyorum.

Yasalarla izin verilen "renkli cam" demek istemişsiniz, siz düzenlemeden ben anladığımı belirteyim. :) Araçtaki camları değiştirmek teknik değişikliğe giriyor. Bu da sırf benim bildiğim en azından ruhsat değişimi demek -ki böyle değişiklikleri ruhsata işletmek deveye hendek atlatmaktan zor. Üstelik böyle bir durumda camların araca uygunluğu gibi konular için bir yığın prosedür gerekiyormuş. Cam filmi normalde teknik değişikliğe girmiyor çünkü (ışık geçirgenliği, yansıtıcılığı, kırılma indisi gibi konular sağlama alındığı sürece) regülasyon dışına çıkarmıyor. En azından, teknik olarak çıkarmıyor. Ama üç bina dikip üstüne üniversite tabelası çakarak üniversite açtım diyen bizim devlet elbette "fizik kuralları beni bağlamaz, bence değişiklik bu" da diyebilir. :)

Yasağa karşı argüman tartışırız da, yasağı delme yollarının tartışılmasına ben de pek sıcak bakmıyorum, en azından böyle halka açık bir ortamda. Bunun sonu yok çünkü; diyelim ki cam filmi konusunda haklıyız, öbür tarafta arabadan çok ses çıksın diye egzoz susturucusunun sökülmesini savunan da çıkar.

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bundan bir iki ay önce bulunduğum yerdeki sivil polis ekip araçları ilk önce arka bagaj camı ve arkayan yan iki camlarına film çektirmişlerdi. şöför mahalindeki camlar hariç!! daha sonra aradan bir zaman geçince resmi ve sivil polis araçlarına bir baktım araçların bütün camları en koyu kömür olarak tabir ettiğimiz filmlerden çekilmişti. ve tuv türkte camfilmli araçlarda sorun çıkmıyor.
ben de dedim heralde artık cam filmi konusunda değişikliklere gidildiği düşünceleri geçti aklımdan. uzun zamandır da aracıma film çektirmek istiyordum ve dün ADANA da profesyonel 3m bayisi bir yere: yan camlar ve bagaj camına en koyunun bir açığı olan 3 no film çektirdim. adamlar gerçekten profesyonel ce çalıştılar.
şahsım olarak aracıma neden film çektirdiğime gelince; aracımı eşimle beraber kullanıyoruz ve biyerlere giderken beraber gidiyoruz ailecek filan.. yolllarda bazen dikkatinizi çekiyormu bilmiyorum, ışıklarda durduğumuzda yada yanyana trafikte ilerlerken bazı kendini bilmez arkadaşlar arabanın içinde kim var, ne var, kaç kişi var dercesine göz süzmeleri yapıyorlar ve insan ister istemez rahatsız oluyor. 2. neden olarak tabiki adana mızın yaz sıcakları ve güneş ışığını buraya gelenler yada burada yaşayanlar bilirler :) bir nebze güneş ışığından korunmak amacı ile çektirdim..
saygılar..

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya dostlar bence boşuna klavyenizi yormayın , savaş abimde bıktı inanın laf anlatmaktan bende

Hani bir söz var ya , 1 musibet 1000 nasihattan iyidir diye , tam isabetli bir söz olmuş gerçekten

Tamam gidin çektirin filmleri en koyusundan yarın birgün de polis veya jandarma çevirmesinde film için durdurulursanız o zaman bu hikayeleri onlara anlatın bakalım he diyip gönderiyorlarmı sizi

Polis arabada eşiniz varmış , mahremiyet varmış , şu varmış , bu varmış , yok efendim havalar çok sıcakmış buna bakmaz o sadece ceza yazmak için açık arar ve bulduğu andada cezayı yapıştırır

Ha sen cezayı öder ödemezsin , filmleri söker sökmezsin onu keyfinin kahyası bilir ama ödemez ve filmleri sökmezsen bir daha ki çevirmeye girdiğinde arabana bir güzel el konulur , trafikten men edilir ve çekici ile polis otoparkına götürülür ve günlük 50 lira otopark parası ödersin devlete + tabi yanında yediğin diğer cezaları

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Siz başkalarının araçlarının içine bakarken veya başkalarının evlerine, balkonlarına bakarken o insanların mahremiyetini düşünüyormusunuz? Her zaman her yerde önünüze bakarak mı yürüyorsunuz?

Polis araçlarına gelince; o araçların arka camlarının koyu renk yapılmasına (film olarak değil) taraftarım, zira o aracın içinde olan kişiler o an için suçlu değildir, sadece zanlıdır. Siz basit bir ifade vermek için polis aracı ile, bir zanlı gibi ifade etmeye gidermisiniz? Ya da araç içindeki zanlıyı bir yere götürürken o kişiyi daha rahat gizleyemez mi? O nedenle polis araçları ile bizim araçlarımız arasında nasıl bir bağ kurarsınız? O zaman araçlarınıza birer de çakar lamba taktırın trafikte rahat rahat gezin. Yasalar, kurallar hatta örf ve adetler toplumun daha rahat rahat yaşaması, haklarının en iyi şekilde korunması için konulmaz mı, toplumlarda kişiye özel kural olur mu? Bizim ülkemizdeki kurallar bunlar, ister beğenelim ister beğenmeyelim uymak zorundayız. Ayrıca hiç bir devlet kurumu hiç kimseye yasal olmayan bir maddeden dolayı ceza kesemez, keserse yargıya gitme hakkınız var, açarsınız davanızı olur biter.

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Siz başkalarının araçlarının içine bakarken veya başkalarının evlerine, balkonlarına bakarken o insanların mahremiyetini düşünüyormusunuz? Her zaman her yerde önünüze bakarak mı yürüyorsunuz?

Polis araçlarına gelince; o araçların arka camlarının koyu renk yapılmasına (film olarak değil) taraftarım, zira o aracın içinde olan kişiler o an için suçlu değildir, sadece zanlıdır. Siz basit bir ifade vermek için polis aracı ile, bir zanlı gibi ifade etmeye gidermisiniz? Ya da araç içindeki zanlıyı bir yere götürürken o kişiyi daha rahat gizleyemez mi? O nedenle polis araçları ile bizim araçlarımız arasında nasıl bir bağ kurarsınız? O zaman araçlarınıza birer de çakar lamba taktırın trafikte rahat rahat gezin. Yasalar, kurallar hatta örf ve adetler toplumun daha rahat rahat yaşaması, haklarının en iyi şekilde korunması için konulmaz mı, toplumlarda kişiye özel kural olur mu? Bizim ülkemizdeki kurallar bunlar, ister beğenelim ister beğenmeyelim uymak zorundayız. Ayrıca hiç bir devlet kurumu hiç kimseye yasal olmayan bir maddeden dolayı ceza kesemez, keserse yargıya gitme hakkınız var, açarsınız davanızı olur biter.

savaş bey, aracının camları filmli olan ların veya siz dediniz, tamam bizlerin,, başkalarının evlerine, balkonlarına, baktıklarını, baktıklarımızı nereden biliyorsunuz? başkalarının araçlarının içine bakıldığını nereden biliyorsunuz? diğer insanların mahremiyetlerinin hiçe sayıldığını nereden biliyorsunuz? 24 saat bizleri uydudanmı izliyorsunuz? kusura bakmayın ama ben yazımda, (bazı kendini bilmez arkadaşlar) bunu yapıyor dedim. herkes böyle yapıyor demedim. yanyana trafikte ilerlerken yada ışıklarda durulduğu zaman, bir kez bakılırsa bakılır kafa çevrilir olur biter. ama uzun uzun göz süzmeleri yapıldığında karşı taraf rahatsız olur. eminim sizin aracınızada aynı şekilde bakılsa , sizde rahatsız olursunuz değilmi?
sivil polis araçları olsun resmi polis araçları için olsun koyduğunuz tanım doğru size katılıyorum. ben polis arabalarında var banane bende yaptıracağım filan demedim ki, daha önceleri böyle bir uygulamaları yoktu, araçlarına yeni film uygulamaları yapıldı, heralde cam filmleri ile ilgili değişikliklere gidildiği konusunda düşünce oluştu aklımda. bunları abartarak suçlayıcı ifadeler kullandığınız için bu sözlerinizi kınıyorum.
saygılarımla..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Neden yaptığım yorumu tek başına üzerinize alınıyorsunuz, ben Mehmet arkadaşımız çevreyi gözlüyor diye bir tanımlama yaptım mı? Cam filmini savunanların % 80-85'i bu bahanenin arkasına gizlenmiyorlar mı? Ya da bir insan neden gizlenmek ihtiyacı duyar?

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi'me cevap vereyim;
Abi (öncelikle hemen hemen babamla yaşıtsınız,baba yarısı gibi gördüğümden amca diyecektim ama neyse) şimdi biz ticaretle de uğraşıyoruz,ayrıca dediğin gibi araç içi mahremiyeti diye de bi şey var. Opel'e bir daha sordum renkli cam ne kadar diye,tanesine 150 tl gibi bir fiyat verdiler.. 2 arka 2 sol 2 sağ dersek,900 tl.. film ise 50 tl'ye geldi kendim çektiğim için..
Bak cidden sıcaklık açısından ve araç içine güneş ışığının zararlarından korunmak için de yararı oldu.. -savunuyorum biraz,çünkü bana faydası olduğu için-
Ama özel hayata saygı çerçevesinde,ben dışardan koyuluğunun değil,içerden -özellikle de gece- araç sürücüsünü tehlikeye sokmaması taraftarıyım..
Elbette her yapılan işin yararı olduğu kadar zararı da vardır ama benim şu an için bi sorunum yok,saygılar.
Edit;Savaş ağabey gizlenmek demişken,gizlenme amacım yok abicim,dedim ya güneş mesele.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kardeşlerim konuyu neden sadece kendinize mal ediyorsunuz? Biz burada kimseyi hedef almadan birşeyleri paylaşıyoruz. Biz yıllarca aracın içindeki kıytırık teyp görünmesin, hırsızlar gaza gelip teybimizi çalmasın diye o meşhur sarı toz bezleri teyplerin üzerine az örtmedik. Halen aracın içinde poşet, çanta gibi şeyleri bırakmamaya özen göstermiyormuyuz? Ben kendi adıma bazı arkadaşların sudan bahanelerle cam filmini savunmasını eleştiriyorum. Zamanında birileri doktordan rapor alınırsa cam filmine polisler bir şey demiyor dediler. 29 sene sağlık sektöründe çalıştım, sayısız sağlık kurulu raporu gördüm ama "cam filmi" için düzenlenen hiç bir rapora denk gelmedim. Cam filmi satanların "cam filmi serbest oldu" yalanına inananlar nedense devletin polisine inanmıyorlar. Camlar pahalı diyenler araçlarına binlerce lira harcayarak çeşitli ilaveler yapıyorlar, bu durum çelişkili değil midir? Araçlarına yasal olmayan her türlü eklentileri yapanların yakalandıklarında yazılan cezalara razı olmaları gerekmez mi?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bilgi amaçlı yazıyorum:
güneş ışığını engellemek için UV filtreleme de yapan ancak tamamen renksiz ve saydam cam filmleri mevcut.
koyu renk olduğu için ışığı geçirmeyebilir ancak UV ışınları geçer.

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İkinci tekil şahıs kullanınca alınganlık olabiliyor. :) Ben eminim Mehmet dostumuzu kastetmediğinizden. Öte yandan, medeni toplumlarda kişisel mahremiyetin bir hak olduğunu belirtmeliyim. Dileyen bu hakkını kullanmamayı seçebilir. Güvenlik gibi gerekçelerle bu hakkın nereye kadar kısıtlanabileceği konusu ayrı konu. Ama sırf devlet kurumlarında birileri işini doğru yapmıyor diye kişisel mahremiyet hakkının gaspedilmesinin savunulacak bir tarafı yok bence.

O "cam filmi raporları" gerçek. Bir kurul raporu olması gerek. Nadir bir (ya da birkaç) hastalıktan kaynaklanıyor. Bu kişiler zaten sürekli güneş koruyucu ürünler kullanmak durumunda. Çok nadir olduğu için pek rastlamamışsınızdır; ben de hiç rastlamadım ama hekim çevremden dolayı varlığından haberdarım.

Sudan bahanelerle savunanlar diyerek kastettiklerinizden biri miyim bilmiyorum ama ben "bahane" dediğiniz şeyin, argümanımın, iddia edilen "yasak"tan çok daha tutarlı olduğunu düşünüyorum. Aracımı görseniz; satın aldığımda takılı olan ve üst donanım seviyesine sahip herhangi bir araçta bulunanlardan daha gösterişli olmayan, basit bir egzost ucu hariç işlevsiz tek bir ekstra aksesuar ya da eklenti yok. Yasadışı zaten hiçbir şey yok.

Zaten bu tartışmanın konusu da "film taktırsak nasıl yırtarız, yırtabilir miyiz?" değil. Cam filmi yasak mı değil mi onu konuşuyoruz. Üstelik cam filmi satıcılarının söylediği üzerinden de değil, yasa ve yönetmelikler üzerinden tartışıyoruz. Bu işleri düzenleyen konular Karayolları Trafik Yasası ve Karayolları Trafik Yönetmeliği. Bunlarda tutarsızlıklar var. Yapılan işlemlerin bazıları da hukuki dayanaktan yoksun. Bazılarının hukuki dayanağı var. Nasıl hukuksuz işlemleri örnek gösterip görüşü etkileyecek kadar koyu kaplamaları aklayamıyorsak, hukuki dayanağı olan işlemleri örnek gösterip de yasaya uygun (ya da en azından yasaya aykırı olmayan) durumları yasak ilan edemeyiz.

Birbirimizi tanımıyoruz, bu tip ortamlarda konuşma sıklıkla ekseninden kayar, o yüzden açıklama ihtiyacı hissettim. :)

@okican: Hocam özel mesajla da olur, link verebilir misiniz? Çoğu film transparanlığından bağımsız olarak, UVB ışınlarını büyük oranda kesiyor fiziksel özellikleri gereği. UVA gibi dalgaboyları ayrı konu. Ben de arabanın aydınlığını mümkün olduğu kadar azaltmayan ama araca giren ısıyı azaltan bir şeyler arıyorum, belki istediğim gibi bir şey çıkar.