Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese iyi günler.
geçen hafta cam filminden dolayı ceza yedikten sonra basında çıkan cam filmi serbest oldu yönündeki haberler ve insanların bunu doğru sanması sebebiyle emniyet genel müdürlüğüne dilekçe yazarak son durumu sordum. gelen cevap aşağıdadır. herkesin bilgi edinmesi açısından burada paylaşıyorum..

Araçların camlarına filmi uygulamasının serbest olup olmadığı konulu 21.11.2012 tarihli ve 27309 sayılı bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 29. maddesi uyarınca çıkartılan teknik yönetmeliklerden biri olan Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan, gerek Motorlu Araç ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT) ve gerekse eşdeğeri olan Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülâsyonunda tüm camların uyması gereken şartlar belirlenmiş, bu regülasyonun 2.18.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Ulusal Tip Onayı alınması, öte yandan tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Araçlara takılan renkli camların yukarıda açıklaması yapıldığı şekilde olması gerekmekte olup, camların sonradan film tabakası ile kaplanması Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63.maddesinin beşinci fıkrası ile yasaklanmıştır. Bu hükme uymayanlara Karayolları Trafik Kanununun 30/1-b maddesi uyarınca 154.00 TL para cezası uygulanmaktadır. Ancak konuya ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir.

Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz.

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Güzel bilgilendirme teşekkür ederiz.Bundan sonraki tartışmalara ve yorumlara son noktayı koydunuz.elinize sağlık

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Öncelikle değerli bir paylaşım olmuş Teşekkür ederim. Evet bende yasal olarak bir düzenleme olmadığı şeklinde bilgi sahibi idim. Bu konuda tescillenmiş oldu.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim arabamda flim var cezası olsa polis durdururdu diyenlere kapak olmuş :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Deniz bilgilendirme için sağol, inşallah çalışmaları (olumlu veya olumsuz fark etmez) bir an evvel biter vatandaş da rahat eder.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bende kendi aracıma uygulatmayı düşündüğüm bir uygulama ama yasal olarak tam netlik kazanmasını bekliyorum birde benim araç zaten koyu renk camlar da siyah olunca çok fazla dikkat çeker ve başıma olmadık işleri alırım. Durduk yere göre batmayalım diye bekleme aşamasındayım :)

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deniz bilgilendirme için sağol, inşallah çalışmaları (olumlu veya olumsuz fark etmez) bir an evvel biter vatandaş da rahat eder.
savaş abi konuyla ilgili enerji bakanlığının çalışması varmış ama ne zaman sonuçlanır nasıl sonuçlanır belli değil. konuyla ilgili ufak bi araştırma yaptım avrupada başta ingiltere olmak üzere çoğu ülkede belli oranda geçirgenlik olmak koşulu ile cam filmi serbest yanlız oradaki polislerin elinde geçirgenlik ölçen cihazlar varmış cama tutuyor ve yasal geçirgenlik oranını tutturamazsa cezaya tabii oluyormuş ayrıca yine ingiltere başta olmak üzere radar tespit cihazı serbest fakat karşı sinyal göndererek polisin elindeki radar cihazını bozan cihazlar yasak. herşeyde avrupa birliği yasalarını baz alanlar trafik konusunda avrupa dan çok uzak noktada bence..ayrıca avrupada bizdeki kadar çok polis kontrolü yok fakat kurallara uyma oranı %90 küsürlerde elektronik denetleme sistemleri var ve cezalar bize göre çok ağır.

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende kendi aracıma uygulatmayı düşündüğüm bir uygulama ama yasal olarak tam netlik kazanmasını bekliyorum birde benim araç zaten koyu renk camlar da siyah olunca çok fazla dikkat çeker ve başıma olmadık işleri alırım. Durduk yere göre batmayalım diye bekleme aşamasındayım :)

Ben ne yapayım. Araç safir siyah, camlar simsiyah :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.............. başta ingiltere olmak üzere çoğu ülkede belli oranda geçirgenlik olmak koşulu ile cam filmi serbest ..........ayrıca avrupada bizdeki kadar çok polis kontrolü yok fakat kurallara uyma oranı %90 küsürlerde elektronik denetleme sistemleri var ve cezalar bize göre çok ağır.

Bizde kontroller sadece yasak savmak için. Benim aracımın farını denetleyen polis araçlarının stopları/farları yanmazsa, elindeki alkol metre bakımsızlıktan yanlış ölçüyorsa, radar cihazının kalibrasyonu yapılmadığı için sapması artmışsa, akşama kadar üzerinde oturdukları döşemelerin kumaş ve süngerleri parçalanıp demirleri çıkmışsa yani bir şeyler adet yerini bulsun diye yapılıyorsa sağlıklı olmaz. Evet avrupada bir çok şey dediğin gibiymiş, insanların kendi kendilerini denetlemesi hedeflenmiş, kuralları devlet koymuş hadi sıkıysa uymayın bakalım demiş. İngilterede yaşayan akrabamın dediğine göre orada herşey serbestmiş, sadece yakalanmamak kaydıyla ;). Malüm orada da akaryakıt pahalı, bir zamanlar nakliye işi yaparken aracına ucuz bitkisel yağ falan koyuyormuş, yasak değil mi diye sorduğumda "yasak ama alışkanlık işte, illa bir terslik yapacağız "dedi. Yakalanınca ne yaparlar diye sorduğumda "okkalı bir para cezası ödemeden aracımı geri alamam, burada sizdeki gibi af falan da çıkmaz " dedi. Yani hatayı yapan ceremesini çekermiş, Türkiye'deki gibi haberim yoktu, hiç duymadım, vallahi bir daha yapmam, onun aracında da var neden ona ceza kesmiyorsun, idare et be abi gibi mazeretler burada geçmiyor dedi.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizde kontroller sadece yasak savmak için. Benim aracımın farını denetleyen polis araçlarının stopları/farları yanmazsa, elindeki alkol metre bakımsızlıktan yanlış ölçüyorsa, radar cihazının kalibrasyonu yapılmadığı için sapması artmışsa, akşama kadar üzerinde oturdukları döşemelerin kumaş ve süngerleri parçalanıp demirleri çıkmışsa yani bir şeyler adet yerini bulsun diye yapılıyorsa sağlıklı olmaz. Evet avrupada bir çok şey dediğin gibiymiş, insanların kendi kendilerini denetlemesi hedeflenmiş, kuralları devlet koymuş hadi sıkıysa uymayın bakalım demiş. İngilterede yaşayan akrabamın dediğine göre orada herşey serbestmiş, sadece yakalanmamak kaydıyla ;). Malüm orada da akaryakıt pahalı, bir zamanlar nakliye işi yaparken aracına ucuz bitkisel yağ falan koyuyormuş, yasak değil mi diye sorduğumda "yasak ama alışkanlık işte, illa bir terslik yapacağız "dedi. Yakalanınca ne yaparlar diye sorduğumda "okkalı bir para cezası ödemeden aracımı geri alamam, burada sizdeki gibi af falan da çıkmaz " dedi. Yani hatayı yapan ceremesini çekermiş, Türkiye'deki gibi haberim yoktu, hiç duymadım, vallahi bir daha yapmam, onun aracında da var neden ona ceza kesmiyorsun, idare et be abi gibi mazeretler burada geçmiyor dedi.

Bir gün sırf boğazda gezmek için mercedes marka belediye otobüsüne bindim.Bilen bilir herşeyi elektronik motoru son derece hassas.Hafif bir yemek kokusu geldi hemen anladım biodizel kullanıyor.Gittim şöförün yanına nasıl dedim arabada bir sorun varmı?Yok abi dedi, 1 senedir kullanıyorum servis bile bir zararı olmamışd iye cevap verdi dedi.Biz ne yaptık biodizel almadık gittik elin petrol şirketini zengin ettik.Yarı yarıya fiyat vardı.Ben teknemde kullandım biodizeli teknenin hiç bir sorunu yok.ÜStelik hyundai marin dizel motor var.O yağ olayı anlatılınca aklıma geldi birazda alakasız oldu ya neyse :)