Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

• Konuyu başlatan Sercan.Sari
  • Başlangıç tarihi

huseyin_k80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

arkadaşlar önceki aracım corsa da arka camlar fabrikasyon siyahdı ve bu camlarda v harfi vardı polis de bunu kontrol ediyor ve ceza yazamıyor...ama ben ön camlarada yaptım cam filmi ve cezayı yedim...sonrasında filmi çıkartıp meni kaldırtmanız gerekiyor ben çıkartamadan kaldırttım ama memur arkadaş yardımcı oldu ancak öyle.

yinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yaz aylarında film olmayan araca bin güneşlen :) çok kötü oluyor filmsiz araç Llumar 1 numara (Güneş ışığı filtre özelliği olan) film mevcut camı söyle aralıyorum güneşin kavurduğu hissediyorum ve klima 22 21 derecede yeterli geliyor ön camda olsa daha etkili olacaktır kullanan arkadaşlarım mevcut . Llumar bu konuda çok kaliteli bence

aahhmmeett60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

önceki aracımda lumar vardı gerçekten yazın çok etkili oluyor astrayada istiyorum ama ekimde muayeneye girecek ya söktürürlerse diye cesaret edemiyorum :(

onurody

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cam filimleri muayede sorun olmuyor

bunyasg1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın ...........
İlgi :15/03/2014 tarihli Bimer başvurunuz incelenmiştir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından çıkartılan "Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği" (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek "Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)" ve gerekse eşdeğeri olan "Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülâsyonunda" tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir.
R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70'in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların "E" veya "e" işaretinin yanında "V" sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.
Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Araçların teknik şartlara uygunluğu başlıklı 30 uncu maddesinde, "Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur." hükmü mevcuttur.
Aynı Kanuna bağlı Yönetmeliğin 63 üncü maddesinin son fıkrasında da, "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." denilmektedir.
Trafik denetimlerinde kural ihlali yapan kişiye, kuruma ve zümreye ayrım yapılmaksızın kanunların gerektirdiği cezai müeyyideler uygulanmaktadır.
Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz.

bunyasg1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

filim düşünüyordum şimdi perdeye yöneldim.biladerde polis oda diyor trafikçilerin sağı solu belli olmaz.benimde hiç uğraşasım yok.artık perdeye bakacaz.

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bunyasg link' Alıntı:
filim düşünüyordum şimdi perdeye yöneldim.biladerde polis oda diyor trafikçilerin sağı solu belli olmaz.benimde hiç uğraşasım yok.artık perdeye bakacaz.
kesinlikle ben de aynı şekilde düşünüyorum..Sökmek zorunda kalmak güzel bir olay değil...çocuk için düşünüyorum ben daha çok bu perde olayını ama nereden nasıl temin ederiz bilmiyorum

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Açık renk kaliteli bir film sıkıntı çıkarmaz görüşü engelleyecek şekilde olup olmadığına bakılır siz ön cama yaptırmadığınız kapkara simsiyah yaptırmadığınız sürece sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

niko22 link' Alıntı:
Açık renk kaliteli bir film sıkıntı çıkarmaz görüşü engelleyecek şekilde olup olmadığına bakılır siz ön cama yaptırmadığınız kapkara simsiyah yaptırmadığınız sürece sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
o zaman da çok koruyucu olmuyor 1 numara .. daha önce taktırmadım bilmiyorum ama  önceki aracım titanum x fiesta idi camla karatılmıştı 3 cam..