Astra J Yay

dogukank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracım 15 gun sonra gelicek yay takmak istiorum hatta aracı alır almaz direk yay takmaya gitmeyi planlıorum ;D
astra j aracına yay takanlar var ise bilgi paylaşımı yapabilirlermi acaba hangi marka ve konfor çok düşermi yol tutuşu falan değişiyomu bunlar merak etiim sorular yardımcı olacak arkadaşlar var ise memnun olurum

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: astra j yay

nedir bu yay efsanesi yaw açıklayında biz de bilelim :D

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dogukank link' Alıntı:
arkadaşlar aracım 15 gun sonra gelicek yay takmak istiorum hatta aracı alır almaz direk yay takmaya gitmeyi planlıorum ;D
astra j aracına yay takanlar var ise bilgi paylaşımı yapabilirlermi acaba hangi marka ve konfor çok düşermi yol tutuşu falan değişiyomu bunlar merak etiim sorular yardımcı olacak arkadaşlar var ise memnun olurum

Sizi buraya alıp devam etsek.... :)

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=2.0

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar su yay işini birileri açıklasa ne işe yarar? Hoşumuza giderse hangisini tercih etmeli neden?

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Yay benım araçta takılı H&R 4 cm spor helezon yay

Taktırmamdaki 1.sebep yol tutuş 2.sebep ise araca kattığı görüntü.Hız yapmayı makas atmayı çok sevdiğimden araca yay taktırdım başka bir amacı yok yani...

8524.jpg

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

forumda aratırsanız bir kaç yerde geçmişti. kısaca özetlersek, spor yaylar var 50mm alçaltıyor onlar konumuz dışı, cadde kullanımı için 35-40mm alçaltanlar var. (bu arada yay dediğimiz şey aracın helezon yayları). iki tane büyük marka var bir tanesi eibach, diğeri h&r. arac yere 35mm alçaldığı için yol tutuşu artıyor (ek olarak görünüm de güzel oluyor). h&r hakkında çok fazla bilgim yok forumda deathburn taktırdı ayrıntılı bilgi onda:) eibach yaylar. yayın yapısı gereği önce yumuşak, daha fazla kasıldığı zaman sert oluyor. bu sayede cadde kullanımında konforlu, fakat virajlarda falan aracın esnemesini azaltarak yol tutuşunu arttırır.

ToLGa1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yay konusu cok karmasik konulardan biri :) ben ilk araci
Ma taktrrken tam 1 ay arastrdm sonunda taktim ve bi daha yaysz araca binmem dedim
avantajlari
1- arabanin goruntusu inanilmaz degisir
2- yol tutusu artar

Dezavantaji

1- araba sertlesir ziplama olr biraz

Ama o guzel goruntu icin deger ben aracim 20 gunu gecmeden yay aldim
Birde bu sertlik yumusaklik kisiden kisiye degisio

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Spor Yay

otelf11266.jpg

aracın yayı spor yay ile değiştiriliyor. Benim bildiğim daha sportif görünmesği ve aracın yere yaklaşması için kullanılıyor.
Yollar güzelse tabi arac yere yaklaştığı için yol tutuşu artabilir. Ancak Türkiye koşullarını düşününce bozuk yollarda
orjinal yaylara göre daha çok hoplayıp zıplarsınız araç içerisinde. Konfor düşüşünü göze alıyorsanız ancak sportif görünmesini
istiyorsanız takılabilir.Tercih meselesi. Ancak ben orjinal yaylardan yanayım konfor ve güvenlik açısından.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Yol tutuş guvenlığı ınanın spor yaylar standart yaylardan daha güvenli buna emin olun.

Ayrıca şu an kullandığım aracın yayları eski yaylara göre yada araca göre bana yumuşak geldi,zamanında 206 gti vardı bizde onun yayları o kadar sertti ki sanki araca değilde faytona biniyor gibi oluoduk :)

ToLGa1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

deathburn link' Alıntı:
Yol tutuş guvenlığı ınanın spor yaylar standart yaylardan daha güvenli buna emin olun.
  + 1 yay kullan bi daha yaysz arabaya binmez :)