Astra CD30Mp3 CD-Error Problemi

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım sakın verme o parayı ya en basit oto teypçisi bile o teybi yerinden söker ondan sonra sen kendin üst kapağı sök zaten tutan 2 vida var ve kapağı kaldırdığında krıstali görünüyor kulak temizleme çöpüyle temizle orayı bu sırada arkada olan besleme ve çıkış kablolarını sök geri tak teybin çalışmaya başlayacaktır....

http://tripodfoto.com/urun.php?PID=1768 :)
arkadaşlar bunu pc cd romlarda da deneyebilirsiniz

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
hayır senin teybin bu durumda temizleme cdsini okumaz bu gereksiz bir çaba ben denedim çünkü:9

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
ayrıca onların çoğu pc için olduğundan genelde dvd formatında filan oluyor sanırıım..

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım sakın verme o parayı ya en basit oto teypçisi bile o teybi yerinden söker ondan sonra sen kendin üst kapağı sök zaten tutan 2 vida var ve kapağı kaldırdığında krıstali görünüyor kulak temizleme çöpüyle temizle orayı bu sırada arkada olan besleme ve çıkış kablolarını sök geri tak teybin çalışmaya başlayacaktır....

hayır senin teybin bu durumda temizleme cdsini okumaz bu gereksiz bir çaba ben denedim çünkü:9

açıkçası ben çelişkide kaldım şimdi hem kulak temizleme pamuğu ile sil diyorsun gözü
ben burada senin anlattığına göre gözde problem olduğunu sandım

diğer yandan ben denedim cd yi okumaz gereksiz bi çaba

bu yorumunda da cd gözünde değil mekanik parçalarında problem olduğunun sonuçunu çıkardım

:)

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
iddasına girrerm eğer benm dediğim gibi olmazda senn dediğin gibi olurrsa sana ben teyp alayım:)

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok iddaa falan etmiyorum ama teyp e ihtiyacım yok senin varsa ben sana uygun bi şekilde satıyım :) :)

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
satacağına iddaya girelimde beleşe alıyım:))

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:) :) :)

donau

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar,

Bir kaç gün bakamadım foruma, konu tartışılmış. Fakat buradaki yorumlarınızdan farklı olarak benim nacizane görüşüm konunun CD lensi ile ilgisi olmadığıdır.
Bozuk lens çalışmaya başlamaz, kirli lens kendi kendine temizlenmez. Bu nedenle 1 hafta önce hiçbir cdyi okumayan teyp şimdi hiçbir problem çıkartmadan tüm cdleri çizik kirli ayırt etmeden okuyorsa problemin arkasında lensin olmadığı söyleyebiliriz gibi.
Bu haftasonu başıma gelen bir diğer hadise teybin CDleri tekrar okumaya başlaması yanında buna rağmen içinde CD bıraktığımda kendi kendine açılması oldu. Yani eskiden CD-Error verip yaptığı şeyi şimdi CD-Error vermeden de yapıyor. Bunun nedeni servisteki elemanın bahsettiği CAM switch olsa gerek. Bu switch CD yüklendiği anda bunu algılıyor. Tabi arada bir çalışıp arada bir bozulduğu için içinde CD bıraktığınıza onu yeni yüklendi sanarak okumaya çalışıyor ve teybi açıyor.
Tabi teybin iç yapısını ve çalışma düzeneğini bilmediğim için CAM switchin görevi olan CD algılanması ile sorunun sonraki aşamalarındaki "tııırrrrrtttt" sesi ve CD-Error ile bir bağlantı var mıdır bilemiyorum. CAM switch sadece algılamadan mı yoksa aynı zamanda yüklemeden de mi sorumlu? Bozuk CAM switch arıza yaptığında CD'yi tam yükleyemediği için mi motor üstüne oturtamıyor ve "tııırrrrtttt" şeklinde bir dönememe sesi çıkıyor? Bu "tıııırrrrttt" sesini yaratan sorun tam olarak nedir bunları bilmek lazım. Ama bütün bunlara rağmen sanırım en masum bileşen lens. Çünkü üzerinde düzgün dönen bir disk olmadığı sürece lensten de okuma yapmasını bekleyemeyiz. İşin kötüsü bu tam oturmayan CD "tııırrrttt" eşliğinde döndürülmeye çalışılıp lense sürtüyorsa bir kaç denemeden sonra lensi bozmak da pekala mümkün olabilir.
Dediğim gibi şimdilik benim teyp hafif aksak da olsa bir şekilde çalışıyor. Yine okuyamaz hale geldiğinde götürüp CAM switchi değiştirteceğim, aynı zamanda lensini de temizlettiririm ve CD yükleme mekanizmasına da baktırırım. Sorunu ondan sonra değerlendirmek daha mantıklı olacaktır.