Aracım çok yakıyor!YARDIM!

ramcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar. Aracım 1.3 CDTI 2012 model cosmo. Arabamı 1 ay önce eski sahibinden aldım. İlk aldığım zamanlar ortalama 10.3 gösteriyordu. İki hafta sonra 90.000 bakıma Cevizlibağ Odak Opel'e götürdüm orda sordum neden çok yakabilir bu araba dedim havalar soğuk olduğundan biraz çok yakabileceğini söylediler. Aracım bakımdan çıktıktan sonra ortalama 11.5 göstermeye başladı ve ben artık şaşırmaya başladım bide dizel bu araç. Bu arada İstanbul'da yaşıyorum dur kalk çok oluyor tamam aşırı sert de kullanmıyorum çok yumuşakta kullanmıyorum normal sürüyorum aracı bazen çokta yüklendiğim oluyor. Bu kış biraz sert ve soğuk geçiyor o da bi etkendir fakat bir dizel için 11 litre canımı sıkmaya başladı. Ya ben arabaya alışamadım bende sıkıntı var yada arabada. Sizin yorumlarınız nelerdir siz ne tavsiye edersiniz ne yapmalıyım? Teşekkürler.

laster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Aracım çok yakıyor!YARDIM!

opelliadam' Alıntı:
Hocam araçta bir sıkıntı var bu kesin çünkü en fazla 7 litre falan yakması lazım diye tahmin ediyorum.Bu arada daha detaylı ve daha hızlı cevap almak istiyorsanız konuyu linkini attığım foruma atın    https://forum.donanimhaber.com/forumid_287/tt.htm

Katılıyorum. En fazla 7-8 lt görmeniz gerekir diye düşünüyorum. 
Ankara'da kullandığım 1.3 aracımda yaz ile kış arası 0.8 - 1.2 lt arasında bir fark oldu.

mcnpl4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki gerçekten bu kadar hızlı bitiyor mu yakıt. Hesaplamada hata olabilir

ramcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mcnpl4' Alıntı:
Peki gerçekten bu kadar hızlı bitiyor mu yakıt. Hesaplamada hata olabilir

Depo fulledim nerdeyse bitene kadar İstanbul şehir içi trafikte kullandım hep. 600 km civarı yol yaptım bir depoyla

ayhand28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ortalama hız kaç?  Ben istanbula gittiğimde 1.6cdti ile ortalama hız 9km/saat ile 12lt/100km görmüştüm

manisali2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam 7 hatta belki 8 kabul edilebilir ama 11 cok fazla.belki yakıt belki kullanım belki araçta problem var.
Benim değerlerini söyleyeyim siz değerlendirin.
Yakıtı hep opetten alırım bir iki kere dışında hiç değiştirmedim. lastiklere haftada bir hava basarım ve biraz fazladır. Kışın 34-35
Yazın 35-36 filan basarım. Ve şehir içi farketmez cc yi çok kullanırım.
Ankaradayım ama trafiğe nerdeyse pek girmem araba çalısırsa ya 5 yada 15 km yol yaparım şuan bu şekilde ortalamam 5,1 .
Uzun yolda 4,5-5 ortalamam olur
Aynı yolda git gelli ortalama rekorum 3,8 dir.
Ve daha soğuk motor kısa mesafe denememde 6,5 litreyi hiç geçmedim.

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracı uzun yolda bir dene 100 e sabitle 200 km falan yap eğer 6 nîn üstünde yakarsa problem var demektir. Şehir içi olunca bilemedim kullanım tarzı felan farkedebilir

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ramcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Servise götürdüm bilgisayra bağladılar test sürüşüne çıktılar bir problem yok istanbul için normal dediler 8-9 arası. Ama diğer arkadaşlarımın aynı araçlarında 5-6 arası ortalama yakıt gösteriyor. Ve ne kadar sakin kullanırsam kullanayım en düşük 7.3 oluyor. Başka bir yere mi göstersem arabayı ne yapsam başka önerisi olan var mı?

ayhand28' Alıntı:
Ortalama hız kaç?  Ben istanbula gittiğimde 1.6cdti ile ortalama hız 9km/saat ile 12lt/100km görmüştüm

Ortalama genelde 22-28 civarı. Rölanti 0.8 yakıyor. En sakin kullanımda 7.3 düşüyor

ayhand28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ramcan' Alıntı:
Servise götürdüm bilgisayra bağladılar test sürüşüne çıktılar bir problem yok istanbul için normal dediler 8-9 arası. Ama diğer arkadaşlarımın aynı araçlarında 5-6 arası ortalama yakıt gösteriyor. Ve ne kadar sakin kullanırsam kullanayım en düşük 7.3 oluyor. Başka bir yere mi göstersem arabayı ne yapsam başka önerisi olan var mı?

ayhand28' Alıntı:

Ortalama genelde 22-28 civarı. Rölanti 0.8 yakıyor. En sakin kullanımda 7.3 düşüyor

Eğer ki kısa mesafe kullanıyorsan normaldir. Ben aracı genelde 3-5km kullanırım. Ortalama hızım şuan 25 yakıt ortalaması 7.5lt. Kullandığın yol bile etki eder. Rampa falan çıkıyorsan yakıt artacaktır. Ben geçen sene ikamet ettiğim ilde aynı ortalama hız ile 6lt ile geziyordum. Şimdi 7.5lt. Araçta problem olacağını sanmıyorum. Bakımı falan yaklaştıysa azda olsa fazla yakar oda pek önemsencek bişe değil. 0.5lt anca. Aracından şüpheleniyorsan çık otobana sabitle 100e. 4lt civarı yakması lazım maximum. Sonra buraya yaz. Kolay gelsin

@ramcan
Eğer ki kısa mesafe kullanıyorsan normaldir. Ben aracı genelde 3-5km kullanırım. Ortalama hızım şuan 25 yakıt ortalaması 7.5lt. Kullandığın yol bile etki eder. Rampa falan çıkıyorsan yakıt artacaktır. Ben geçen sene ikamet ettiğim ilde aynı ortalama hız ile 6lt ile geziyordum. Şimdi 7.5lt. Araçta problem olacağını sanmıyorum. Bakımı falan yaklaştıysa azda olsa fazla yakar oda pek önemsencek bişe değil. 0.5lt anca. Aracından şüpheleniyorsan çık otobana sabitle 100e. 4lt civarı yakması lazım maximum. Sonra buraya yaz. Kolay gelsin