1.3 95. HP Aracım Çok Yakıyor, Lütfen Yardım !!!

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.3 95. HP Aracım Çok Yakıyor, Lütfen Yardım !!!

Tolga KARACA link' Alıntı:
Dizel araçlar havada artan nem ve özellikle sıcağa karşı hassastırlar, özellikle hava sıcaklığı 30 dercenin üzerine çıktıkça performans/tüketm dengeleri bozulur.
ben onu soğuk hava için diye biliyordum.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

firstemperor link' Alıntı:

Orda asıl kastetmek istediğim ısı artışından ziyade ısıya bağlı artan nem oranıydı; havadaki bağıl nem mazotun patlama kalitesini etkileyebiliyor ve bazı dizel motorlar mevsimler arası geçişlerdeki ısı+nem değişimine gaz pedalına azalan tepki ya da artan tüketim olarak tepki veriyor.

Misal eski aracım dizel Focus un performansı hava 33-34 dereceyi geçince düşmeye başlardı.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Turbo araçlar için serin hava candır. Isınan havada daha az oksijen molekülü olduğu için yanma verimi serin havaya göre daha azdır. Düşen performans ve verim bize tüketim artışı olarak yansır.

Kışın fazla yakma durumu daha farklı etkenlerden dolayıdır. O da zaten motor işletme sıcaklığına geldiğinde ortadan kalkar ama soğuk havada motor işletme sıcaklığına gelmesi daha uzun sürecek ve bu süre zarfında motor normalden daha fazla zengin karışımla çalıştığından (eskiden çekilen jikle ile aynı olay) yüksek tüketim söz konusudur. Yani özetlersek yazın sıcak havanın düşürdüğü yanma verimi ve performans kaybı bize fazla tüketim olarak yansırken kışın ise motor ısınana kadar gerçekleşen zengin karışım fazla tüketim olarak yansır. Motor bir kez işletme sıcaklığına (90-95 derece civarı araca göre değişir) geldikten sonra kışın yaza göre daha daha az tüketim olur. Tolganın dediği havadaki bağıl nemin sıcak havada yüksek olması da yine oksijen moleküllerinin azalması anlamına geleceğinden tüketim üzerinde olumsuz katkısı olacaktır.

attalos07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

daha klimayada yuklenmıyoruz klımada devreye girince ne olacak bakalım.performans kaybı ve yakıt sarfıyatında artısın sıcaklıga baglı olması doğru bir teshıs oldu son 1 haftadır baya bır sıcak hava.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

Önder Bey sizin yakıt tüketimi ne durumda şuan. aracınızda yazılım olduğu için merak ediyorum.

- şuan imzamda yazan değer 5.8 lt / 100 km ki, bu değer yazılım atıp belli testler yapıldıktan sonra sıfırlandı, ve o zamandan beride hiç oynanmadı, bilmiyorum artık yani kaç ayın ortalaması ise bu :)

bedriyalcin link' Alıntı:
İlk aklıma gelen acaba sizin hava filtresi mi değişmesi gerektiği idi.
Ben hava ısınınca aracın performansının yükseldiğini ve ortalama yakıtın sarfiyatının 5.3 kadar düştüğünü fark ettim.

- bu değeri yakalamak için azcık otoban + cc (hız kontrol) ve en önemlisi sakin kullanım...
varsın azcık kısmıda şehir için olsun, 5.0 lt 'ye düşmek mümkün olur...
sade uzun yolda ise 4 - 4.5 lt 'yi yakalamam mümkün olur, cc ve sakin kullanımla..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

attalos07 link' Alıntı:
daha klimayada yuklenmıyoruz klımada devreye girince ne olacak bakalım.performans kaybı ve yakıt sarfıyatında artısın sıcaklıga baglı olması doğru bir teshıs oldu son 1 haftadır baya bır sıcak hava.

Üzgünüm ama sıcaklık arttıkça bir de klimayı açınca özellikle kalkışlar hantallaşacaktır.