1.6 115 hp Active Select Sport aracımı satıp 1.4 140 hp manuel araç almak hk.

inferno1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hepinize selamlar,

Yaklaşık 4 aydır kullandığım 1.6 115 hp Active Select Sport aracımı epeyce araştırarak, DH’den (artık buradan) de sizlerin yorumlarını okuyarak almıştım. ֜stelik gayet iyi sayılabilecek bir fiyata..Aslında şimdiye kadar hep manuel araçlar kullanmış biri olarak gönlüm manuelden yana olmasına rağmen, malum İstanbul trafiği ve belimde araba kullandıktan sonra oluşan ağrılar nedeniyle otomatik vites tercih ettim. Ancak üzülerek söylemeliyim ki aracın performansı beni  tatmin etmiyor. Alırken denemedin mi diyeceksiniz belki ama, arabanın muhteşem tasarımının heyecanına kapıldığım ve sadece 2-3 km test sürüşü sonrası, aldığım anda farketmedim bu performans düşüklüğünü.. :(

Uzun lafın kısası daha önce de benzer bir konuya rastladım forumda ama tekrar sizlerin fikrini almak istiyorum. 1,6 115 otomatik ile 1,4 manuel arasındaki performans farkının temel nedeni Turbo ve güç farkı mıdır? Yoksa manuel otomatik vites farkı mı? Otomatik şanzımanın rampalarda ya da araç sollarken epeyce düşünmesi beni sinir ediyor, yakıtı da cabası.  madd

Bir başka merakım ise Astra j’lerinizdeki manuel vites çok sert, ağar ve kemikli mi? Debriyaj da keza çok ağır mı? (Yani acaba diyorum belimdeki ağrı yeniden azar mı manuele geçersem)..Son olarak da şunu sorayım (bunu başka bir başlıkta da sorabilirdim ama yazmışken yazayım dedim). Aracımı eşim kullanırken ufak bir kaza sonucu sol iki kapıya sürttüler ve kapılardan biri değişecek ve sol taraf boyanacak..Sizce böyle bir araç ne kadara gider şu sıralar? (Araç daha 3000 km’de)

Hepinize tşkler, keyifli forumlar...

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.6 115 hp Active Select Sport aracımı satıp 1.4 140 hp manuel araç almak hk.

geçmiş olsun ben size satmadan birde aracı bayır yukarı manuel modda kullanmanızı tavsiye ederim,kendiniz vites geçişlerini ayarlarsanız güç kaybı size daha az gelir.

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.6 115 hp Active Select Sport aracımı satıp 1.4 140 hp manuel araç almak hk.

clübe hoşgeldin  :D bu konuyu baya bir tartıştık ve sorularınızın tamamı bu başlık altında var
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=1344.0

Aracın kapısını ve diğer çizikler için yapılacak işlemi yaptırmadan önce kesinlikle fotoğraflarını alın. Türkiye şartlarında kaza değişen veya boya meselesi çok fazla kafaya takılan bir olgu maalesef. Siz ben takmam böyle şeyleri ne olacak ki araç büyük kaza yapmamış sonuçta deyip de alsanız bile satarken çok büyük sıkıntısı oluyor. Başımıza geldi. Aracın kapısını değiştirme yoluna gitmeyin bence mümkünse. Boya bir yere kadar ama değişim olduğunda fiyat çok oynuyor.

inferno1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

greatt Bu önerinizde %100 haklısınız. Bu benim de aklıma geldi, yokuşa yaklaşırken ya da sollamaya çıkarken aracı manuele çekiyorum zaman zaman. Ama yine de temeldeki o 1 saniyelik beklemeyi yapıyor araba maalesef.. Yani kafamda şu soru var aslında..Aracımı 140 hp'lik otomatik bir araçla değiştirsem bu bekleme sürem azalır mı? Yani beygir gücünün artması otomatiğin yavaşlığını telafi eder mi etmez mi?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

inferno link' Alıntı:
greatt Bu önerinizde %100 haklısınız. Bu benim de aklıma geldi, yokuşa yaklaşırken ya da sollamaya çıkarken aracı manuele çekiyorum zaman zaman. Ama yine de temeldeki o 1 saniyelik beklemeyi yapıyor araba maalesef.. Yani kafamda şu soru var aslında..Aracımı 140 hp'lik otomatik bir araçla değiştirsem bu bekleme sürem azalır mı? Yani beygir gücünün artması otomatiğin yavaşlığını telafi eder mi etmez mi?
o tepki gecikmesi benm 180 lik tede var ama ben zamanlamayı ona göre ayarlıyorum.yani gaza 1 saniye önce basınca zaman kaybı olmuyor.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim 1.4 turbo manuel aracımda vites geçişleri ve debriyaj sertliği konusunda herhangi bir sıkıntım yok.İlk iki ay ayarsız vites kolu ile kullandığımdan 1 ve 2 ye zor geçiyordu.Halat ayarı yapılınca düzeldi.Babamın astra g sine göre vites geçişlerindeki effor belki %10-15 daha fazladır.

1.6 atmosferik motorun maksimum torku 155 Nm, 1.4 turbonun ise 200 Nm.Üstelik turbo nun verdiği bu maksimum tork 1850-4900 arasında iken, atmosferik motorda ancak 4000 devirde maksimum değerine ulaşıyor ki, bu değer 1.4 turbonun değerinden %20 daha az.
Bu da zaten kendini 0-100kmh değerinde kendini göstermiş.A.Select için de manuel vitese göre 1.6 saniyelik bir fark söz konusu.

Sonuç olarak 1.6 atmosferik motor ve a.select düşük devirlerde tork yönünden 1.4 turbonun gerisinde kaldığını gösteriyor.

inferno1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mertan link' Alıntı:
clübe hoşgeldin  :D bu konuyu baya bir tartıştık ve sorularınızın tamamı bu başlık altında var

Aracın kapısını ve diğer çizikler için yapılacak işlemi yaptırmadan önce kesinlikle fotoğraflarını alın. Türkiye şartlarında kaza değişen veya boya meselesi çok fazla kafaya takılan bir olgu maalesef. Siz ben takmam böyle şeyleri ne olacak ki araç büyük kaza yapmamış sonuçta deyip de alsanız bile satarken çok büyük sıkıntısı oluyor. Başımıza geldi. Aracın kapısını değiştirme yoluna gitmeyin bence mümkünse. Boya bir yere kadar ama değişim olduğunda fiyat çok oynuyor.
Hoşbulduk Sn. Mertan..Aslında forumun yenisiyim ama yabancı sayılmam..Yalaşık 9-10 aydır takip ediyordum DH'den şimdi buradan devam ediyoruz  :)
kapının değişmesi konusuna gelince maalesef ön kapıdaki olay çizik denemeyecek bir durum..Değişmesinden başka çare yok..Yalnız şöyle bir durum var..Aracım epeydir serviste ve kapının İzmirde olmadığı Almanyadan geleceğini söylüyorlar..Bu bana biraz abes geldi..Hani bu parça çok nadir değişen bir şey olsa anlarım ama kapıda sıkıntı olabilecek bir şey, nasıl stok tutmazlar anlamış değilim..Ama "nasıl olsa bize mahkumlar" zihniyetiyle servisler beklettikçe bekletiyorlar bizi maalesef.. walll

inferno1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Benim 1.4 turbo manuel aracımda vites geçişleri ve debriyaj sertliği konusunda herhangi bir sıkıntım yok.İlk iki ay ayarsız vites kolu ile kullandığımdan 1 ve 2 ye zor geçiyordu.Halat ayarı yapılınca düzeldi.Babamın astra g sine göre vites geçişlerindeki effor belki %10-15 daha fazladır.

1.6 atmosferik motorun maksimum torku 155 Nm, 1.4 turbonun ise 200 Nm.֜stelik turbo nun verdiği bu maksimum tork 1850-4900 arasında iken, atmosferik motorda ancak 4000 devirde maksimum değerine ulaşıyor ki, bu değer 1.4 turbonun değerinden %20 daha az.
Bu da zaten kendini 0-100kmh değerinde kendini göstermiş.A.Select için de manuel vitese göre 1.6 saniyelik bir fark söz konusu.

Sonuç olarak 1.6 atmosferik motor ve a.select düşük devirlerde tork yönünden 1.4 turbonun gerisinde kaldığını gösteriyor.

Verdiğiniz bilgiler için tşkler  special_Yeah...O halde tamamen kişisel fikrinizle ilgili bir soru sorayım..Sizce İstanbul trafiğinde (haftada 2 kere köprü geçiyorum sadece) aradaki performans farkı için otomatikten vazgeçilir mi ne dersiniz?

mertan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

inferno link' Alıntı:
[quote author=mertan link=topic=1467.msg31466#msg31466 date=1305105162]

Hoşbulduk Sn. Mertan..Aslında forumun yenisiyim ama yabancı sayılmam..Yalaşık 9-10 aydır takip ediyordum DH'den şimdi buradan devam ediyoruz  :)
kapının değişmesi konusuna gelince maalesef ön kapıdaki olay çizik denemeyecek bir durum..Değişmesinden başka çare yok..Yalnız şöyle bir durum var..Aracım epeydir serviste ve kapının İzmirde olmadığı Almanyadan geleceğini söylüyorlar..Bu bana biraz abes geldi..Hani bu parça çok nadir değişen bir şey olsa anlarım ama kapıda sıkıntı olabilecek bir şey, nasıl stok tutmazlar anlamış değilim..Ama "nasıl olsa bize mahkumlar" zihniyetiyle servisler beklettikçe bekletiyorlar bizi maalesef.. walll
[/quote]

Değişecek deniyorsa yapacak birşey yok. Muhakkak fotoğraflayın ki alıcıya gösterirsiniz. Fakat yinede değerde birkaç milyar düşme olacaktır. Dediğim gibi boya neyse ama değişme olunca olay farklı oluyor.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben istanbul trafiğinde nerdeyse hiç araç kullanmadım,yalnızca aracı ilk aldığımda beşiktaş tan izmit e getirdim.Köprü de oldukça bir dur kalk yapmıştım.Sonra istanbul da hergün araç kullanmak zorunda olmadığım için şükretmiştim:)

Şahsi görüşüm istanbul trafiğinde çok dur kalk olan yerlerde araç kullanıyorsanız otomatiğin size çok büyük rahatlık sağlayacağı.Bu gibi koşullarda ani ivmelenme ve maksimum hıza pek ihtiyacınız olmaz.Bu durumda şöyle bir ikilem ortaya çıkıyor, sürekli trafiğine girdiğim istanbul da rahatlık mı, yoksa tatil gezi vs.(ne kadar sıklıkta çıktığınızı bilmiyorum) için çıktığım şehirlerarası yollarda sollama ve maksimum hız performansı mı?
Bu seçim size kalmış.