Z16xep supap yakma ve çelik supap ile değişimi(resimli)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu araçların fakir karışıma düştüğünü anlamak için basit ve kolayca ne yapılabilir ve düzeltmek için de.
Stft lft miydi doğru yazamamış olabilirim bu değerlerin bozulduğu nasıl anlaşılır ve en basit ve kolay yolu nedir biri bunları anlatabilirse güzel olurdu aslında.sonra 90 binde nasıl supap yaktı demeyiz ustalara

Sony Z5 ile gönderildi.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elm 327 varsa takibi kolay. torque yada ios için paralı bir uygulama var eobd facile ordan takip edilebiliyor. araçların fakire düşmesinin sebebi lpg. lpg ecusu benzin ecusunu taklit ederek çalışıyor. araba lpgde çalışırken fakire ya da zengine düşerse aracın ecusu düzeltmeler yapıyor. bu düzeltmeler sonra benzin haritasını etkiliyor. siz lpgde kullanmasanız bile aracın ecusu benzin haritasını fakire düşürüyor. 100 km 150 km içinde devamlı benzinde kullanırsanız düzeliyor benzin haritası.
elm 327 ile aracın uzun süreli yakıt trimi ltft mümkün oldukça 0'a yakın olacak. + değerler verirse araç fakirde çalışır. kısa süreli yakıt trimi de stft olarak geçer bu oynak bir değerdir. ltft değeriniz + değerdeyse - değerlerde olup ltft'yi 0 'a çekmeye çalışır. - değerdeyse ltft'niz + değerler vererek ltft'yi 0'a çekmeye çalışır.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elm 327 varsa takibi kolay. torque yada ios için paralı bir uygulama var eobd facile ordan takip edilebiliyor. araçların fakire düşmesinin sebebi lpg. lpg ecusu benzin ecusunu taklit ederek çalışıyor. araba lpgde çalışırken fakire ya da zengine düşerse aracın ecusu düzeltmeler yapıyor. bu düzeltmeler sonra benzin haritasını etkiliyor. siz lpgde kullanmasanız bile aracın ecusu benzin haritasını fakire düşürüyor. 100 km 150 km içinde devamlı benzinde kullanırsanız düzeliyor benzin haritası.
elm 327 ile aracın uzun süreli yakıt trimi ltft mümkün oldukça 0'a yakın olacak. + değerler verirse araç fakirde çalışır. kısa süreli yakıt trimi de stft olarak geçer bu oynak bir değerdir. ltft değeriniz + değerdeyse - değerlerde olup ltft'yi 0 'a çekmeye çalışır. - değerdeyse ltft'niz + değerler vererek ltft'yi 0'a çekmeye çalışır.

anladım fatih.benim lpg kiti obd siz ve desteklemiyor obd yi.obd otomatik düzeltme yapıyor biliyorsun.sence mutlaka obdli mi olmalı lpg ?sonuçta lpg için ince yapmayı öğrenmem yıllar alır usta desen yok.
bu arada obd siz kit kullanmama rağmen lpg nin çalışmasından çok memnunum çekiş sürüş çok iyi

cetin45

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
elm 327 varsa takibi kolay. torque yada ios için paralı bir uygulama var eobd facile ordan takip edilebiliyor.

fatih elm 327 var ve toque nın ful versiyonunu buldum nettten kullanıyorum bu zengin fakir oranını nasıl takip edebiliriz zengin veya fakire düştüğünde ayarlaması nasıl olacak lpg ayarıyla mı benim egzoz gazı lambası nemli ve soğuk havalarda yanıyor kuru ve sıcak havalarda değerleri normal algılıyor ve arıza lambası sönüyor

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
obd'li kite gerek yok. elm327 ile bile ayar yapanlar var. ama ben istanbulda murat ayçiçek diye bir abi var ona yaptırmıştım ayarımı arabanın tepkileri gazda mükemmel olmuştu. ne fakir ne zengin karışım uyarısı almıştım. onda wide band afr diye bir cihaz var onla ayarını yapıyor. 100 tl gibi bir ücret alıyor ayara ama değer.

torqueden stft ve ltft değerini bulup bakın. ltft değeriniz + değerdeyse aracınız fakirde çalışıyor.- değer veriyorsa zengin karışımda çalışıyor demektir. tam sıfır olurmu derseniz bunun ortalamasını +5 - -5 değer aralığı kabul ediyorlar. bu aralıktaysa zaten araç ne fakir ne de zengin karışım uyarısı vermiyor.

nevzathoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili arkadaşlar bende de opel astra enjoy plus var A16XER motor. bu yazdığınız problemleri bende yaşıyorum. aracım soğukken ilk marşra bastığınızda çalışıyor. 100metre sonra hemen stop ediyor ve 3-4 defa marşa basınca çalışıyor. çalışması baygın baygın oluyor. araba ısınınca da problem kalmıyor. gittiim ustalar farklı şeyler söylerdiler. lpg yapar, sibop ayarı ve değişimi gerekir diyen oldu. yetkili serviste üst kapak sökülüp bakacağız dediler. arabam 70 bin km. lpg olarak landrenzo marka yetkili serviste takıldı. araç sıfırken. şimdi söylediklerinizle birlikte kafam biraz karıştı. bana yardım ederseniz sevinirim. ankarada yaşıyorum usta ismi verirseniz. maliyeti hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
obd'li kite gerek yok. elm327 ile bile ayar yapanlar var. ama ben istanbulda murat ayçiçek diye bir abi var ona yaptırmıştım ayarımı arabanın tepkileri gazda mükemmel olmuştu. ne fakir ne zengin karışım uyarısı almıştım. onda wide band afr diye bir cihaz var onla ayarını yapıyor. 100 tl gibi bir ücret alıyor ayara ama değer.

torqueden stft ve ltft değerini bulup bakın. ltft değeriniz + değerdeyse aracınız fakirde çalışıyor.- değer veriyorsa zengin karışımda çalışıyor demektir. tam sıfır olurmu derseniz bunun ortalamasını +5 - -5 değer aralığı kabul ediyorlar. bu aralıktaysa zaten araç ne fakir ne de zengin karışım uyarısı vermiyor.

fatih torque den realtime bölümünde bütün sensörler ile ilgili bilgileri widget tarzı yapabiliyoruz fakat ltft değerlerini göremedim mutlaka var ama hangi sensörü seçmem gerekiyor bulamadım
https://www.youtube.com/watch?v=a-U0t_PdrLw
hatta burada örneğide var ama hangi sensörü seçmeliyim high value yazan kısım hangi sensör acaba.biraz daha kurcalayayım bari

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ios kullandığım için eobd facile diye bir program var onu kullanıyorum stft ve ltft değerlerini bulman lazım abi.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih torque den realtime bölümünde bütün sensörler ile ilgili bilgileri widget tarzı yapabiliyoruz fakat ltft değerlerini göremedim mutlaka var ama hangi sensörü seçmem gerekiyor bulamadım
https://www.youtube.com/watch?v=a-U0t_PdrLw
hatta burada örneğide var ama hangi sensörü seçmeliyim high value yazan kısım hangi sensör acaba.biraz daha kurcalayayım bari

bu videodaki kimin aracıysa ayarlar enteresan olmuş hakkaten. ltft değeri daimi değişiyor. ve hiç ii bişi değil.

ekrana basılı tutup boş bi yerde yeni gösterge eklemeniz lazım.
LTFT (long term fuel trim)
STFT (short term fuel trim)
O1 BANK 1
02 BANK1
MAF
VACUUM

budeğerlerden bir çok sorunun çözümüne ulaşılabilir doğru değerler bilinirse.
mesela kendi aracım 1.6 turbo motor rolantide
devir 800
vacuum -25
ltft hava sıcaklığına göre 0-5 arası
stft anlık ufak tefek değişiyor
maf 2 g/s

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu videodaki kimin aracıysa ayarlar enteresan olmuş hakkaten. ltft değeri daimi değişiyor. ve hiç ii bişi değil.

ekrana basılı tutup boş bi yerde yeni gösterge eklemeniz lazım.
LTFT (long term fuel trim)
STFT (short term fuel trim)
O1 BANK 1
02 BANK1
MAF
VACUUM

budeğerlerden bir çok sorunun çözümüne ulaşılabilir doğru değerler bilinirse.
mesela kendi aracım 1.6 turbo motor rolantide
devir 800
vacuum -25
ltft hava sıcaklığına göre 0-5 arası
stft anlık ufak tefek değişiyor
maf 2 g/s

bu araç rastgele bulduğum bir video cruze a ait.
ltft ve stft yok gibi sensör seçerken baktığımız bölümde enteresan neden bulamıyorum acaba olmazsa video ekleyeyim