Yetkili Servisteki GM5W30 yağa güvenelimmi?

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabamın bakımı geldi ve bir süedimr GM standartlarını sağlayan dizel motor yağları konusunu araştırıyorum.
GM 5W30 dexos2 spesifikasyonlarını karşılayan yağ bulmak zor.
Onun bir alt kalitesi muadil yağlar var, örneğin Mobil1 0W40 New Life veya Castrol Edge 5W40 gibi.
Ancak mobil ile yazışmalarımda Mobil1 NF yi kendileride bizim araçlarımıza önermediler, ESP 0W40 yağını kllanmamız gerektiğini gm spesifikasyonu olan dexos 2 yi onu karşıladığını söyledile. o yağda yeni olduğundan ülkemizde henüz yok.
Yetkili servis ile Opel Türkiye yi karşılıklı olarak görüştürmek suretiyle kendi tercih ettiğim yağı yanımda götürüp garantiyi delmeden değiştirtmeyi kabul ettirmiştim.
Ancak şimdi bu yağ konusunda alt kalite alternatif yerine acaba diyorum servislerin doldurduğu GM 5W30 dexos 2 ye güvenip onumu koydursam.
Biliyorumki orjinal Almanyadan ithal ürün değil, izmirde PO tesislerinde doldurulan yağlar ve hakkında hiç iyi şeyler duymamıştım.
Halen durum böylemidir bilmiyorum açıkcası kararsızım.
Sizce güvenmelimiyiz?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi Mobil1 sayfasında bundan 5 ay öncesi baksan tavsiyesi mobil1 newlife 0w40 idi ,sonradan dexos2 mobil1 0w40 çıktı onun için tavsiye hep yeni motor yağı serisi oldu , Newlife çıkmadan öncede başka yağ öneriliyordu ESP 5w30 ..şimdi bakıyorsunuz dexos yağı önerilen o yağ oldu . ESP 0W40 çıktı ama ülkemizde hala yok aradım bulamadım,kafan karışmasın ESP olmadığı için newlife rahatca kullanabilirsin... 5 Ay önce tavsiye New life idi
yeni yağ bu sayfada var ama ülkemizde yok
http://www.mobil.com/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-0w40.aspx
yağın büyük resmide bu
4L_MOBIL_1_ESP_0W40.jpg

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mobilin newlife 0-40 yağı gayet güzel, hep mobil 1 yağ kullandım hiçbir sorun çıkmadı fakat değişim periyotlarını biraz kısaltırsanız daha sağlıklı olur.

HALIL_41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
günaydın bende baya bu konuyu kafama taktım araştırdığımda aracımıza önerilen yağın;
Marka
OPEL
Model
Astra 1.3 CDTi 16V, GTC (Astra H - Z13DTH - 66kW)
Motor
DT
Yıl
2005-2009

Uygulama Tavsiye Kapasite (litre)
Motor (DT) Mobil 1 New Life 0W-40 3.2

mobil kendi sitesinde yayınlamış bu tabloyu boşa değildir sanırım...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kafanız karışmasın,
Yukarıda anlattım bundan bir sene önce mobil1 sayfasına bakan orda ESP5w30 uygun yazısını görecekti,5-6 ay önce bakanlar Newlife 0w40 görecekti,şimdi bakan tükiyede olmadığı halde dexos2 ESP 0w40 görüyor...tabii bu yağ gelene kadar korkusuzca kafanız karışmadan Newlife ı kullanabilir..
sonradan çıkan dexos daha çok partikül filitresi için daha iyi olan bir yağ..ama opelin ucuz yağı sanki bunların hangisinden iyi??

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı soru benim de aklımda. GM'nin kendi yağına güvenemiyorum. ESP 0W-40 gelene kadar New Life 0W-40 kullanmak daha mantıklı geliyor. Olur da GM'in yağı koyulursa en geç 10 bin km sonra değiştirirsiniz. O arada da Mobil1'in yeni yağı piyasaya gelmiş olur inşallah.

Bu arada 0W-40'ta eksiltme yapmaz inşallah, tek endişem o New life ile ilgili.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kafanız karışmasın,
Yukarıda anlattım bundan bir sene önce mobil1 sayfasına bakan orda ESP5w30 uygun yazısını görecekti,5-6 ay önce bakanlar Newlife 0w40 görecekti,şimdi bakan tükiyede olmadığı halde dexos2 ESP 0w40 görüyor...tabii bu yağ gelene kadar korkusuzca kafanız karışmadan Newlife ı kullanabilir..
sonradan çıkan dexos daha çok partikül filitresi için daha iyi olan bir yağ..ama opelin ucuz yağı sanki bunların hangisinden iyi??
Abi haklısın ama şöyle bir konu var bance, bir önceki yağın standartları zaten dexos2 TM yi karşılamıyordu ama laternatif alt kalite standartlarını veriyordu. Bu konuda 4 gündür mobiloil Türkiye yetkilisi ile görüşüyorum ve esp 0W40 dan başka bişey önermiyor. Gerekçe olarakta 2010 sonrası opel motorlarında kullanılması için belirlediği spesifikasyonları tam olarak karşılamasıymış.
Benim aracımda DPF yok. bu nedenle bana sorarsan dexos2 yede gerek yok.
Benim tek endişem Allah korusun motorda bir sorun olursa servisin GM standartlarını sağlamayan yağ koyduğunuz için yağlama sistemi garanti dışı kalmıştır gibi bir süpriz yapmasıdır. Yoksa elbetteki en kötü mobil1 burdaki dolum GM den iyidir.
2 kez masraf yapmak istemiyorum, yani şu seçeneğim var aslında, servisde GM 5W30 koydurup 5-6 bin km sonra çıkarsa esp 0W40 çıkmazsa esp5W30 koyabilirim. Ama sonuçta parayı yoldan toplamıyoruz 200 TL daha ekstra masraf yapmış oluruz.

İşin dahada ilginç bir yanını anlatayım size, esp0W40 ın onay kısmına bakarsanız şu ifadeler var;

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer:
ACEA C3
API SM

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:
BMW: Longlife 04
MB-Onayı: 229,31/229,51
Volkswagen (Benzinli / Dizel): 502 00/505 00
Porsche: A40
General Motors Service Fill: dexos2TM (lisans numarası GB1A0917015)

Mobil 1 ESP 0W-40, aşağıdakileri gerektiren uygulamalar için uygundur:
API CF
Opel GM-LL-A-025 / GM-LL-B-025

ESP 0W40 ın altında neden esp5W30 ile bilgi var onu anlamış değilim, ayrıca ESP 5W30 un kendi onat tablosunda bu spesifikasyonlar yazmıyor.
Bunu mobil e sordum bakalım ne cevap verecekler. Cevap gelince burda paylaşacağım.

Bir diğer sorum şu olacak, şuanda araçta 5W30 castrol edge var. muhtemelen fabrikadan çıktığındada aynı viskozitede yağ koymuşlardır.
0W40 New Life kullanırsam yağın incelmesinden dolayı ses yapma, yağ yakma veya incelme ile ilgili başka sorunlar yaşarmıyım?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0W40 New Life kullanırsam yağın incelmesinden dolayı ses yapma, yağ yakma veya incelme ile ilgili başka sorunlar yaşarmıyım?

İncelmeden dolayı, ses de azalma bile olabilir, ama eksiltme olur mu denemek lazım. Önceki Astra G arabam da, NL 0W-40 koymuştu servis. Castrol Magnatec 10W-40 'a göre çok daha sessiz çalışıyordu motor. Ancak eksiltme yapmıştı. Tabi burda motorlar farklı, aynı durum olur mu bakmak lazım.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil yetkilisine esp 5W30 ile ilgili sorduğum soruya cevap geldi;
[FONT=&quot]
Gunaydin Salim Bey,[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]Bu bilgileri hangi siteden buldugunuzu soylerseniz sevinirim.Size her iki urununde onay ve spesifikasyonlarinin da bulundugu Turkce olarak, Mobilin resmi internet urun katalogunun adreslerini yaziyorum. Mobil 1 ESP 0W-40 icin [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot]http://www.mobil.com/Turkey-Turkish/Lubes/PDS/GLXXTRPVLMOMobil1_ESP_0W-40.aspx ve Mobil 1 ESP Formula 5W-30 icin [/FONT][FONT=&quot]http://www.mobil.com/Turkey-Turkish/Lubes/PDS/GLXXTRPVLMOMobil1_ESP_Formula_5W-30.aspx [/FONT]
[/FONT][FONT=&quot]Iyi gunler[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
çok güzel inceleyip bilgiler vermişsiniz.ben aracımı aldığımdan beri GM marka yağı kullanıyorum ve azalma vb. gibi bir sorun yaşamadım...yağ çok önemli ama biraz da aracı kullanma şekli de önemli galiba.yine de bilgiler için teşekkürler...