Yakıt havalandırma valfi Sesi

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Yakıt havalandırma valfi Sesi

Umarım sonuca ulaşırsınız ama aracı "0" galeriden çıkarın bu ses gelir. Bu sorun değil çünkü, çalışma prensibi. Tek konu içeriden bunun duyulup duyulamayacağı.

Ben bu ses kesildi diyen arkadaşların motor kaputunu açınca bu sesi duymadıklarını düşünmüyorum. Demek istediğimi ne kadar ifade edebildim bilmiyorum ama...

İmkanınız var galerideki bir aracı ya da servisteki bir aracı "0" araçı çalıştırmalarını isteyin bu ses çıkacaktır. Bu demek değil ki "her araçta bu sorun var". Bu noktayı iyi yorumlamak lazım.

Haaa sürüş ve insan konforu için bu ses kabin içine ne kadar az gelecekse bunu da öğrenmek isteriz ama benim aracımda bir ses duymuyorum. Keşke buluşmada bir tur atsaydık da kafalardaki soru işaretlerini biraz giderseydik.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.Drwaverunner,

Hafta sonuna mini buluşma için ne dersiniz?

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

alahan1963 link' Alıntı:
Sn.Drwaverunner,

Hafta sonuna mini buluşma için ne dersiniz?

Beysan Abi,

Bu haftasonu pek mümkün gibi gözükmüyor ama bir sonraki haftasonu bişeyler yapabiliriz. Hatta servis buluşması da yapabiliriz. :)

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok sevinirim, o zaman önümüzdeki hafta içinde telefonlaşırız..

Görüşmek üzere..

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Bu konuyla ilgili servisten biraz bilgi aldım.

Daha önceki teknolojilerde benzin deposunda oluşacak buharlaşma ihtimaline karşın depo havalandırma boşluğu tarzında bir boşluk bırakılarak depo içinde oluşacak basıncın azaltılması sağlanırmış.

Şimdi ise yakıt deposundan motora kadar giden ve enjektörlerin arkasında motor bloğuna saplanan içinde sese neden olan "çoğunluğun ses yapıyor tutunca sesi kesiyor dediğiniz" parça ile bağlantı sağlanmış. Benzinin buharlaşmasından dolayı kayıp yaşanmasın diye ;)

Benzinlerdeki pompacı arkadaşların sürekli depoyu taşana kadar zorlamasından dolayı bu parçada sesli çalışma meydana geliyor. Fakat sadece yakıt deposu havalandırma valfini değiştirmek bu sesin kesilmesi için yeterli değilmiş. Aynı zamanda yakıt deposunun ordaki carbon filtrenin de değişmesi gerekiyormuş.

Bu parçalar değişince ses kesilebilir deniyor. Benim aracımda bu sesin olmadığını ve bu parçanın düzgün çalıştığını ustam söyledi. Motoru çalıştırdık ve parçadan ses gelmediğini sadece enjektörlerden ses geldiğini test ettik. Motoru çalışma sesinde çıkan çık çık sesinin de enjektörlerden geldiğini ve normal bir ses olduğunu söylüyor.

Ben zaten bir rahatsızlık duymuyordum arabanın içinde. Israrla pompacıların 3-4 kez depoyu fullemelerini engellemek gerekiyor. Fazla dolumdan dolayı yakıt deposuna yakın carbon filtre içinden giren fazla yakıt bu havalandırma parçasının içine girerek sese neden oluyormuş. Özetle böyle :)

Anlaşılacağı üzere 2 parça kritik. Birisi depoya yakın carbon filtre diğeri motor bloğunun yanındaki depo yakıt havalandırma valfi. Değişim olacaksa ikisini de değişim talebi ile değiştirin.

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Dün aracımı servise götürdüm. Dikiş makinası sesine benzettiğimiz çır çır sesi bende de mevcut. Usta, bu sesin depo havalandırma valfi ile ilgisi olmadığını, turbo motorlarda kayış yerine zincir bulunduğundan sesin ondan kaynaklandığını ve 'normal' olduğunu söyledi. Görülen o ki bu konuda servisler arasında bir görüş birliği sağlanamıyor. Zaten daha temel konulara bile son derece ilgisizler, bu mesele hiç rağbet görmüyor. Bu işe acilen Opel TR'nin el atması ve herkesi tatmin edecek bir çözüm üretmesi lazım..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turboların tamamında mı zincir kullanılıyor yoksa astraya özgü mü?
eğer kayış yerine zincir kullanılıyorsa zaten bu ses normal

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Motor çalışma sırasında çıkan çır çır sesi zaten normal olması gereken ses. Bunun kaynağına enjektörlerin çalışma sesi diyen de var zincir sesi diyen de var.

Bu noktada sıkıntı aracın içinde de gaza yüklenme şekline bağlı olarak ses gelmesi. Arkadaşların da sıkıntısı bu sesi araç içinde duymaları.

Benim motor kaputum açık iken motor çalışırken ses geliyor ama valften ilave bir ses gelmiyor. Bu yüzden ben araç içinde ses duymuyorum.

Araç içinde ses duyan arkadaşların valfleri ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Kesin sıkıntı var demiyorum, olabilir diyorum.

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Bütün turbo motorlarda zincir olup olmadığını bilmiyorum ama Astra'da olduğu kesin :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hokamola link' Alıntı:
Bütün turbo motorlarda zincir olup olmadığını bilmiyorum ama Astra'da olduğu kesin :)
o zaman dediğim gibi zincirin çalışma prensibi daha seslidir, dizel de olduğu gibi
zincir de triger kayışı değiştirme gibi bir dert ve masrafı yok, ama dizeldeki
gibi sesli çalışmıyordur, az da olsa bu bence normal
tabi yine kayış yani zincir üzerindeki varsayım, başka bir yerden kaynaklı ise bu ses o konuda yorum yapamam