Warlordares'in Nazlı Kız'ı :) ve Detaylar

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Warlordares'in Nazlı Kız'ı :) ve Detaylar

drwaverunner link' Alıntı:
[quote author=salihcaglayan link=topic=894.msg18068#msg18068 date=1300711741]
Hill holderın vitesle alakası yok frene basmayla alakalı. frene tam olarak bastığınız zaman her şelikde devreye giriyor. Denedim sonuç bu şekilde.

Vites ile alakası yok derken aracın durması gerekiyor. Aracın durması da vitesin boşta olması ve frene basmak ile alakalı. Sistemin devreye girmesi için az da olsa bir süreye ihtiyacı var. Bunun için de aracın durması gerekiyor. Yokuşta manule vitesin boşta ve frene basılarak durdurulması söz konusu.

Yokuşta 1. vites ile çıkarken ayağınızı gazdan çektiniz araç tam ataletini kaybedip de durma noktasına gelince tekrar gaza basınca bu kısa süreli durma anında devreye girmiyor. Ama boşa alsanız tam durmak için frene bassanız o zaman devreye girecek.
[/quote]
bende yazmıştım daha önce yarım debriyajda sabit tutarken falan devreye girmiyor sistem vitesi boşa alıp durmak gerek

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

astraowner link' Alıntı:
bende yazmıştım daha yarım debriyajda sabit tutarken falan devreye girmiyor sistem vitesi boşa alıp durmak gerek

Aynen öyle. Yokuşta dururken eğer araç 1. viteste sol ayak debriyaja sonuna kadar basıyor sağ ayak da frene sonuna kadar basıyorsa sistem devreye girer. Çünkü araç viteste olsa bile debriyaja basıldığı için aslında boştadır. Yarım debriyajda devreye girmez yani yarım debriyaj ile yokuşta dura dra ilerliyorsanız sistem devreye girmez.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
[quote author=astraowner link=topic=894.msg18078#msg18078 date=1300712387]
bende yazmıştım daha yarım debriyajda sabit tutarken falan devreye girmiyor sistem vitesi boşa alıp durmak gerek

Aynen öyle. Yokuşta dururken eğer araç 1. viteste sol ayak debriyaja sonuna kadar basıyor sağ ayak da frene sonuna kadar basıyorsa sistem devreye girer. Çünkü araç viteste olsa bile debriyaja basıldığı için aslında boştadır. Yarım debriyajda devreye girmez yani yarım debriyaj ile yokuşta dura dra ilerliyorsanız sistem devreye girmez.
[/quote]
arkadaşlarla anlaşamadığımız nokta bu zaten debriyaj sonuna kadar basılıyken araç viteste değildir ayrıca manuel vitesli bir araçta vitese takılıyken sabit duramaz.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

sanırım yanlıs ifade ettim... durma noktasında aracı birinci vitese alıp, debriyaj frene basmıyor muyuz? onu kastettim... siz yoksa boşa alıp frenle mi duruyorsunuz?

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben aracı durdurduğumda çalışıyorsa ve yokuşsa hillholder her şekilde devreye giriyor yarım tam debriyaj viteste boş bilmem.. :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tamam ama durduğunuz anda tam debriyaj yapmıyormusunuz?

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Şimdi herkesin yokuşta duruş şekli sanırım değişiyor aslında aynı şeyi konuşuyoruz ama yapış şeklimiz farklı :)

Ben 1. viteste yokuşta giderken durmam gerekiyorsa araç 1. viteste kendini silkeleyip stop ettirmeden derbiyaja basıp hemen boşa alıp ayağımı debriyajdan tamamen çekerek frene basıyorum. Yokuşta beklerken de aracı viteste tutmuyorum. Aracım boşta ayağım frende oluyor ve sistem devreye giriyor.

Araç durmaya yakın hem debriyaja basılı tutup hem de fren yapabilirsiniz ama tekrar harekete kadar geçen sürede aracın debriyaja sürekli basılı şekilde tutulması kullanım için pek tavsiye edilmez diye biliyorum.

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

Bir mantık hatası yapmışız :D Dediğiniz gibi viteste hil holder nasıl devreye girsin manuel araçta :D Her halukarda araç boşta oluyor. general_hoho

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

salihcaglayan link' Alıntı:
Bir mantık hatası yapmışız :D Dediğiniz gibi viteste hil holder nasıl devreye girsin manuel araçta :D Her halukarda araç boşta oluyor. general_hoho

Açıklığa kavuşturduk sanırım :)