Vites Geçişinde Problem Var

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba.. Arabamda 1.vitese geçişte problem yaşıyorum.. Araç ilk çalıştığında sıkıntı yok ama mesela şehir içinde dur kalk yaptığımda 1.vitese geçmiyor veya çok zor geçiyor. sanki vites kolu bir engele takılıyormuş gibi oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük bir olasılıkla Senkromenç arızası var.
aynı arıza eski aracımdada vardı şanzıman dur kalklarda önceleri zor geçiyordu sonradan gırçlayarak geçmeye başlamıştı.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senkromeç sorunu değil gibi .( 1, viteste senkromeç var mı yok mu onadan tam emin değilim ) .
tam durmadan zor geçer frenle beraber dur sonra bire geçir....

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
1. Kol ayarı yaptırıp baya rahatlatabilirsiniz.
2. Araç 120.000km üstü ise, şanzuman yağını değiştirip rahatlatabilirsiniz.
3. Mekanik bir sorun olsa soğukken de yapar. Hatta asıl soğukken daha belirgin olur. Hıza duyarlı olduğu için kol ayarı ve yağ önemli.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence vites kollarından veya kollardaki burçlardan olabilir büyük ihtimal.. ancak eğer hareket halinde mesela 2. viteste düşük devirde giderken örn 20 - 30 km hızla giderken 1. vitese atmaya çalışırsanız zor geçebilir..sanırım şanzımanı koruma amaçlı 1.vitese geçmiyor hareket halinde ama eğer duruken yapıyorsa bu işi bişey diyemem

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim...

İlhan Bey; Senkromenç arızası dediğiniz ciddi bir arızamıdır.. bize tahmini maliyeti ne kadar olabilir eğer sorun buysa..

Emre Bey ; Araç 132 binlerde şanzuman yağı en son ne zaman değişti bilmiyorum.

Hasan Bey ; hareket halindeyken vites düşürmüyorum zaten... mesela ışıklarda durduğumda kalkarken geçmiyor.. ve beni çok sinir ediyor bu durum

Ayrıca diğer viteslere geçişte bir sıkıntı yok sadece 1. vitese geçişte yapıyor bunu

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
3ten 1 değilde 2 den 1 geçirirseniz sorun kalmaz ve arkadaşların dediği gibi şanzıman yağınıda kontrol etmekte fayda var zaten opeller hareket halinde 1 e zor geçer.

1 e geçmediğinde 2 -1 yaparsanız sorun ortadan kalkar yani.

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzuman yağınıda yenımek yerıne ustune eklemekte yeterlı olur sekromec arızası varsa sanzuman acılır masraflı bır ıstır kol ayarı bozuk yada yagsız olması muhtemeldır hatta vıtes kolu yuvasında dahı olabılır sorun

Son düzenleme:

OnUr_SofiA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opellerde 10km'nin altına inmedikçe 1. vitese geçmiyor diye biliyorum koruma amaçlı. şehir içinde bazen bendede vites geçmemezlik yapıyor debriyajdan ayağımı çekip bir daha bastığımda sorunsuzca geçiyor ama siz kontrol amaçlı şanzıman yağına baktırın ne olur ne olmaz..

pehepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Söylediklerinizin hepsini değerlendireceğim teşekkür ederim