Vectra'mın derdi devasız mı?

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar..
Vectra 1.6 GL AC, 1997, 257000 km. İlk sahibiyim.Aldığımdan beri sorunsuz çalıştı.
Bir yıl önce araçta tekleme oldu.mahalle arası ustaya götürdüm.Buji kablolarını tek tek söküp blokta ark yaptırdı.İkisinin ateşlemediğini söyledi.Bobin al gel takalım dedi.Aksaraydan bobin getirdim.Takıldı, oldu. İki ay sonra aynı arıza tekrarladı.Bu kez yetkili servise gittim. Buji kabloları eskimiş dendi değiştirildi.Gerçekten iki ay hiç sorun olmadı.Sonra yine aynı arıza.Bu sefer bobin orjinal değil (Delphi idi) denildi orjinal bobin takıldı.Yine oldu ama iki ay sonra aynı arıza.Sanki planlı gibi 2 ayda bir arıza tekrarlıyor.Bu sefer bobinde hata denildi garantiden yeni bobin takıldı.Yani toplam 3 bobin takıldı.7000 km -yaklaşık 6 ay- hiç sorun yoktu.Pazar günü pikniğe gittik.Araç 5 saat durdu.Sonra dönüş için marşa bastım ve AYNI SORUN.Tekleyerek eve getirdim. Dört gündür sabah işe gitmek için marşa basıyorum tekleyerek yola çıkıyorum, 8-10 km sonra araç aniden (hep tekstilkent kulesinin civarında ) ipinden kurtulmuş gibi ileri atılıyor(gazdan hissediyorum) ve fişek gibi beni işe götürüyor.Dün servise gittim, akşama kadar kaldı.Hiç teklemedi dediler.Bu sabah yine aynı.Bugün yine aynı servise gittim.Bobin ve beyin arasındaki bütün kablolar incelendi.Sorun yok dendi.Beyin kontrol edilecek dendi. Bende kusura bakmayın, artık o kadar deneme yanılmaya tahammül edemem dedim.Arabama binip eve geldim.Ne yapayım?Bana akıl verin lütfen..

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üstüste yazım olacak.Kusura bakmayın.
Aracın ilk arızalarında müdahale yapılmadan (bobin değişimi, kablo değişimi) problem düzelmiyordu. Oysa bu son arıza aynı şekilde olmasına rağmen sabah 20. dk civarında (sabah trafiğinde 10 km yi bu kadar sürede alıyorum) arabam aniden düzeliyor ve gün boyunca problemsiz çalışıyor.Bozukluk sırasında ve sonrasında motor elektroniği veya diğer bir arıza lambası yanmıyor. Servisteki bilgisayar testinde beyin veya diğer bir kısımda arıza bulgusu vermiyor.
Teşekkürler.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Silindirde tekleme varken aracinizi surerseniz, yanmamis benzin egzostdan atilacagindan katalizorde erime ve tikanmalara sebep olur. Bu gibi durumlarda ariza direk giderilmeli, servisler kaskosu olan bu tip arizali araclari cekici ile getirilmesini tavsiye eder.

Arizanizin buyuk sebebi kurumlanmadir, 257 bin km de hic carbon clean vs yapilmadiysa.

Emme manifoldu, EGR, bogaz kelebegi, subaplar, silindir ceperleri kurumlanmistir. Kurumlanma olayi Ecotech motorlarin basinin belasi ondan dolayi aracinizda kurum temizligi yapilmali, cok ugrasmayin ust kapak acilip kurum temizligi yapilacak yoksa bu ariza gitmiyor yada ben kapak acmam derseniz o zaman carbon clean yapin ama carbon clean i ard arda 3-4 defa yapin.

Gecmis olsun, ust kapak acma maliyeti 750 - 800 tl civari.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
o soruyu kimse sormadan ben sormak istiyorum:)
araçta lpg var mı?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
o soruyu kimse sormadan ben sormak istiyorum:)
araçta lpg var mı?

LPG olsa ne fark edicek ki, hic LPG yapilmayan ama bu arizadan kapak acan araclarin sayisi LPG lilerden fazla. Benim astra h aracimda LPG yoktur, 60 bin km de iken 6 ayda 3 adet bobin gitti (2 si garantiden). En son kurum temizligi yapildi (kapak acilmadi) karbon temizligi vs vs ile atlattik. 150 bin km yi gectim. Aracima da LPG hic takilmadi bu arada.:cool:

EGR iptal, krank havalandirma iptal, 20 bin km de bir carbon clean yapiyorum.

Dip not : LPG kurumsuz bir yakittir unutmadan yazayim :rakir:

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda lpg varsa lpg beyni arızalı olabilir. LPG beyni arızalıysa benzinde de aynı sorunu yapar. Bence lpg tesisatını motor tesisatından ayırarak , geçici iptal ettirip öyle bir deneme yapın.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Carbon clean için artık çok geç kalınmış 3-4 carbon clean 300-400tl ki sonuç kesin olmaz en mantıklısı üst kapak açılıp temizlenecek

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Carbon clean için artık çok geç kalınmış 3-4 carbon clean 300-400tl ki sonuç kesin olmaz en mantıklısı üst kapak açılıp temizlenecek

katiliyorum bencede tek kurtulus ust kapak, belki subaplarda yanma bile gorecek actiginda o yuzden ust kapak acilmali bencede.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG olsa ne fark edicek ki, hic LPG yapilmayan ama bu arizadan kapak acan araclarin sayisi LPG lilerden fazla. Benim astra h aracimda LPG yoktur, 60 bin km de iken 6 ayda 3 adet bobin gitti (2 si garantiden). En son kurum temizligi yapildi (kapak acilmadi) karbon temizligi vs vs ile atlattik. 150 bin km yi gectim. Aracima da LPG hic takilmadi bu arada.:cool:

EGR iptal, krank havalandirma iptal, 20 bin km de bir carbon clean yapiyorum.

Dip not : LPG kurumsuz bir yakittir unutmadan yazayim :rakir:
kapak açma ve motorla ilgili değil,
bobin ve ateşleme sorunu görünce aklıma ilk lpg geliyor.
tabiki sebep hep lpg değil ama oldukça byük oranda lpg bağlaısındaki hatalar ateşleme sorununa neden oluyor.

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkür ederim.
Aracımda LPG yok.
Kurumlanma için önerinizi dikkate alacağım .
Ancak bugün bir kere sıcak motordada tekleme oldu. Bir arkadaşımızın önerdiği Bostancı'daki oto elektronik merkezini aradım.Aracın kontrol edilmesi gerektiğini,bunun 3-4 gün bazen bir haftayı bulduğunu söylediler.Bu nedenle oraya gidemedim. Yarın İkitelli'de bir elektronik merkezinde önce beynine bakılacak.Sonra bütün kablolar tek tek ayrılıp kontrol edilecek. Ordaki bilgisayar kontrolündede beyinde arıza kaydı bulunmadı. 'zaten beyinden böyle aralıklı bir arıza olmaz' dediler.Yinede beyin kontrolden geçecek.Bakalım ne çıkacak? Tekrar teşekkürler.